Na rolkach przez dolinę Cichej Orlicy

opublikowano: 05 lipca 2012 autor: Edyta Makowiecka

Dolina Cichej Orlicy

Dolina Cichej Orlicy Edyta Makowiecka
Profesjonalne trasy dla rolkarzy to marzenie wielu amatorów rolek i nartorolek w Polsce. Jako wzór spełnionych życzeń niech posłuży nam wyjątkowa trasa o długości 30 kilometrów poprowadzona szlakiem rzeki Cicha Orlica w Czechach Wschodnich. W całości dostępna jest dla rolek terenowych, a tylko nieliczne, krótkie odcinki posiadają utrudnienia dla rolek klasycznych. Aby ocenić walory tej trasy wystarczy oddalić się 25 kilometrów od przejścia granicznego w Boboszowie.

Sen rolkarza czy jawa Pelin

Gładki dywan asfaltu łagodnie meandruje w towarzystwie sennie płynacej rzeki. Momentami równy, przecina barwne nadrzeczne łąki. Innym razem drapieżnie wspina się na cieniste skarpy, z których łagodnie opada na dno malowniczego wąwozu. Każdy pokonany zakręt otwiera przed nami nową perspektywę, a każda prosta daje pretekst do beztroskiej jazdy.

Magia wyjątkowego krajobrazu, atmosfera swobody i entuzjazmu towarzyszy każdemu, kto choćby raz jechał skrajem Rezerwatu Peliny, będącym najładniejszą częścią wielkiej trasy rowerowo-rolkarskiej w Czechach Wschodnich.

Na rolkach przez trzy miasta

Z inicjatywy lokalnych samorządów i przy wsparciu Euroregionu Glacenis udało się naszym czeskim sąsiadom zrealizować w 2007 roku unikalny projekt polegający na wybudowaniu profesjonajnej trasy rowerowo-rolkarskiej o długości 30km, która połączyła trzy miasta: Letohrad, Usti i Chocen.

Dogodne położenie w dolinie rzeki Cicha Orlica ułatwiło wybudowanie nawierzchni asfaltowej o bardzo dobrej jakości i szerokości miejscami 3 m, przeznaczonej do zgodnego użytkowania przez cyklistów i rolkarzy. Na większości odcinków wyłączono ruch pojazdów silnikowych. Wyjątkiem są miejsca, kiedy trasa przecina fragmenty miejscowości, drogi lokalne lub przejazdy kolejowe.

Zadbano o systematyczną konserwację oraz czytelne oznakowanie trasy, którą poruszają się zarówno profesjonaliści, jak i rodziny z dziećmi oraz seniorzy. Dużym ułatwieniem podczas jazdy na tak długim dystansie jest możliwość odpoczynku w specjalnie przygotowanych miejscach, zwykle w miłym otoczeniu.

W weekendy działa tam kilka bufetów z napojami i przekąskami. Zmotoryzowani użytkownicy przybywający z odleglejszych rejonów mają możliwość pozostawienia aut na bezpłatnych parkingach, wyznaczonych u wejścia na trasę w Letohradzie, Usti lub Choceniu.

Rolki, rowery i pociągi

W sąsiedztwie trasy przebiega jeden z ważniejszych kolejowych korytarzy tranzytowych Republiki Czeskiej. Ilość i różnorodność przemieszczających się tam pociągów może być źle widziana przez miłośników spokojnej rekreacji na łonie natury. Dla pasjonatów kolejnictwa jest to pewnością dodatkowa atrakcja. Możliwość ścigania się na rowerze lub na rolkach z pociagiem, dla niektórych może być prawdziwym wyzwaniem, zwłaszcza gdy uda się ruszyć w pogoń za słynnym Pendolino, który nieśpiesznie kilka razy w ciagu dnia przemierza dolinę Cichej Orlicy.

Bardzo duże zainteresowanie wymusiło na gospodarzach terenu rozbudowę trasy o dodatkowe dwa kierunki, z Usti do Ceska Trebova o długości 10 km oraz z Chocenia do Vysoke Myto o długości 5 km.

Inne atrakcje

Oprócz jazdy na rolkach lub na rowerze można korzystać również z innych form aktywności oferowanych w sąsiedztwie trasy. Jadących odcinkiem Letochrad - Usti mogą skusić atrakcje pola golfowego lub przyjemności oferowane przez aquapark i korty tenisowe. Podróżujących dalej, do Chocenia, ukoi pobyt w żywym labiryncie lub na basenie w Brandysie.

Obecność rzeki umożliwia uprawianie turystyki wodnej, a miłośnicy wędkowania mają do dyspozycji kilka łowisk. Miłym relaksem mogą być też lekcje historii w otoczeniu odrestaurowanych zabytów i pomników kultury czeskiej. O wygody tych, którzy zdecydują się na kilkudniowy pobyt, zadba obsługa w okolicznych pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych.

Dokładne informacje, mapy i opisy tras nartorolkarze z Polski znajdują na stronach:

zaktualizowano czwartek, 05 lipca 2012 07:27
Oceń artykuł
(1 głos)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.