Skike uwalnia piętę w nowym modelu V8 Lift

opublikowano: 07 marca 2014 autor: Michał Rolski
Swobodnie unoszona pięta, wydłużona rama, mikroabsorbery wstrząsów oraz koła o różnej prędkości to nowości, w które wyposażone zostaną rolki Skike V8 Lift. Nowy model ma być dostępny w Polsce w czerwcu 2014 roku. Mieliśmy okazję jako jedni z pierwszych wypróbować Skike V8 Lift.

Najbardziej istotną zmianą V8 Lift jest konstrukcja umożliwiająca swobodne unoszenie pięty przy każdym odbiciu. Dzięki temu nadchodzący model Skike pozwoli poruszać się techniką łyżwową bardzo zbliżoną do narciarskiej.

Konstrukcja V8 Lift przypomina nieco koncepcję znaną z modelu Vx Twin. Na szczęście tym razem producent postawił na prostotę. W odróżnieniu od wspomnianego poprzednika mechanizm unoszenia pięty jest prosty. Zrezygnowano ze sprężyny czy elementu pozwalającego zablokować piętę. Dzięki temu całość jest mało skomplikowana i dużo lżejsza. Wygląda też na solidną.

Podobnie jak w Vx Twin na przednich osiach Skike V8 Lift znajdują się jednokierunkowe łożyska, dzięki którym koła kręcą się tylko w jedną stronę. To w połączeniu ze swobodną piętą daje możliwość biegania także krokiem naprzemianstronnym, podobnym do narciarskiej techniki klasycznej. Tu należy jednak ostudzić zapały narciarzy, którzy chcieliby w okresie bezśnieżnym poruszać się na Skike jak na biegówkach. Ze względu na dużą średnicę kół Skike, a przez to uniesiony środek ciężkości i większą dźwignię oddziałującą na stawy skokowe oraz z powodu zaokrąglonego profilu opon, bieganie krokiem klasycznym jest znacznie trudniejsze niż na nartach. Trzeba jednak docenić tę możliwość, bo ta właściwość czyni V8 Lift bardzo uniwersalnymi.

Kolejną istotną zmianą, którą podkreśla producent, jest wydłużenie szyny nowych rolek Skike aż o 4 cm. Z pewnością pozwoli to korzystać ze sprzętu osobom o większym rozmiarze buta. Raczej nie wpłynie to na komfort, czy właściwości jezdne. Podczas moich krótkich prób jazdy na Skike V8 Lift nie odczułem zupełnie wpływu dłuższej szyny na sposób jazdy.

Pozostańmy jeszcze przy rozmiarach butów i sposobie mocowania rolek do stóp. Tu niewiele się zmieniło. V8 Lift przypinane są jak wszystkie inne modele tej firmy przy pomocy trzech pasków zapinanych na rzepy. Mechanizm ten został "odświeżony". Paski nieco się zmieniły - głównie optycznie. Zrezygnowano też z poduszek na podbiciu stopy znanych z V07 Plus. Wiązania są jednak komfortowe. Podczas krótkiej próby nie odczułem żadnych ucisków, czy ocierania.

Niestety brak istotnych zmian w mocowaniu do stopy powoduje, że tak jak w poprzednikach, także w V8 Lift trudno zmieścić się z butami o szerszej podeszwie. Nie udało mi się wcisnąć zwyczajnych butów biegowych.

Koło PU Producent musiał dostrzec, że miłośnicy Skike lubią nie tylko jazdę w terenie naturalnym. Są osoby, które preferują asfalt, wielu fanów Skike próbuje się też ścigać. Dla tych użytkowników oferowane są alternatywne, szybkie koła o średnicy 125 lub 145 mm. W miejsce gumowych opon i dętek zastosowano poliuretanowe obręcze.

To co zasługuje na podkreślenie to brak istotnego wzrostu wagi. Pomimo zmian jedna rolka Skike V8 Lift waży nadal około 2 kg.

W nowym modelu producent zdecydował się zastosować rozwiązania, z których słynie sprzęt Skike. W V8 Lift znajdziemy więc skuteczne hamulce o regulowanym położeniu (choć zmienił się prawdopodobnie stop metalu trącego - jest czarny) oraz mechanizm umożliwiający skorygowanie krzywizny nóg. Przypuszczalnie zrezygnowano zupełnie z błotników. Nie znalazłem żadnych elementów konstrukcyjnych (otwory), które pozwalałyby na zamocowanie osłon, czy błotników.

V8 Lift ma pojawić się w Polsce w czerwcu 2014 roku. Jego cena nie jest jeszcze znana. Szacujemy, że wyniesie około 1500 zł.

Skike V8 Lift z kołami PU

zaktualizowano piątek, 07 marca 2014 09:44
Oceń artykuł
(7 głosów)
Michał Rolski
Michał Rolski To się nic nie pochwaliłeś. Faktycznie można było testować na targach? Pozwalali wyjść na powietrze w teren?
07.03.2014, 10:42
Głosy: +0
Kenic
Kenic ciekawe czy te szybkie kółka będą pasować do V07-PLUS. Na asfalcie byłyby sporo szybsze :)
07.03.2014, 11:26
Głosy: +0
Michał Rolski
Michał Rolski Kenic: mogą pasować, pewnie ktoś to wypróbuje. Ale musimy czekać do lata.
07.03.2014, 11:32
Głosy: +0
Matek
Matek Z tego co mi wiadomo, ramy główne się nie zmieniły. Także kółka poliuretanowe będą również pasować do modelu v07 PLUS.
07.03.2014, 12:25
Głosy: +0
Holly
Holly Matek: Jak się pojawią i będziesz je miał to przyjeżdżam przetestować! z zamiarem kupna!
07.03.2014, 15:04
Głosy: +0
Matek
Matek Spoko, dam Ci znać na pewno. Swoją drogą, jak tylko się pojawią, to od razu jedną parę sobie sprawię, bo zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie.
07.03.2014, 16:13
Głosy: +0
Michał Rolski
Michał Rolski Sprzęt fajny, tylko niestety nie każdego będzie na niego stać :(
07.03.2014, 16:39
Głosy: +0
Matek
Matek Ale z drugiej strony, nie każdy też będzie potrzebował takiej rozszerzonej funkcjonalności. Z reguły większości osób które zaczynają przygodę z tym sportem w zupełności wystarczy model v07 PLUS.
07.03.2014, 16:49
Głosy: +0
SQU4D4K
SQU4D4K No cóż test długodystansowy Westerplatte-Hel sam się aż prosi . :)
08.03.2014, 18:19
Głosy: +0
drLecter
drLecter A w Szwecji już są :) Cena 3290sek, czyli na poziomie 1500zl. Muszę sprzedać jedne do klasyka coby zanabyć V8...
16.03.2014, 09:31
Głosy: +1
Matek
Matek Owszem ale tylko na targach. Raczej w sprzedaży nie mogą być bo nawet w Niemczech ich oficjalnie nie ma. Możliwe, ze ktoś zbiera wstępne zamówienia. Dostępność niby na maj, ale pewnie też będą pod koniec maja lub początek czerwca.
16.03.2014, 11:39
Głosy: +0
drLecter
drLecter Fakt. Można już zamawiać ale będą w maju. Mają też model testowy...http://www.rullskidcenter.se/skike-v8-lift-cross-2r
16.03.2014, 11:54
Głosy: +0
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.