Grand Prix Polski na nartorolkach największą imprezą w 2021 roku?

opublikowano: 27 maja 2021 autor: Redakcja

Paweł Klisz - zwycięzca I Grand Prix Polski - na mecie finałowego starcia w KO Sprintach Dzierżoniów 2019

Paweł Klisz - zwycięzca I Grand Prix Polski - na mecie finałowego starcia w KO Sprintach Dzierżoniów 2019
Grand Prix Polski w biegach na nartorolkach, impreza która ma się odbyć w tym roku po raz drugi, to zawody otwarte dla wszystkich i organizowane na wzór sesji Pucharu Świata. Czy ze względu na niejasne plany dotyczące tegorocznych Mistrzostw Polski amatorów na nartorolkach będzie po raz kolejny najbardziej liczną i prestiżową otwartą imprezą nartorolkową w kraju?

Grand Prix Polski w biegach na nartorolkach po raz pierwszy odbyło się w 2019 roku. Rok później, ze względu na pandemię impreza nie została zorganizowana. Pierwsza edycja cieszyła się rekordową frekwencją w otwartych biegach nartorolkowych w całym sezonie. W 2021 roku po raz drugi zapowiada się możliwość pościgania na nartorolkach dostępna dla każdego, a co ważne na ambitnych trasach i z konkurencjami będącymi kalką sesji Pucharu Świata FIS na nartorolkach.

II Grand Prix Polski odbędzie się 24 i 25 lipca 2021 roku w Górach Sowich. W skład tej imprezy wchodzą trzy biegi: Uphill Gór Sowich na dystansie 9 km i przewyższeniem 425 m, Knock Out Sprinty Dzierżoniów na 200 m oraz Pętla Sowiogórska na płaskiej trasie o dystansie 25 km.

By zostać sklasyfikowanym w Grand Prix należy wystartować i ukończyć wszystkie trzy biegi, z tym że Uphill Gór Sowich techniką klasyczną, a KO Sprinty Dzierżoniów i Pętlę Sowiogórską dowolnie, łyżwą lub klasykiem.

Konkurencje oraz dystanse II Grand Prix Polski w biegach na nartorolkach to niemal wierna kopia sesji Pucharu Świata FIS na nartorolkach. Zawodnicy, którzy chcą zająć wysokie miejsce w wynikach polskiego Grand Prix muszą wykazać się wszechstronnością, umiejętnością biegania obiema technikami i na trasach o różnym profilu oraz dystansie, tak jak światowa elita biegów narciarskich, czy biegów na nartorolkach.

Udział w imprezie pozwala każdemu, niezależnie od tego, czy jest amatorem, czy wyczynowcem, zmierzyć się z innymi, także w kategorii wiekowej i sprawdzić w konkurencjach podobnych do tych, w których ścigają się w Pucharze Świata i Mistrzostwach Świata FIS.

Dla najlepszych zawodników II Grand Prix - kobiet i mężczyzn - przewidziano nagrody, w tym finansowe.

Trzy biegi zaliczane do II GP Polski będą również I turą tegorocznej rywalizacji w cyklu Vexa Skiroll Tour. Za jednym razem można więc zostać sklasyfikowanym w Grand Prix i zdobyć punkty w cyklu Vexy.

Zapisy do imprezy mają rozpocząć się w czerwcu. Więcej informacji znajdziesz w zapowiedzi II Grand Prix Polski w biegach na nartorolkach.

Polski Związek Narciarski nie wypracował dotąd formuły organizacji cyklu biegów na nartorolkach, czy krajowych mistrzostw dla amatorów. Do tej pory polscy sportowcy nie będący profesjonalistami w walce o tytuły mistrza kraju musieli startować przy okazji biegów dla dzieci, mistrzostwa dla nich nie odbywały się wcale bądź tylko jedną techniką. Polscy miłośnicy nartorolek wciąż nie mają okazji, by wyłonić najlepszych i wszechstronnych. Mamy nadzieję, że Grand Prix Polski z powodzeniem wypełni tę lukę, tak jak w 2019 roku.

zaktualizowano czwartek, 27 maja 2021 13:45
Oceń artykuł
(1 głos)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.