Rękawiczki na nartorolki, jakie wybrać?

opublikowano: 11 czerwca 2016 autor: Redakcja
Dlaczego potrzebujemy rękawiczek na nartorolki? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Lepsze są z długimi, czy krótkimi palcami? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Podstawową funkcją każdych rękawiczek jest ochrona termiczna. Większości z nas kojarzą się głównie z zimą. Czy potrzebujemy ich na nartorolkach, gdy jest ciepło?

Głównym zadaniem rękawiczek podczas jazdy na nartorolkach jest ochrona dłoni przed otarciami spowodowanymi przez paski i uchwyty kijów, a na te jesteśmy narażeni także, a nawet bardziej, gdy biegamy w wyższej temperaturze otoczenia. Jednak ważna jest także ochrona przed zranieniami, które mogą się przytrafić podczas upadków.

Rękawiczki na nartorolki

Podczas godzinnej przejażdżki wykonujemy rękoma uzbrojonymi w kije nawet kilka tysięcy odepchnięć. Nasze dłonie za każdym razem ocierają o uchwyty i paski kijów. Tarcie wytwarza też ciepło. Dodajmy do tego jeszcze wysoką temperaturę otoczenia, gdy biegamy w ciepłe dni. To może skończyć się otarciami naskórka i pęcherzami po wewnętrznej stronie dłoni. Bąble to naturalna reakcja organizmu chroniąca miejscowo skórę przed odparzeniem.

Dlatego nawet w upalne dni podczas jazdy na nartorolkach należy używać rękawiczek, których najważniejszym zadaniem, będzie ochrona przed otarciami i odparzeniami.

Budowa rękawiczki

Rękawiczki na nartorolki produkowane są zazwyczaj z myślą o użytkowaniu ich w ciepłe dni. Z tego względu producenci przy ich projektowaniu zwracają uwagę na dobrą wentylację i odprowadzanie wilgoci.

Budowa rękawiczki na nartorolki

Szwy

Spotykamy produkty, w których szwy palców rękawiczek są zewnętrzne lub wewnętrzne. Pierwsze dają gwarancję komfortu. Palce użytkownika nie będą narażone na otarcia przez krawędzie materiału czy szwy. Cierpi na tym jednak zwykle estetyka produktu. Szycie po wewnętrznej stronie to rozwiązanie częściej spotykane. Jeśli rękawiczki nie są za małe, a produkt dobrej jakości, z reguły wewnętrzne szwy są nieodczuwalne.

Tkanina od wnętrza dłoni

Materiał od wewnętrznej strony ma ciężkie zadanie. Z jednej strony ma być wytrzymały, aby produkt był trwały. Musi chronić dłoń przed otarciami i odparzeniami. Z drugiej powinien zapewniać także wentylację i usuwać pot na zewnątrz. W niektórych modelach tkanina jest wręcz dziurkowana co świetnie poprawia obieg powietrza.

Z reguły producenci wykorzystują materiały syntetyczne o właściwościach zbliżonych do skóry. Charakteryzują się one większą trwałością niż produkty naturalne, łatwiejsze są też w praniu. Bywają bardziej elastyczne niż skóra. Zapewniają dobrą przyczepność i czucie uchwytu.

Tkanina po zewnętrznej stronie dłoni

Często uszyta z bardzo cienkiej, niemal prześwitującej i elastycznej lycry. Używa się też drobnych siateczek. Cienkie i przewiewne materiały umożliwiają dobrą wentylację. Tkaniny elastyczne pozwalają dobrze dopasować się do kształtu dłoni. Dzięki temu łatwiej odprowadzić pot na zewnątrz, a także zapobiegać wysuwaniu się ręki.

Wzmocnienia

W niektórych modelach znajdujemy dodatkowe naszycia - wzmocnienia zapobiegające przetarciom w miejscach narażonych na stały kontakt z uchwytem kija. Najczęściej producenci naszywają dodatkowe "łaty" pomiędzy kciukiem, a palcem wskazującym. Te elementy zwiększają trwałość rękawiczek.

Frotki

Czasami na kciukach, czy palcach wskazujących, naszyte są elementy z tkaniny typu frotte. Pozwalają one na ocieranie potu z twarzy. To zmyślne i funkcjonalne rozwiązanie.

