Puchar Polski: Emocjonujące sprinty w Tomaszowie Lubelskim

opublikowano: 02 września 2013 autor: Paweł Miński

Paweł Żółkiewski
Po tatrzańskiej inauguracji tegorocznego sezonu Pucharu Polski na nartorolkach najlepsi zawodnicy przenieśli się na wschód kraju. 1 września 2013 r. w Tomaszowie Lubelskim premiowani byli najszybsi z nich - rywalizowano w kilometrowym sprincie.

W przeciwieństwie do podbiegu w Murzasichlu, tym razem do rywalizacji dopuszczeni zostali amatorzy. Ich poziom pozytywnie zaskoczył zarówno sędziów, jak i pozostałych zawodników. Wśród nielicencjonowanych nartorolkarzy o 60 rankingowych punktów wzbogacił się Robert Gleń z Jedlicz. Drugie miejsce (premiowane 50. punktami) zajął urodzony w 1957 (!) roku Ryszard Koprowski, a podium uzupełnił młodszy o pięć lat Andrzej Latawiec.

Punktami za miejsca wśród licencjonowanych seniorów podzielili się tłumnie zgromadzeni w Tomaszowie zawodnicy UKS Rawy Siedlce. Wygrał Grzegorz Staręga przed Damianem Dukiem. Najszybszymi juniorami okazali się Dawid Brill (MUKS Podkarpacie Jedlicze, Junior A), Mateusz Hałasa (Tomaszowski MULKS, Junior B) i jego klubowy kolega Szymon Sikora (Junior C). Wśród roczników 2000/01 (Junior D) triumfował Mateusz Posiadała, a najlepszym juniorem E został Bartosz Cielniak.

W Tomaszowie startowały również kobiety, a na czele ich klasyfikacji uplasowała się 20-letnia Magdalena Czusz. Miejscowa zawodniczka, która w 2011 roku zdobyła pierwszy w historii Lubelszczyzny medal zimowej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży nie miała z kim przegrać, ponieważ jako jedyna startowała w swojej kategorii. Nieco silniej obsadzone były klasyfikacje juniorskie. Najlepszymi sprinterkami na trasie niedzielnego Pucharu Polski zostały Małgorzata Żółkiewska (Juniorka A), Katarzyna Stokfisz (B), Monika Mazurkiewicz (C), Monika Skinder (D) i juniorka E, Karina Probola. Wart odnotowania jest fakt, że w tej kategorii wiekowej wystąpiła najmłodsza zawodniczka imprezy, siedmioletnia Weronika Juzeluk. Wszystkie juniorki reprezentują tomaszowski MULKS.

Puchar Lubelszczyzny, jak nazwano niedzielne zawody, odbył się na nowym, specjalnie dostosowanym torze. Choć jego długość wynosi zaledwie 500 metrów, trasa świetnie nadaje się do szkolenia podstawowego, a także do jazdy rekreacyjnej. Na codzień na szerokiej na 6 metrów pętli umiejętności podnoszą zawodnicy lokalnego klubu.

Już w przyszły weekend najlepsi nartorolkarze zaprezentują się w dwudniowych zawodach w Jeleniej Górze (dolnośląskie).

PEŁNY PROTOKÓŁ SĘDZIOWSKI ZNAJDUJE SIĘ W ZAŁĄCZNIKU POD ARTYKUŁEM.

zaktualizowano wtorek, 03 września 2013 08:20