Bieg pod górę zakończył FIS Nartorolkowe Mistrzostwa Świata

opublikowano: 09 września 2013 autor: Michał Chmielewski

Bieg pod górę zakończył FIS Nartorolkowe Mistrzostwa Świata

rollski-schwarzwald.de
Ponad stu zawodników rywalizowało w Bad Peterstal o medale FIS Nartorolkowych Mistrzostw Świata. Ostatnim akcentem niemieckiego czempionatu była 600-metrowa wspinaczka.

Znana z zimowej rywalizacji Niemka Katrin Zeller i Włoch Sergio Bonaldi zameldowali się najszybciej na mecie mistrzowskiego uphillu. Żeńskie podium (niemal tradycyjnie) uzupełniły Rosjanki – tym razem po medale sięgnęły Swietłana Hvostunkowa i Nadieżda Izutina. W kategorii mężczyzn na „pudle" zmieścili się jeszcze Iwan Sołodow (brąz) i sensacyjny wicemistrz globu Rumun Constantin Paul Pepene. Ciekawie z polskiego punktu widzenia przebiegała rywalizacja juniorek. Bardzo wysokie piąte miejsce wywalczyła Urszula Łętocha. Polka deptała rywalkom po piętach, jednak ostatecznie na podium stanęły Sara Nordstrand (SWE), Anastazja Buszujewa (RUS) i jej koleżanka Maria Kondratenko. Męskim juniorskim mistrzem świata został Wadim Andrejew, drugą lokatę zajął Michaił Martensew (obaj z Rosji), natomiast jako trzeci wspiął się do mety Włoch Christian Maj.

Zwycięzcy i przegrani po starcie spotkali się jeszcze na pożegnalnym bankiecie. Tego samego dnia większość ekip rozjechała się do domów - w przyszły weekend wraca Puchar Świata. Tym razem plejada gwiazd stanie do walki we francuskim Morez.

Choć Mistrzostwa rozpoczęły się oficjalnie we wtorek, start indyw pierwsza konkurencja (bieg indywidualny na dystansie) rozegrana została dopiero w środę. Na ulicach położonego nieopodal Peterstal Oberkirch walka toczyła się do ostatnich metrów. Poczynania zawodników śledziło bardzo wielu kibiców, co organizatorzy wskazują za jeden z największych sukcesów imprezy. Zgodnie z przewidywaniami pierwsze skrzypce zagrali reprezentanci Rosji i Włoch. Nadspodziewanie dobrze wypadli natomiast rolkarze spod znaku Trzech Koron aż trzykrotnie stając na środowym podium. Wśród mężczyzn triumfował jeden z faworytów, Eugenio Bianchi (ITA). Za jego plecami ze stratą odpowiednio 5. i 22. sekund stanęli wspomniani Szwedzi - Robin Norum i Anders Svanebo. Mistrzem świata juniorów został natomiast Yevgieniy Duk (ROS). Z potężną przewagą (ponad minutę!) wyprzedził dwóch rodaków, Danilę Jakubowicza i Michaiła Martensewa.

Kobiece dystanse to ponownie pokaz siły Rosjan. Ranking seniorek otwierają cztery reprezentantki tego kraju, ustępując jedynie drugiego miejsca, na którym stanęła Bułgarka Valiantsina Kamińska. Ta straciła do zwycięskiej Kseni Konochowej dziesięć sekund, a po następnych dwudziestu metę minęła Swietłana Hvostunkowa. Co ciekawe, do zawodów zgłoszone zostały takie gwiazdy jak Katja Visnar czy Vesna Fabjan, jednak ostatecznie nie pojawiły się na starcie. Najlepszą juniorką okazała się Szwedka Sara Nordstrand. Druga lokata przypadła Mari Stoeen Guusiaas (NOR), natomiast trzeci czas zanotowała reprezentantka gospodarzy Tina Willert. Ranking juniorek zawiera także polski akcent - na 14. miejscu uplasowała się dziewiętnastoletnia Urszula Łętocha.

