Witamy Gościu!
Nartorolki terenowe Powerslide X-Plorer, czy nartorolki sportowe?
przeglądających: 1 (1) Gość
Nartorolki, buty, wiązania, kije, ochraniacze, kaski i wiele innych akcesoriów. Niekończące się dyskusje o markach, nowinkach technicznych, dobieraniu sprzętu itd.

TEMAT: Nartorolki terenowe Powerslide X-Plorer, czy nartorolki sportowe?

Nartorolki terenowe Powerslide X-Plorer, czy nartorolki sportowe? 2 mies., 1 tydzień temu #12432

Cześć,
Na forum jestem nowy, w temacie nartorolek również.
Jeżdżę natomiast od paru lat na biegówkach, z oboma stylami sobie radzę.
Pytanie mam następujące: Chciałbym pobawić się w sport podobny do narciarstwa biegowego, możliwie najbliżej imitujący technikę biegową i będący dobrym substytutem w czasie niezimowym. W jaki sprzęt iść? Dodam że buty do klasyka i łyżwy posiadam.

Troche poczytałem, nawet więcej niż trochę i mam dylemat, czy skłaniać się ku nartorolkom typowo sportowym, czy może terenowym (tu mam na myśli Powerslide Explorera na przykład).
Co do pierwszych boję się, że warunki będą ograniczać mnie w treningach - czasu mam mało, mieszkam w mieście, gdzie jest sporo ścieżek rowerowych dookoła. Na częste wyjazdy na jakieś dedykowane trasy bym nie liczył, małe dzieci w domu nie pozwolą:)
Z kolei, co do rolek terenowych typu Explorer, mam trochę wątpliwości, czy jazda w nich po ścieżkach ubitych i szutrowych będzie realna (w to, co widzę na filmikach marketingowych, do końca nie wierzę:). Ubitych dróg i fajnych tras terenowo-asfaltowych miałbym dookoła sporo, stad pomysł, że może jednak iść w te stronę?

Znalazłem ten model w paru sklepach niemieckich, planowałem dołożyć wiązania do butów NNN (Rottefella) i niestety ze względu na rozmiar buta muszę wybrać rozmiar dłuższy - L.

Pomóżcie, wszelkie rady mile widziane:)

Nartorolki terenowe Powerslide X-Plorer, czy nartorolki sportowe? 2 mies., 1 tydzień temu #12433

Witaj na naszym forum.

Myślę, że powinieneś sobie odpowiedzieć przede wszystkim, czy zależy Ci bardziej, na tym co piszesz "możliwie najbliżej imitujący technikę biegową i będący dobrym substytutem w czasie niezimowym", czy mieć sprzęt, którym możesz wyjechać także poza asfalt? Te dwie rzeczy trudno wprost pogodzić. O ile nartorolki terenowe (nie mylić z rolkami terenowymi) pozwalają na bieganie dość poprawnie narciarską techniką łyżwową, jednak do treningu narciarskiego wszyscy sportowcy wyczynowi używają sprzętu sportowego. Powodów jest wiele.

Zdecyduj się, co jest dla Ciebie priorytetem, a sam sobie odpowiesz, jaki potrzebujesz sprzęt.

Jeśli chodzi o model Powerslide X-Plorer, to te nartorolki nie są już produkowane od dobrych paru lat. Firma wycofała się z produkcji sprzętu z tego segmentu. Jeśli gdzieś to można jeszcze kupić, to tzw. "leżaki magazynowe". W Polsce modelu X-Plorer w długości L nie można kupić już przynajmniej od 3-4 lat.
Za tę wiadomość podziękował(a): jarzembiak83

Nartorolki terenowe Powerslide X-Plorer, czy nartorolki sportowe? 2 mies., 1 tydzień temu #12434

Dzięki Michał,
Czytałem już parę twoich postów tutaj i cieszę się, że akurat Ty podjąłeś temat.
Zależy mi, by móc z tego sprzętu korzystać na co dzień, co za tym idzie - jestem w stanie zrezygnować z idealnej techniki i przełożenia w 100% na narty biegowe kosztem możliwości częstego używania takiego sprzętu.
Jeśli sprzęt typu Explorer pozwoli mi choć część treningu przejechać po ubitym dukcie, jestem gotów zaryzykować tego typu rozwiązanie.
Co do sklepów, znalazłem coś takiego:
nordicx.com/en/rollerskis/Off-Road-Cross...DE-X-Plorer-2-0.html
Może oferta jest nieaktualna, a może jak mówisz mają jakieś pozostałości magazynowe.

Jestem także otwarty na substytuty tego modelu innych firm, ale niewiele sprzętu tego typu udało mi się na forach i w internecie odkopać.

Nartorolki terenowe Powerslide X-Plorer, czy nartorolki sportowe? 2 mies., 1 tydzień temu #12435

W Polsce to obecnie dostaniesz Ski Skett Cross 2 lub Skike R9. Główne różnice w konstrukcji mostów i wadze. Poza tym zdolności pokonywania terenu identyczne, bo one wynikają z wielkości koła.
Za tę wiadomość podziękował(a): jarzembiak83

Nartorolki terenowe Powerslide X-Plorer, czy nartorolki sportowe? 2 mies., 1 tydzień temu #12436

Dzięki! Przejrzę sobie te modele dziś wieczorem na pewno.

A znasz może ten sklep, który podałem w linku, chwalący się Explorerami?

Jeszcze jedno pytanie, dotyczące hamulców do tego typu sprzętu? Czy w ogóle warto? Czytałem, że zmieniają masę jednej narty i jej szybsze opadanie przez powodują problemy z techniką łyżwową i są niewygodne.
Znalazłem też coś takiego jak Skike Wahia montowane na but. Na rolkach jeżdżę bez, ale tam umiem sobie poradzić różnymi technikami, które na nartach się nie sprawdzą.

Nartorolki terenowe Powerslide X-Plorer, czy nartorolki sportowe? 2 mies., 1 tydzień temu #12438

O sklepie nie jestem w stanie nic powiedzieć.

Generalnie hamulec do Powerslide stworzony był dla rolek terenowych, po czym trochę na siłę zaadoptowany do nartorolek. Długie i ciężkie ramię powodowało dużą bezwładność sprzętu. Wiele osób odmontowywało hamulec, bo ciężko się z nim biegało.

Na pewno hamulec Wahia to lepszy pomysł, ale pytanie, czy będzie się go dało odpowiednio dopasować. W X-Plorer wiązania montuje się w przygotowane w konstrukcji otwory, nie możesz zainstalować ich tak, by wszystkie odległości były akurat takie, które pozwolą wygodnie korzystać z hamulca Wahia. Żeby można było się nim posługiwać, musisz mieć but dosunięty do tylnego koła nie za blisko, ale też nie za daleko. Pytanie, czy po zamontowaniu wiązania w gotowe otwory, akurat Ci się te wymiary będą zgadzały. Może tak.
Za tę wiadomość podziękował(a): jarzembiak83

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.