Mistrzostwa Polski PZN na nartorolkach w drugi weekend września także dla amatorów

opublikowano: 29 sierpnia 2017 autor: Redakcja
Od kilku lat Mistrzostwa Polski PZN na nartorolkach odbywają się w Jeleniej Górze w drugi weekend września. Tak ma być też w 2017 roku. W sobotę 9 września i niedzielę 10 września o tytuły mistrzowskie zmierzą się zawodnicy z licencjami PZN i amatorzy.

Jeśli chodzi o Mistrzostwa Polski to pewne jest tylko jedno. Data i lokalizacja. Jelenia Góra ma monopol na organizację tej imprezy. Kalendarz Polskiego Związku Narciarskiego przewiduje, że przynajmniej do 2022 roku zawsze w drugi weekend września będą odbywały się tam biegi o tytuły najlepszych Polaków.

Nie należy jednak mieć pewności co do konkurencji, w jakich prowadzona będzie rywalizacja. Organizatorzy zwykli ogłaszać program biegów zaledwie na kilka tygodni przed imprezą. Komunikat należy też traktować jako szkic. Zapewne jeszcze zostanie zmodyfikowany. Jeśli ogłoszono, że amatorzy zmierzą się na dystansie 6 km, to cale nie musi tak być. Możliwe, że na odprawie w piątek ktoś ze startujących poskarży się, że to zbyt krótko i odległość może wzrosnąć i to znacząco. Warto być gotowym na wszystko.

Choć nie było to do końca pewne, wygląda na to, że w 2017 roku tytuły mistrzów kraju zostaną rozdane także amatorom. Występowaliśmy wielokrotnie do PZN z pytaniem, czy rywalizacja zawodników niezrzeszonych będzie skutkować w tym roku wyłonieniem Mistrzów Polski. Do tej pory nie otrzymaliśmy oficjalnej odpowiedzi, poza jedną, że będzie się to wiązało z kosztami przygotowania dyplomów, czy medali. Ostatecznie jednak w komunikacie dla startujących widnieje informacja, że zawody będą także Mistrzostwami Polski Amatorów. Tego się trzymamy.

Co nas czeka?

W sobotę zaplanowano biegi techniką łyżwową na torze nartorolkowym w Sobieszowie. Amatorzy będą mieli do pokonania 3 pętle po około 2 km każda, czyli łącznie 6 km. Start indywidualny. Jednak pamiętajmy, że do piątku włącznie dystans może się jeszcze zmienić. Niedziela to dzień rywalizacji klasykiem. Teoretycznie ze startu indywidualnego. W przeszłości startowano jednak wspólnie kategoriami wiekowymi pomimo wcześniejszej informacji w komunikacie, że start jest indywidualny. Na zawodników czeka podbieg na drodze do Zachełmia o długości około 3 km. Profil ciekawy, w większości trasa prowadzi pod górę, ale są na niej także wypłaszczenia, a nawet jeden krótki zjazd.

O ile starsi zawodnicy z licencją związkową w oba dni zawodów otrzymają od organizatora jednakowy sprzęt z gumowymi kołami o średniej prędkości, to amatorzy będą rywalizować na swoich nartorolkach. Warunkiem są koła gumowe, prędkość dowolna. Zastanawiamy się, czy w sobotę rywalizacja na szybkich kołach na mało bezpiecznym torze nartorolkowym, ze zjazdami i ostrymi zakrętami, będzie bezpieczna dla wszystkich startujących amatorów.

Co warto wiedzieć?

  1. Impreza organizowana jest głównie z myślą o zawodnikach trenujących w klubach. Na takich zawodach panują inne zwyczaje, niż w biegach otwartych. Należy przygotować się choćby na to, że oświadczenie o starcie na własną odpowiedzialność trzeba będzie zredagować samemu i napisać je ręcznie, gdyż nikt nie przygotuje druków, bo zawodnicy zrzeszeni w klubach nie składają takich oświadczeń.
  2. Zgłoszenie należy wypisać na formularzu, który możesz pobrać pod linkiem http://www.odzn.pl/zgloszenia. Zeskanuj je i prześlij do 8 września na e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Zgłoszenie w oryginale należy przynieść ze sobą do biura zawodów - tego wymagają przepisy NRS. Na zgłoszeniu napisz gdzieś (nie ma rubryki), że jesteś amatorem. Warto też wpisać w jakim systemie wiązań masz buty. Choć teoretycznie amatorzy mają startować na swoim sprzęcie, znając życie, może się to zmienić.
  3. Należy pojawić się na piątkowej odprawie. Na niej będą podejmowane różne decyzje. Może okazać się, że zmieniają się dystanse, czy kolejność startu grup wiekowych, a co za tym idzie, godziny konkurencji, w których startujesz. Miałeś startować o 13:00? Całkiem możliwe, że będziesz zaczynać o 10:00. Odprawa jest częścią zawodów. Jeśli nie możesz na niej być, poproś kogoś znajomego, by przekazał ci wszystkie ustalenia.
  4. Bezwzględnie do startu przygotuj kask i okulary. Bez tego wyposażenia możesz nie zostać dopuszczony do udziału w zawodach.

Pod tekstem zamieściliśmy komunikat nr 1 i regulamin zawodów.

zaktualizowano wtorek, 29 sierpnia 2017 15:17
Oceń artykuł
(0 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.