Zmiany w prawie drogowym dotyczące nartorolkarzy weszły w życie 20 maja 2021

opublikowano: 20 maja 2021 autor: Redakcja
Od 20 maja 2021 roku osoby poruszające się na nartorolkach i rolkach są według prawa traktowane jak uczestnicy ruchu drogowego korzystający z urządzeń wspomagających ruch. Przypominamy co to oznacza w praktyce.

O tym, że projekt zmian w Kodeksie Drogowym, przygotowany głównie z myślą o użytkownikach hulajnóg, deskorolek i rolek, mocno ogranicza możliwości poruszania się na nartorolkach po drogach publicznych pisaliśmy szczegółowo w lutym, w tekście Projekt zmian w Kodeksie Drogowym uderza w nartorolkarzy!

Zmiany już weszły w życie i obowiązują. To oznacza, że zgodnie z przepisami nartorolki traktowane są jako "urządzenie lub sprzęt, sportowo-rekreacyjny przeznaczonemy do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzany siłą mięśni". Możemy poruszać się po drodze dla rowerów, co wcześniej nie było zgodne z prawem. Jak dotychczas nartorolkarze mogą jeździć po chodniku lub drodze dla pieszych z zachowaniem następujących zasad: "jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu". Jedynie w tzw. strefie zamieszkania "osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem."

Wielu miłośników nartorolek, a także sportowcy trenujący na nich wyczynowo, nie wyobrażają sobie braku możliwości korzystania z jezdni o małym natężeniu ruchu pojazdów, zwłaszcza poza dużymi miastami. Tam zwykle nie ma chodników i ścieżek rowerowych, więc wybieranie mniej uczęszczanych dróg pozwala na zrobienie treningu lub wycieczki. Trzeba pamiętać, że formalnie ustawodawca takiej możliwości nie przewidział dla użytkowników rolek i nartorolek i jazda na nartorolkach po jezdni jest zabroniona.

Więcej informacji: www.gov.pl/web/infrastruktura/nowe-przepisy-dotyczace-hulajnog-elektrycznych-i-urzadzen-transportu-osobistego

zaktualizowano czwartek, 20 maja 2021 13:58
Oceń artykuł
(0 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.