Sundby wygrywa bieg 60 km klasykiem rozpoczynający Blink Festival

opublikowano: 27 lipca 2017 autor: Redakcja
Norweski festiwal biegów na nartorolkach Blink rozpoczął się w środowy wieczór 26 lipca od biegu techniką klasyczną na 60 km, zaliczanego do cyklu World Classic Tour. W wyścigu triumfowali gospodarze: Martin Johnsrud Sundby i Astrid Øyre Slind.

Blink Festival to największa na świecie impreza nartorolkowa odbywająca się w norweskim Sandnes. Przyciąga nie tylko rzesze startujących, pośród których spotykamy większość aktualnych sław biegów narciarskich, ale też dziesiątki tysięcy kibiców przyjeżdżających z całej Skandynawii, by dopingować swoich sportowych idoli.

Czterodniowa impreza rozpoczęła się w środę 26 lipca późnym popołudniem od dystansowych biegów techniką klasyczną z miejscowości Ålgård z metą w Sandnes. Zawodnicy ścigali się na dystansach 20 km, 50 km i najbardziej prestiżowym 60 km. Najdłuższy bieg przyciągnął światową czołówkę biegów narciarskich, w tym takie sławy jak Petter Northug, czy Martin Johnsrud Sundby.

Walka w wyścigu rozegrała się nie tylko o zwycięstwo, ale też premie na poszczególnych punktach trasy. Na pierwszych 8 km trasy, do pierwszej premii tempo narzucił rosyjski sprinter Aleksandr Panżynski. Kroku starali mu się dotrzymać rodak Siergiej Ustiugow i Norweg Vegard Vinje, który jako pierwszy przeciął linię pierwszej premii.

Dalej tempo dyktowali Ustiugow i Iivo Niskanen. Kolejną premię w miejscowości Gjesdal wygrał reprezentant gospodarzy Petter Kaarby. Od tego miejsca walka na trasie stała się decydująca dla całego wyścigu. Grupa czterech zawodników zdecydowała się na ucieczkę. Od "peletonu" odłączyli się Sjur Røthe, Simen Hegstad Krüger, Martin Johnsrud Sundby oraz Iivo Niskanen.

Zawodnicy trzymali się razem do miejscowości Seldal - punktu kolejnej premii, gdzie walkę o nagrodę stoczyli Krüger i Røthe. Ostatecznie ten drugi triumfował, lecz kosztowało go to tyle sił, że nie dotrzymał kroku kolegom. Walka o zwycięstwo w wyścigu toczyła się już tylko pomiędzy trzema biegaczami.

I znów momentem przełomowym była walka o czwartą premię przy Sandnes Arena pomiędzy Sundby i Krügerem, którzy oderwali się od Niskanena. Ostatecznie lepszy okazał się Martin Johnsrud Sundby, który wygrał drugą edycję długodystansowego biegu klasykiem w ramach Blink Festivalu.

W rywalizacji pań nie było już tak pasjonująco. Niemal od początku było jasne, kto będzie zwyciężczynią biegu. Norweżka Astrid Øyre Slind już na wczesnym etapie wyścigu uciekła rywalkom i dołączyła do grupy mężczyzn, z którymi kontynuowała bieg i ostatecznie zwyciężyła w konkurencji kobiet.

Sundby

Zwycięzcy biegu na 60 km w Blink Festival 2017

1. Astrid Øyre Slind, NOR 2:20:04.2
2. Kari Vikhagen Gjeitnes, NOR +2:11.1
3. Julija Tichonowa, BLR +2:23.4

1. Martin Johnsrud Sundby, NOR 2:08:40.6
2. Simen Hegstad Krüger, NOR +2.6
3. Iivo Niskanen, FIN +36.7

zaktualizowano czwartek, 27 lipca 2017 09:16
Oceń artykuł
(1 głos)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.