Czwartek stanął pod znakiem rywalizacji sprinterskiej. podium spr junioreki Pojedynki na 250-metrowej trasie w centrum Bad Peterstal przyciągnęły uwagę jeszcze większej liczby kibiców, aniżeli dzień wcześniej w Oberkirch. Zgromadzeni nie zawiedli się, ponieważ konkurencja obfitowała w emocje i dramaturgię. Pojedynki odbywały się dwójkami. Zwycięzca przechodził dalej, przegrany (za wyjątkiem półfinałów) mógł przejść już tylko do hotelu. Poniżej lista medalistów:

JUNIORKI:

  1. Olga Letucheva (ROS)
  2. Lisa Bolzan (ITA)
  3. Anna Bolzan (ITA)

SENIORKI:

  1. Maria Magnusson (SWE)
  2. Anastazja Woronina (ROS)
  3. Ulyana Gawriłowa (ROS)

JUNIORZY:

  1. Emanuelle Becchis (ITA)
  2. Aleksander Gawriłow (ROS)
  3. Witalij Smirnow (ROS)

SENIORZY:

  1. Alessio Berlanda (ITA)
  2. Emanuele Sbabo (ITA)
  3. Ragnar Bragvin Andresen (NOR)

Po dniu przerwy, ponownie w Oberkirch, przeprowadzono sprint druz sprint drużynowy. Tym razem przypominał on już ten z zimowych tras, bowiem jedna pętla miała aż 1,5 km. Reprezentacje zasilone świeżo upieczonymi mistrzami globu liczyły sobie po dwie osoby. Nie brakowało niespodzianek, choć znaczna większość wyników jest zgodna z przewidywaniami. Najlepszą damską sztafetą okazały się Rosjanki w składzie Jelena Ektowa i Ksenia Konochowa. Ich wyższość uznać musiały ekipy Szwecji i Ukrainy. Mistrzowski duet stworzyli także Norwegowie (Martin Hammer i Bragv Ragnar Andresen), którzy okazali się lepsi od ekip włoskiej i szwedzkiej. Włoskiego honoru nie obronili także juniorzy, którzy wywalczyli „tylko" brązowe krążki. Po złote sięgnęli Rosjanie (Martensew, Duk), a po srebrne ekipa z kraju fiordów. Czego nie dokonali juniorzy, uczyniły ich koleżanki – fenomenalny bieg juniorek o jedną dziesiątą sekundy wygrały siostry Bolzan (ITA). Jedna z bliźniaczek, Lisa, o pół buta wyprzedziła reprezentującą Rosję Olgę Letuszewą. Trzecie były Norweżki.

Niezwykle interesująco przedstawia się klasyfikacja medalowa tegorocznych mistrzostw. Widać na nich wyraźną dominację dwóch narodowości. Trzecią lokatę niespodziewanie zajęła reprezentacja Szwecji. Poniżej pełna tabela:

  1. ROSJA 6-7-7
  2. WŁOCHY 5-3-3
  3. SZWECJA 3-2-2
  4. NORWEGIA 1-2-2
  5. NIEMCY 1-0-1
  6. RUMUNIA 0-1-0
  7. BUŁGARIA 0-1-0
  8. UKRAINA 0-0-1

Być może podczas kolejnych zawodów tej rangi w tabeli pojawi się również nazwa naszego kraju. Niestety póki co, Polski Związek Narciarski nie przejawia zbyt wielkiego zainteresowania imprezą. A szkoda, bo choćby niedzielny start Łętochy udowodnił, że przy odpowiednich nakładach pracy i chęci moglibyśmy liczyć się w wymienionej wyżej stawce.

PONIŻEJ ZNAJDUJĄ SIĘ OFICJALNE WYNIKI ZAWODÓW.

zaktualizowano poniedziałek, 09 września 2013 20:57
Oceń artykuł
(0 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.