Brak zgody na Minimarton Niemojów-Spalona. Uphill do Zieleńca odbędzie się.

opublikowano: 04 sierpnia 2017 autor: Redakcja
Na długi weekend sierpniowy 2017 roku zapowiadane były dwa nartorolkowe biegi organizowane przez MOKiS Duszniki-Zdrój. W sobotę uphill z Dusznik-Zdroju do Zieleńca, a w niedzielę minimaraton Niemojów-Spalona. Na ten drugi bieg organizatorzy nie dostali zgody od urzędników.

Minimaraton, czyli bieg na dystansie 21 km na mało uczęszczanej drodze prowadzącej wzdłuż Dzikiej Orlicy z Niemojowa do Spalonej, po raz pierwszy zorganizowany został w 2016 roku. Zawody na urozmaiconej trasie pełnej krótkich podbiegów i zjazdów spodobały się bardzo uczestnikom. W tym roku bieg miał się odbyć po raz drugi.

Niestety tym razem organizatorzy nie dostali zgody na wykorzystanie drogi ani od zarządcy, czyli powiatu, ani też policji. Według argumentacji zarządcy nie ma możliwości przeprowadzenia zawodów przy ograniczonym ruchu, gdyż mocno zarośnięte pobocza ograniczają szerokość jezdni, a na całkowite zamknięcie nie ma zgody. Nie pomaga też negatywna opinia policji.

Dlaczego informacja o odwołaniu zawodów przychodzi tak późno? To znów sprawa procedur. Urzędnicy nie chcą wydawać decyzji z dużym wyprzedzeniem. Zwyczajowo podchodzą do tematu nie wcześniej niż na miesiąc przed imprezą. Trochę czasu zajmuje też papierologia, wydanie decyzji itp. Organizator próbował też negocjować licząc, że przekona urzędników. Niestety nie udało się.

Bardzo szkoda nam tych zawodów, był to jeden z nielicznych biegów w Polsce, który nie odbywa się na krótkiej pętli i nie prowadzi wyłącznie pod górę. Wielką zaletą biegu z Niemojowa do Spalonej było przepiękne otoczenie, w którym się odbywał, dobrej jakości asfalt i urozmaicona trasa. Niestety nasz sport jest wciąż niszowy, a liczba startujących za mała, by ktoś się z nami liczył.

Na pocieszenie dodajmy, że najstarszy w Polsce otwarty dla wszystkich bieg pod górę, czyli Uphill Duszniki-Zdrój - Zieleniec, odbędzie się bez zmian. Zawodnicy startują w sobotę 12 sierpnia o godzinie 11:00 z ul. Wojska Polskiego w Dusznikach-Zdroju. Do pokonania jest blisko 11 km z przewyższeniem około 300 m i metą w Zieleńcu. Prowadzona będzie osobna klasyfikacja dla startujących techniką klasyczną, dowolnie i na pompowanych kołach. Organizator nie wprowadza limitów odnośnie kół. Można startować także na kołach poliuretanowych.

Zapisy do zawodów prowadzone są na stronie: https://competit.pl/w/1585/. Można także zgłosić się do biegu w biurze zawodów przed startem.

zaktualizowano piątek, 04 sierpnia 2017 08:12
Oceń artykuł
(2 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.