Mankiety

Głównym zadaniem mankietów rękawiczek przy jeździe na nartorolkach jest ochrona okolicy nadgarstka przed ocieraniem przez paski kijów. Powinny być możliwie krótkie, wystarczy tyle, aby pasek nie dotykał skóry. Dzięki temu nadgarstki nie będą niepotrzebnie otoczone materiałem utrudniającym wentylację. Mankiety mogą być całkowicie luźne lub wyposażone w lekki, luźny ściągacz. Jeśli nie przylegają szczelnie, zapewniają wentylację wnętrza rękawiczki.

Dostosuj do temperatury otoczenia

Wybierając rękawiczki należy wziąć pod uwagę przede wszystkim temperaturę, w jakiej będziemy w nich jeździć na nartorolkach.

Zimą najlepiej sprawdzą się rękawiczki na biegówki, które naszym dłoniom dodadzą ochrony termicznej. W chłodniejsze dni wiosny czy jesieni dobrym wyborem są rękawiczki startowe do narciarstwa biegowego, charakteryzujące się dobrym dopasowaniem i cieniutką warstwą izolującą. Wraz ze spadkiem temperatury możemy wybierać spośród wielu modeli przeznaczonych na biegówki.

Rękawiczki na nartorolki

Nie przegrzewaj

Odradzamy stosowanie zimowych rękawiczek w cieplejsze dni. Zamiast chronić dłonie, mogą być dodatkową przyczyną powstawania bąbli i odparzeń. W ocieplanych rękawiczkach dłoń spoci się szybciej. Ciepło spowodowane tarciem zostanie spotęgowane wysoką temperaturą panującą we wnętrzu.

Dobrze dopasuj

Rękawiczki powinny być dobrze dopasowane i opinać naszą dłoń. Nie mogą być zbyt luźne. Gdy techniczna tkanina przylega do skóry może transportować pot na zewnątrz. Zbyt luźne rękawiczki to nadmiar wilgoci we wnętrzu. Mogą też zsuwać się z dłoni.

Z długimi palcami

Nawet na upalne dni polecamy rękawiczki z długimi palcami. Modele z obciętymi palcami mogą powodować otarcia, a nawet przecięcia skóry palców. Mokre od potu krawędzie materiału stają się ostre, czasami zwijają się i stają się niewygodnym elementem pomiędzy uchwytem kija, a wewnętrzna stroną dłoni.

Rękawiczki na nartorolki

Długie palce rękawiczek zapewniają też ochronę przy upadkach i podparciach. Nawet mistrzowie raz na jakiś czas mają potknięcia i zachwiania. Upadek na asfalt w dobrych rękawiczkach może skończyć się ich uszkodzeniem, ale ochroni dłonie i palce przed kontaktem z szorstkim podłożem.

Rękawiczki na rower

Producenci rękawiczek rowerowych projektowali je z myślą o innej aktywności niż biegi na nartorolkach. Materiał od wewnętrznej strony dłoni może nie być wybrany z myślą o tak intensywnym tarciu jak przy pracy kijami. Mankiety bywają za krótkie i nie chronią okolicy nadgarstków przed tarciem przez paski kijów. Rękawiczki rowerowe miewają zgrubienia, naszywki lub specjalne wkładki od strony wnętrza dłoni. Mają one poprawić komfort podczas oparcia na kierownicy, ale mogą uniemożliwić poprawne trzymanie uchwytów w kijach. W skrajnych wypadkach zmieniają nawet ułożenie dłoni na rękojeści.

Przegląd wybranych rękawiczek na nartorolki

Sprawdziliśmy produkty dostępne w popularnych polskich sklepach w 2016 roku.

Producent Model Opis Cena
KV+ Onda Rękawiczki z krótkimi palcami, uszyte z mocnych materiałów. 89 zł
KV+ Campra Rękawiczki uszyte z mocnych materiałów, na szeroki zakres temperatur, raczej nie na upały. 96-110 zł
Oneway Gromo Bardzo lekkie i przewiewne rękawiczki, dobre na upały. 45-99 zł
Powerslide Nordic Gloves Rękawiczki z krótkimi palcami. 70-89 zł
LillSport Breeze Solidne rękawiczki uznanego producenta ze Szwecji. Wygodne i z mocnych materiałów. Na szeroki zakres temperatur. 120-149 zł
Yoko YBG Solidne rękawiczki na szeroki zakres temperatur. 79-115 zł
zaktualizowano sobota, 11 czerwca 2016 20:24
Oceń artykuł
(3 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.