Jak chronić kije przed złamaniem w studzience i zapadaniem w terenie

opublikowano: 17 kwietnia 2019 autor: Redakcja
Jedną z częstych przyczyn złamań kijów podczas jazdy na nartorolkach jest ich wpadnięcie w kratkę ściekową, czy otwór studzienki. Jeżdżący w terenie borykają się też z głębokim wbijaniem kijów. Prostym i skutecznym rozwiązaniem jest korzystanie z talerzyków zakładanych na letnie, asfaltowe końcówki kijów.

Letnie końcówki widiowe są smukłe i wąskie, niewiele szersze w swojej średnicy od trzonka kija. Doskonale sprawdzają się na asfalcie, niestety nie zabezpieczają kijów przed zapadaniem się w otworach, szerszych szczelinach, czy choćby grząskich nawierzniach.

Wielu entuzjastów nartorolek doświadczyło przykrości po wpadnięciu kija w otwór w jezdni. Zazwyczaj kończy się to złamaniem kija i wywrotką, gdyż trzonek klinuje się w szczelinie, a rozpędzony nartorolkarz ciągnąc za jego uchwyt powoduje dźwignię, która doprowadza do złamania. Takie szarpnięcie kończy się też zazwyczaj utratą równowagi i upadkiem.

Prostą i skuteczną metodą zapobiegania tego typu zdarzeniom jest zainstalowanie plastikowych talerzyków na letnich końcówkach widiowych. Ich większa średnica, 3 - 5 cm, zabezpiecza kij przed zapadnięciem w otworach studzienek, kratkach ściekowych, szczelinach między betonowymi płytami, czy deskami na drewnianych mostach. Zapobiegają także głębokiemu wbiciu kija w miękkich i grząskich podłożach, co bywa uciążliwe podczas jazdy na rolkach, czy nartorolkach terenowych poza twardymi nawierzchniami.

Stosowanie talerzyków na końcówkach kijów do nartorolek w niektórych krajach jest obligatoryjne dla startujących w zawodach. Regulaminy nakładają taki obowiązek ze względów bezpieczeństwa, gdyż talerzyki uniemożliwiają głębsze wbicie kija w ciało, np. podczas kolizji kilku zawodników.

Cena kompletu talerzyków jest niewielka, para kosztuje w polskich sklepach około 10 zł. Są bardzo lekkie, ich waga w stosunku do masy kija jest bliska zeru. Niewielka średnica nie powoduje też oporów powietrza.

Talerzyki mocuje się na letnich końcówkach widiowych kijów, które posiadają wyraźne przewężenie w plastikowej oprawce. Na rynku można znaleźć końcówki różnych marek, które zbudowane są przy użyciu oprawek o takim kształcie. Talerzyk przed założeniem warto podgrzać, np. we wrzątku. Wówczas robi się bardziej plastyczny i łatwiej nasunąć go na końcówkę kija. Nie zalecamy podgrzewania nad ogniem, czy przy użyciu opalarki. Wysoka temperatura może spowodować stopienie plastiku, z którego odlane zostały talerzyki. Niestety talerzyk raz zainstalowany na końcówce praktycznie jest nieściągalny.

Przy niewielkiej cenie i praktycznie samych zaletach stosowania talerzyków warto zabezpieczyć nimi swoje kije.

zaktualizowano środa, 17 kwietnia 2019 14:06
Oceń artykuł
(4 głosów)
Cross-Skating.pl
Cross-Skating.pl Do kijów z końcówką wklejaną polecam zapasowy grot (samą końcówkę).
07.06.2019, 15:07
Głosy: +0
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.