Uphill w Dusznikach-Zdroju zyskuje większego brata, czyli kolejne zawody 14 sierpnia

opublikowano: 09 czerwca 2016 autor: Redakcja
Dzień po Uphillu Duszniki-Zdrój - Zieleniec, 14 sierpnia 2016 roku pomiędzy Górami Orlickimi i Bystrzyckimi po raz pierwszy odbędzie się bieg na nartorolkach na dystansie półmaratonu. "Mini-maraton", jak nazywają go organizatorzy, to może być jedna z najciekawszych, a na pewno najpiękniejszych imprez dla nartorolkarzy w naszym kraju.

Zawody odbędą się w niedzielę 14 sierpnia 2016 roku. Start w Niemojowie w pobliżu Międzylesia o godzinie 11:00. Meta 21 km dalej na północ - w Spalonej.

Organizatorami biegu jest MOKiS w Dusznikach-Zdroju, czyli ta sama jednostka, która w sobotę 13 sierpnia 2016 organizuje III Uphill Duszniki-Zdrój - Zieleniec. Na miejsce zawodów wybrano naszym zdaniem jedną z najpiękniejszych tras do biegania na nartorolkach w Polsce. "Droga Śródsudecka" prowadzi z Niemojowa cudowną górską doliną rozdzielającą Góry Orlickie od Bystrzyckich wzdłuż czesko-polskiej granicy. Droga ta została przed kilkoma laty gruntownie wyremontowana. Jest szeroka, a asfalt znakomity. Meta wyścigu znajduje się w Spalonej przy Schronisku Jagodna. Cały dystans to około 21 km.

Na trasie zawodów

Profil trasy można śmiało nazwać "ciekawym". Droga stale się pnie, ale zawodników czeka w trakcie wyścigu wiele podbiegów i zjazdów. Te nie są karkołomne, bo każdy zjazd kończy się wypłaszczeniem lub przeciwstokiem, jednak mogą one wystraszyć tych wszystkich, którzy dotąd biegali na nartorolkach tylko po płaskim lub pod górę. Różnica wysokości pomiędzy startem, a metą, to tylko 270 metrów. Wydaje się niewiele na tak długim dystansie. Jednak ze względu na podbiegi i zjazdy suma wzniesień do pokonania wyniesie ponad 450 metrów. Po przejechaniu 16 km na zawodników czeka uphill - 5 km intensywnie wznoszącej się drogi z Mostowic do Spalonej.

Zobacz mapę trasy

 

Ze względu na opadające odcinki trasy organizator zdecydował się wprowadzić ograniczenia sprzętowe. Zawodnicy startujący w tym biegu muszą zaopatrzyć się w nartorolki z gumowymi kołami. To powinno spowolnić prędkości rywalizacji, a przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo zawodników na zjazdach.

Podobnie jak w sobotnim Uphillu Duszniki-Zdrój - Zieleniec, organizator dopuszcza do biegu w "Mini-maratonie" startujących w trzech kategoriach: dowolnie, techniką klasyczną i na sprzęcie z pompowanymi kołami. Start do biegu będzie wspólny. Jeśli frekwencja dopisze, organizator rozważa podzielenie zawodników wg techniki biegu. Pierwsi wystartują biegnący na nartorolkach do techniki łyżwowej, minutę później na nartorolkach do techniki klasycznej.

Biuro Zawodów zlokalizowane będzie w Dusznikach-Zdroju. Po godzinie 10:00 z jego okolic wyjedzie autobus, który zawiezie startujących do Niemojowa. Po zakończeniu, które odbędzie się w Spalonej przy Schronisku Jagodna zawodnicy zostaną zwiezieni do Dusznik-Zdroju.

Zapisy do biegu są już otwarte. Można zgłaszać się już przez internet.

To mogą być naprawdę bardzo interesujące zawody w malowniczej okolicy oraz wspaniałe sportowe przeżycie dla startujących w wyścigu. Do zobaczenia na trasie!

zaktualizowano czwartek, 09 czerwca 2016 14:26
Oceń artykuł
(0 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.