Olszowski i Ogorzałek wygrywają swoje kategorie w biegu na Pradziada

opublikowano: 04 sierpnia 2018 autor: Redakcja

Ekipa z Polski na zawodach

Ekipa z Polski na zawodach
W sobotę 4 sierpnia 2018 roku w czeskich Jesionikach odbył się bieg nartorolkowy na Pradziada - jedną z bardziej znanych i wyższych gór w Czechach. W imprezie brali udział Polacy, dwóch naszych reprezentantów stanęło na najwyższych stopniach podium.

Bieg na Pradziada to nartorolkowe zawody z dłuższą historię. Pradziad (1491 m npm) - najwyższe wzniesienie Jesioników i piąty pod względem wielkości szczyt w Czechach - to kultowa góra u naszych południowych sąsiadów. Na jego szczycie znajduje się ogromna wieża telewizyjna. Ze względów technicznych na sam szczyt poprowadzono asfalt, choć jest już w słabym stanie, wciąż można biegać tam na nartorolkach.

Stały termin wyścigu na Pradziada to pierwsza sobota sierpnia. Od czterech lat, gdy nasza redakcja jeździ i uczestniczy w zawodach, w tym czasie panują upały. Na pewno łatwiej je znieść na wysokości blisko 900 m n.p.m., gdzie zlokalizowany jest start zawodów, a szczególnie na mecie na wysokości 1500 m. Niemniej jednak upał zawsze daje się tam we znaki sportowcom pokonującym spore przewyższenia. Na szczęście połowa trasy prowadzi przez las, jednak później zawodnicy wystawieni są na ciągłe działanie promieni słonecznych.

W ramach imprezy organizowane są biegi dla dorosłych i młodzieży, wszystkie techniką klasyczną. Pierwszy na dystansie 9 km z przewyższeniem 600 m. Drugi, dla młodszych zawodników, zaczyna się kilka km dalej i liczy 3400 metrów długości z metą także na szczycie. W 2018 roku organizatorzy cieszyli się z kolejnego rekordu frekwencji. Łącznie w imprezie wzięło udział 116 zawodników, co czyni bieg jednym z największych w Czechach pod względem liczby uczestników.

W tym roku w rywalizacji po raz kolejny wzięli udział Polacy, głównie z teamu nabiegowkach.pl. Cieszy nas sukces młodego zawodnika Jakuba Ogorzałka (SMS Duszniki-Zdrój), który wygrał w najmłodszej kategorii, czyli dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia. Świetnie spisał się także Władysław Olszowski (team nabiegowkach.pl) zwyciężając wśród weteranów - mężczyzn w wieku 50 lat i więcej. Najszybszym Polakiem był Grzegorz Legierski (team nabiegowkach.pl), który w bardzo mocnej kategorii mężczyzn 19-49 lat zajął 16. miejsce.

W kategoriach open najszybsi byli:

  1. Lukas Platil - CSK Ski Jilemnice
  2. Vaclav Sedlacek - Silvini Madshus Team
  3. Jan Pechousek - FEJE
  1. Klara Moravcova - Ski Klub Jablonec
  2. Lada Lankova - Silvini Madshus Team
  3. Emma Francova - SK Nove Mesto na Morave
zaktualizowano sobota, 04 sierpnia 2018 18:54
Oceń artykuł
(0 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.