Przegonić Usaina Bolta. Puchar Polski zainaugurowany z rozmachem

opublikowano: 01 września 2014 autor: Paweł Miński

Sprinty są bardzo widowiskowe

Sprinty są bardzo widowiskowe
Od rywalizacji sprinterskiej rozpoczął się cykl nartorolkowego Pucharu Polski 2014. W niedzielę 31 sierpnia 2014 roku oprócz biegów na 500 i 1000 metrów bito też rekordy kraju na „setkę". Historyczne rezultaty osiągnęli Szymon Sikora i Róża Łyjak.

Na jeden dzień Tomaszów Lubelski stał się stolicą polskich nartorolek. Na specjalnie przystosowanych trasach na Siwej Dolinie zainaugurowany został nartorolkowy Puchar Polski. Organizatorzy zadbali o moc atrakcji, by przyciągnąć pod ukraińską granicę jak największą liczbę uczestników. Absolutnym hitem miało być oficjalne ustanawianie rekordu Polski na sto metrów. I było! Ten lekkoatletyczny wynosi równo 10 sekund i należy do Mariana Woronina. Choć na kołach tak żwawo nie było, emocji nie brakowało.

Tomaszewską Setkę o Puchar Krismara rozegrano przy okazji wyścigów na 500 i 1000 metrów, ale zainteresowanie „supersprintem" było równie wysokie, co walką o pucharowe punkty. Chęć bicia rekordu wyraziło 18 mężczyzn i 12 kobiet. Zasady były proste: każdy z uczestników miał dwie próby, by uzyskać możliwie najlepszy czas. Zwycięzca wyłoniony został na podstawie lepszego z nich. Wśród panów – choć mowa raczej o chłopcach, gdyż zaledwie dwóch z nich ukończyło 18 lat – triumfował Szymon Sikora. Reprezentant gospodarzy jako jedyny złamał granicę 12 sekund, w drugim podejściu uzyskując 11,92 s. Szesnastolatek w pokonanym polu zostawił Dawida Brila (12.05) i Oskara Wysockiego (12.30). Wśród pań rekordowy bieg wykonała Róża Łyjak, która z czasem 14.14 o włos wyprzedziła drugą Paulinę Kuryłek (14.21) i Katarzynę Stokfisz (14.23). O sporym pechu mogą mówić: czwarta Monika Skinder i piąta Paula Pasterczyk. Do podium zabrakło im kolejno jedną i trzy setne części sekundy. Żeński Rekord Polski powędrował do Jeleniej Góry, której Łyjak jest reprezentantką.

O dobrą inaugurację w punktowanej części cyklu postarało się łącznie 34 mężczyzn w czterech kategoriach i 21 kobiet (trzy kategorie). Na starcie zabrakło czołowych polskich biegaczy i m.in. z tego powodu zrezygnowano z klasyfikowania seniorek. Podobnie jak w przypadku sprintów i tu śmiało można powiedzieć, że tomaszowskie zawody zdominowała młodzież. W rywalizacji seniorów 60 pkt. za pierwsze miejsce zgarnął Damian Duk (UKS Rawa Siedlce), wyprzedził w finale A klubowego kolegę Grzegorza Staręgę. Amatorski wyścig wygrał Andrzej Latawiec, natomiast juniorskie klasyfikacje odpowiednio Szymon Sikora (junior B) i Kacper Jarczak (junior C). Najlepszymi kobietami okazały się na Siwej Dolinie Katarzyna Stokfisz (juniorka A), Róża Łyjak (juniorka B) oraz, w kategorii juniorek C, Monika Mazurkiewicz.

Przypomnijmy, że o zwycięstwie w klasyfikacji generalnej zdecyduje łączna suma zdobytych punktów. Za triumf zawodnik otrzymuje ich 60, za drugie miejsce 50, 3 – 40, 4 – 35, itd.

Po emocjach w Tomaszowie Lubelskim rywalizacja przeniesie się do Jeleniej Góry, gdzie w dniach 6-7 września rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski. Następnie zawodnicy powalczą w Istebnej (13.09) i Bystrej (14.09). Sezon zakończony zostanie w weekend 20-21 września w Marklowicach.

PEŁNE WYNIKI SPRINTU: MĘŻCZYŹNI / KOBIETY

W załączniku poniżej pełne wyniki biegów na 500 i 1000 metrów.

 

zaktualizowano poniedziałek, 01 września 2014 14:03
Oceń artykuł
(0 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.