Jak połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli Weekendowy Kurs Nartorolkowy

opublikowano: 09 maja 2016 autor: Redakcja
Od 6 do 8 maja 2016 roku w Beskidzie Śląskim odbył się kolejny współorganizowany przez portal nartorolki.pl kurs nartorolkowy. Uczestnicy szkolenia przez wiele godzin poznawali tajniki poprawnej techniki łyżwowej, stawiali pierwsze kroki i doskonalili umiejętności pod fachowym okiem trenera Józefa Michałka. Weekendowy Kurs Nartorolkowy to bardzo dobra metoda, aby ciekawie i owocnie spędzić czas wolny.

Uczestnicy majowego szkolenia, które od 6 do 8 maja 2016 roku odbywało się w Istebnej, mieli dużo szczęścia do pogody. Zarówno w sobotę, jak i niedzielę, grupie przyświecało słońce. Sprzyjała także temperatura, było ciepło, ale nie upalnie. Dla większości uczestników kurs był pierwszą okazją do spróbowania jazdy na nartorolkach. - Kupiłam sobie nartorolki, ale nie chciałam uczyć się sama. Mam już doświadczenia, że najlepiej rozpoczynać naukę z dobrym instruktorem - mówiła Danuta na spotkaniu rozpoczynającym szkolenie. Byli też stali bywalcy, przyjeżdżający doskonalić umiejętności i uzyskać kolejne wskazówki od trenera. - Jestem już trzeci raz na kursie - mówił August, który przyjechał z Trzebnicy.

Szkolenie prowadził były trener reprezentacji Polski w biegach narciarskich Józef Michałek, który od kilku lat specjalizuje się w szkoleniu amatorów na wszystkich poziomach zaawansowania. Jedną ze sprawdzonych form szkoleniowych trenera są ćwiczenia na nartorolkach na trawie. Pozwalają one poczuć sprzęt i przećwiczyć elementy techniki biegowej w sposób bezpieczny, a zarazem skuteczny. Trawiaste podłoże nie wybacza błędów. Tu ruch wykonany źle od razu skutkuje utratą równowagi. - Ćwiczenia na trawie to bardzo skuteczne narzędzie w treningu zarówno początkujących, jak też zaawansowanych sportowców, którzy powinni utrwalać poprawne ruchy. To przede wszystkim doskonała metoda nauki kroku jednopodporowego - jedynego poprawnego kroku w narciarstwie biegowym i na nartorolkach - wyjaśnia trener Michałek.

Podczas dwóch dni zajęć skupiono się przede wszystkim na praktycznej nauce techniki poruszania się na nartorolkach. Doskonalono nie tylko poszczególne kroki stylu łyżwowego, ale także hamowanie, zmianę kierunku jazdy oraz bezkrok. - We wszystkich krokach łyżwowych z kijami ciało pracuje podobnie jak w bezkroku, dlatego opanowanie i poprawne wykonywanie tego elementu jest niezwykle ważne - tłumaczył trener Józef Michałek.

Uczestnicy szkolenia wzięli także udział w bloku specjalistycznych zajęć siłowych, podczas których poznali proste, ale skuteczne ćwiczenia rozwijające koordynację, równowagę statyczną i dynamiczną, jak też przede wszystkim siłę dolnych i górnych partii ciała. - Moje wieloletnie doświadczenie pokazuje, że u amatorów występują ogromne dysproporcje w sile kończyn dolnych i górnych. Nawet wysportowani i ogólnie bardzo sprawni uczestnicy naszych szkoleń, którzy biegają, jeżdżą na rowerze, czy uprawiają wiele innych sportów, mają nieprzygotowaną "górę" do specjalistycznej pracy kijami. Trzeba włożyć sporo pracy we wzmocnienie mięśni brzucha, kończyn górnych i obręczy barkowej, tak aby były "partnerami" dla mocnych nóg - objaśnia Józef Michałek.

Czy szkolenie było udane i efektywne? Na to pytanie najlepiej chyba odpowie chęć większości uczestników, którzy nie mieli dotąd swojego sprzętu, do zakupienia własnych nartorolek i doskonalenia dopiero co nabytych umiejętności. Większość zadeklarowała także zainteresowanie ponownym przyjazdem na jeden z kursów odbywających się na jesieni.

Natomiast jeszcze przed wakacjami, w pierwszą sobotę i niedzielę czerwca, także w Beskidzie Śląskim odbędzie się ostatni kurs, w którym prowadzona będzie nauka biegania na nartorolkach sportowych (Weekendowy Kurs Nartorolkowy - czerwiec 2016), jak też rolkach z pompowanymi kołami (Weekendowy Kurs Cross Skating).

Obszerna fortorelacja fotograficzna z kursu znajduje się na facebookowym profilu Obozów nabiegowkach.pl.

zaktualizowano poniedziałek, 09 maja 2016 14:27
Oceń artykuł
(0 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.