Mistrzostwa Świata na nartorolkach. Soemskar i Svanebo wygrywają bieg dystansowy łyżwą.

opublikowano: 03 sierpnia 2017 autor: Redakcja

Pierwsza trójka pań  (seniorek)

Pierwsza trójka pań (seniorek)
3 sierpnia w szwedzkiej miejscowości Sollefteå rozpoczęły się Mistrzostwa Świata FIS na nartorolkach. W czwartkowe popołudnie zawodnicy ścigali się dowolną techniką ze startu interwałowego na dystansach od 22,5 km seniorzy do 13,5 km juniorki.

Do nartorolkowych Mistrzostw Świata zgłosiło się łącznie 130 sportowców z 13 krajów. Dominują reprezentanci Rosji (25% startujących), Szwecji, Włoch i Norwegii. Spoza Europy przyjechali tylko reprezentacje Kanady i Tajlandii. Swoje ekipy wystawili niemal wszyscy sąsiedzi Polski. Brak Czechów, są natomiast Słowacy (duża grupa), Niemcy, Rosjanie, Białorusini i Ukraińcy. Kraju nad Wisłą po raz kolejny nikt nie reprezentuje.

Inaugurujący, czwartkowy wyścig, zorganizowano na lokalnym torze nartorolkowym o długości pętli 4,5 km, który z okazji mistrzostw został przebudowany. Zawodnicy startowali indywidualnie z interwałem 30 sekund. Rywalizacja odbywała się techniką dowolną. Co ciekawe, wszyscy jechali na jednakowych, wolnych kołach poliuretanowych o twardości 80 Sha, które zapewnił organizator. Ekipy odbierały części (koła, łożyska i tuleje osobno) we środę 2 sierpnia, by obsługi techniczne reprezentacji miały czas wpiąć koła do swoich mostów nośnych nartorolek.

W czwartek jako pierwsze o 14:00 rywalizację rozpoczęły juniorki. Na starcie stanęło 25 zawodniczek ścigających się na dystansie 13,5 km. Najlepszy czas osiągnęła Rosjanka Anna Zherebjatewa (30:36.4), przed Szwedkami Emmą Larsson (+6.5 sek straty) i Fridą Karlsson (+8.1 sek).

Juniorzy i seniorki rywalizowali na dystansie 18 km. Triumfatorem wyścigu młodych mężczyzn spośród 21 startujących został Rosjanin Aleksander Grigoriew z czasem 35:04.2, który wyprzedził Szwedów Hugo Jacobbsona o 11.9 sek i Leo Jahanssona o 23.3 sek.

Na liście startowej seniorek znalazło się zaledwie 15 pań. Pierwsza zawodniczka wyruszyła na trasę o 16:00. Tym razem kolejność na podium odwrotna niż w dwóch poprzedzających biegach. Pierwsze dwa miejsca dla Szwedek, a dopiero trzecie dla Rosjanki. Bieg wygrała Linn Soemskar z czasem 36:39.4 uzyskując dużą przewagę nad rywalkami. Drugie miejsce dla Mai Dahlqvist (+1:40.4 straty), a trzecie dla Svetlany Nikolajewej (+2:01.6).

Godzinę po kobietach do biegu przystąpili seniorzy. Mieli do pokonania 5 okrążeń toru. Liczba startujących - 22 zawodników - także nie robi wrażenia. W wyścigu mężczyzn najwyższe lokaty znów dla Szwedów i Rosjan. Najszybciej z dystansem uporał się reprezentant gospodarzy Anders Svanebo kończąc bieg w czasie 40:06.6. Drugie miejsce dla Aleksandra Bolszunowa (1,22.3 straty). Trzeci czas wyścigu uzyskał Norweg Even Saetern Hippe (+1:24.4), który znalazł się w pierwszej trójce wyścigu jako jedyny przedstawiciel innej nacji niż Szwedzi i Rosjanie.

Sprawdź pełne wyniki rywalizacji FIS ROL WC 2017.

Program kolejnych dni rywalizacji Mistrzostw Świata FIS na nartorolkach 2017 przedstawia się następująco:

  • piątek 4 sierpnia - sprinty dowolną techniką na dystansie 160 m w centrum miasta, 16:45 kwalifikacje, 18:00 finały
  • sobota 5 sierpnia - bieg techniką klasyczną ze startu wspólnego, 16:00 kobiety, 18:00 mężczyźni
  • niedziela 6 sierpnia - team-sprinty techniką dowolną 10:00-13:00
zaktualizowano czwartek, 03 sierpnia 2017 16:52
Oceń artykuł
(0 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.