W drugi weekend września Mistrzostwa Polski na nartorolkach. Jak wystartować?

opublikowano: 06 września 2016 autor: Redakcja
Mistrzostwa Polski PZN w biegach na nartorolkach odbędą się w Jeleniej Górze 9 i 10 września 2016 roku. Organizowane są z myślą o zawodnikach zrzeszonych, ale do startu dopuszczeni będą także amatorzy. Na tego typu zawodach panują inne zwyczaje, niż przy organizacji biegów otwartych. Podpowiadamy co zrobić, by wystartować.

Tegoroczne Mistrzostwa Polski PZN w biegach na nartorolkach odbędą się w Sobieszowie, podgórskiej dzielnicy Jeleniej Góry. To już trzeci rok z rzędu, gdy z początkiem lipca do stolicy polskich Karkonoszy przyjeżdżają sportowcy, aby wyłonić mistrzów w kategoriach wiekowych.

W sobotę 10 września na torze nartorolkowym w Sobieszowie zawodnicy zmierzą się techniką dowolną na dystansach od 4 do 14 km. Dystans zależy od wieku zawodnika. Amatorzy początkowo mieli ścigać się na najdłuższym dystansie, ostatecznie będą pokonywać 3 pętle po 2 km. Na sobotę zaplanowano starty indywidualnie.

W niedzielę 11 września odbędzie się bieg pod górę techniką klasyczną na dystansie 3 km. Rywalizacja odbywać się będzie na asfaltowej drodze do Zachełmia. Choć w komunikacie jest informacja, że także w niedzielę starty będą indywidualne, może się okazać, że zawodnicy będą startować wspólnie kategoriami wiekowymi.

Co ważne, podczas obu dni zawodów zawodnicy będą rywalizować na sprzęcie przygotowanym przez organizatora, teoretycznie o równych parametrach. To ma uczynić współzawodnictwo mniej zależnym od sprzętu.

Więcej o zawodach dowiesz się z komunikatu załączonego pod tym tekstem.

Jeśli jesteś amatorem i chciałbyś wystartować w Mistrzostwach Polski PZN na nartorolkach, przeczytaj koniecznie poniższe wskazówki, które znacznie ci to ułatwią. Mniej świadomość, że zawody te są organizowane z myślą głównie o młodzieży uprawiającej sport wyczynowo w klubach. Amatorzy są tolerowanymi i mile widzianymi gośćmi, ale muszą się dostosować do zasad panujących podczas rozgrywania tego typu konkurencji. A zwyczaje na zawodach PZN są często odmienne, niż te, do których przywykliśmy biorąc udział w imprezach otwartych.

Amatorze, o czym musisz wiedzieć?

Po pierwsze zapomnij, że powalczysz o tytuł Mistrza Polski. Te należą się tylko zawodnikom zrzeszonym i dysponującym licencją PZN. Amatorzy owszem, mogą wystartować, ale poza konkurencją. Zmierzą się tylko w swojej grupie, a zwycięzcy nie otrzymają tytułów mistrzowskich, nawet pośród amatorów. Na medal możesz jednak liczyć.

Pocieszające jest to, że będziesz mógł porównać swój sobotni czas z Juniorami C i Juniorkami C, czyli zawodnikami urodzonymi w latach 2001 i 2002, bo oni startują na tym samym dystansie co ty. Czas z niedzieli porównasz ze wszystkimi startującymi, bo we wszystkich kategoriach wiekowych do przebiegnięcie jest ta sama trasa.

Należy się jeszcze wyjaśnienie, kto to jest amator. Wg przepisów PZN, to sportowiec, który przynajmniej od 3 lat nie ma licencji zawodniczej. Jeśli nie masz jej od roku, czy dwóch, nie możesz wystartować wcale w tych zawodach. Nie ma dla ciebie odpowiedniej kategorii.

Zgłoś się

By wystartować w Mistrzostwach Polski PZN musisz się zgłosić. W tym celu pobierz załączony pod tym tekstem plik pzn.xls i wypełnij go na komputerze. Prześlij go najpóźniej do 8 września do 15:00 na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Sądzisz, że to już wszystko? Mylisz się.

Pojaw się na odprawie

Odprawa odbędzie się w piątek 9 września o 18:00 w Sobieszowie w budynku przy torze nartorolkowym. Koniecznie się na niej staw, bo musisz się ostatecznie zapisać, dokonać opłaty startowej, a co więcej dowiedzieć się o ewentualnych zmianach i uzgodnieniach. To na odprawie zapadają m.in. decyzje o godzinach startu poszczególnych grup. Organizator i trenerzy mogą też uzgodnić, że zmieniają się dystanse, czy inne ważne zasady. Jeśli nie będzie cię na odprawie, możesz nie wiedzieć, co czeka cię w kolejnych dniach.

Na odprawę zabierz też wydrukowany i podpisany druk zgłoszenia (który wcześniej wysłałeś e-mailem), a także czystą kartkę i długopis. Organizator raczej nie przygotuje treści oświadczenia, że startujesz na własną odpowiedzialność, a będzie tego od ciebie wymagał. Zawodnicy wyczynowi biorą udział w zawodach na podstawie badań lekarskich i oni nie wypełniają takich oświadczeń. Przygotuj się też, że tekst o starcie na własną odpowiedzialność sformułujesz i napiszesz na kartce samodzielnie. Tak było w ubiegłym roku. Miej ze sobą także 30 zł na dokonanie opłaty startowej za oba dni.

Jeśli odprawa będzie organizowana też w sobotę, staw się na nie także. Dowiesz się, o której faktycznie startujesz w niedzielę.

Sprzęt

Nartorolki do startu zapewni ci organizator (na wysyłanym druku zgłoszeniowym, dopisz gdzieś, jakich wiązań używasz: SNS, czy NNN). Miej ze sobą buty, kije, kask i okulary. Bez tego możesz nie być dopuszczony do startu lub zdyskwalifikowany na mecie.

Teraz już tylko pozostaje nam życzyć ci sukcesów w zawodach i satysfakcji z udziału i wyniku.

zaktualizowano wtorek, 06 września 2016 10:42
Oceń artykuł
(1 głos)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.