Ruszył Puchar Świata FIS. Znów bez Polaków.

opublikowano: 10 lipca 2017 autor: Redakcja
W drugi weekend lipca 2017 roku w Chorwacji rozpoczął się Puchar Świata FIS na nartorolkach. Ścigano się dowolnie na dystansie 16 km i 12 km, w uphillu na 7 km oraz sprintach na 200 m. W rywalizacji tradycyjnie wzięły udział reprezentacje tylko kilku krajów europejskich, głównie Włosi, Szwedzi, Rosjanie i Niemcy. Polaków znów zabrakło.

Zmagania w chorwackim Oroslavje już od pewnego czasu zawsze rozpoczynają sezon rywalizacji nartorolkowego Pucharu Świata pod marką Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Jak zwykle zawodników czekały trzy dni zmagań. W piątek 7 lipca ścigano się techniką dowolną ze startu wspólnego na dystansach 16 km - mężczyźni i 12 km - kobiety. Sobota 8 lipca to uphill techniką klasyczną - dla wszystkich ten sam dystans 7 km. Na niedzielę 9 lipca zaplanowano wciąż egzotyczną z polskiego punktu widzenia, lecz bardzo widowiskową konkurencję - sprinty dowolną techniką na dystansie 200 m. Podczas wszystkich trzech dni zmagań zawodnicy rywalizowali na kołach o dowolnej prędkości.

Uphill

Zywcięzcy

Piątek - dowolnie

Seniorzy: Emanuele Becchis (ITA), Seniorki: Lisa Bolzan (ITA), Juniorzy: Francesco Becchis (ITA) Juniorki: Ladies Anna-Maria Dietze (GER)

Sobota - uphill klasykiem

Seniorzy: Robin Norum (SWE), Seniorki: Sandra Olsson (SWE), Juniorzy: Hugo Jacobsson (SWE), Juniorki: Kristina Axelsson (SWE)

Niedziela - sprint 200m

Seniorzy: Dmitriy Voronin (RUS), Seniorki: Anna Bolzan (ITA), Juniorzy: Nico Rieckhoff (GER), Juniorki: Alba Mortagna (ITA).

Pełne wyniki na stronach FIS.

Niestety z roku na rok w nartorolkowej rywalizacji niewiele się zmienia. W zawodach bierze udział garstka startujących. W sobotnim biegu w konkurencji seniorów wzięło udział zaledwie 23 mężczyzn i 15 kobiet. Liczące się reprezentacje wystawili tylko Włosi, Szwedzi, Rosjanie i Niemcy. Między nimi z rzadka można wypatrzyć jeszcze nazwiska przedstawicieli Słowacji, Estonii, Białorusi, czy Chorwacji. Polacy już kolejny rok z rzędu nie wysyłają swojej reprezentacji. Niestety FIS najwyraźniej nie ma pomysłu na ożywienie pucharu świata na asfalcie, a te same twarze biorące udział w zmaganiach i miejsca rywalizacji nie pomagają najwyraźniej w rozwoju dyscypliny.

Wciąż podkreślamy, że w Polsce brak klubów i zawodników specjalizujących się w rywalizacji na nartorolkach. Biegacze narciarscy startowy sezon docelowy mają w zimie, szybkie biegi na nartorolkach wymagają innego przygotowania fizycznego, jak też innej techniki jazdy. To wciąż niezagospodarowana nisza, kto ją wypełni ma gwarancję szybkiego dostania się do krajowej reprezentacji i udziału w zmaganiach o najwyższe laury w Pucharze Świata i Mistrzostwach Świata FIS.

zaktualizowano poniedziałek, 10 lipca 2017 11:37
Oceń artykuł
(0 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.