Sukcesy Polaków na inauguracji Efisan Skioroll Classics 2019

opublikowano: 01 lipca 2019 autor: Redakcja

Polacy na podium sobotniego biegu w kategorii weteranów: 1. Jacek Mederski, 3. Józef Michałek

Polacy na podium sobotniego biegu w kategorii weteranów: 1. Jacek Mederski, 3. Józef Michałek
W ostatni weekend czerwca 2019 roku w czeskich Beskidach odbyły się pierwsze dwa biegi czeskiego cyklu nartorolkowego Efisan Skiroll Classics w tym sezonie. Dobrze spisali się polscy zawodnicy z teamu nabiegowkach.pl, którzy wzięli udział w tych zawodach. Jacek Mederski został liderem klasyfikacji generalnej w kategorii weteranów!

W 2019 roku w skład cyklu Efisan Skiroll Classics wchodzi aż 14 biegów w ciągu 7 letnich weekendów. Serial zorganizowany jest podobnie jak polski Vexa Skiroll Tour, z tą różnicą, że w Czechach rywalizacja odbywa się wyłącznie techniką klasyczną.

Pierwsze dwa biegi zaliczane do czeskiego cyklu w 2019 roku odbyły się 29 i 30 czerwca. Tradycyjnie rywalizowano w okolicy miejscowości Velké Karlovice w północno-wschodnich Czechach. W sobotę ścigano się na dystansie 28 km z Vsetína do Velkich Karlovic w terenie raczej płaskim, na całym dystansie zawodnicy pokonywali różnicę wzniesień około 180 m. Bieg wygrali Jakub Štvrtecký reprezentujący SKB Velké Karlovice i Kateřina Smutná z teamu eD System.

Na uwagę zasługuje bardzo wysokie miejsce Grzegorza Legierskiego z teamu nabiegowkach.pl, który uplasował się na 5. miejscu open. Kolejny z Polaków - Jacek Mederski, także z teamu nabiegowkach.pl - zajął 14. miejsce i 1. w klasyfikacji weteranów, czyli mężczyzn w wieku 50 lat i więcej.

Miejsca wszystkich startujących Polaków:

 • Barbara Byrtus - team nabiegowkach.pl - 5. miejsce wśród kobiet
 • Grzegorz Legierski - team nabiegowkach.pl - 5. miejsce
 • Jacek Mederski - team nabiegowkach.pl - 14. miejsce, 1. w weteranach
 • Józef Michałek - team nabiegowkach.pl - 17. miejsce, 3. w weteranach
 • Kamil Krzywicki - team nabiegowkach.pl - 37. miejsce
 • Robert Dudziński - 46. miejsce

W niedzielę ścigano się w biegu pod górę na dystansie 8 km z przewyższeniem 440 m i metą na czesko-słowackiej granicy na Kohůtkce. Wśród mężczyzn bieg wygrał ponownie Jakub Štvrtecký (SKB Velké Karlovice), pomiędzy paniami zwyciężyła Adela Boudikova (Vltava Found Team).

Polacy nie potwórzyli sukcesów z soboty, zajmowali następujące pozycje:

 • Martyna Wiśniowska - team nabiegowkach.pl - 5. miejsce wśród kobiet
 • Grzegorz Legierski - team nabiegowkach.pl - 17. miejsce
 • Jacek Mederski - team nabiegowkach.pl - 28. miejsce, 3. w weteranach
 • Kamil Krzywicki - team nabiegowkach.pl - 35. miejsce
 • Józef Michałek - team nabiegowkach.pl - 38. miejsce
 • Robert Dudziński - 39. miejsce

Warto podkreślić, że po dwóch zawodach cyklu liderem w kategorii weteranów pozostaje Jacek Mederski. Przypomnijmy, że Jacek w 2017 roku zwyciężył w końcowej kategorii generalnej tego cyklu wśród weteranów, więcej możesz przeczytać o tym w tekście Sukces Jacka Mederskiego w czeskim cyklu Skiroll Classics 2017.

Zgrzytem podczas karlowickich zawodów było dopuszczenie przez organizatora zawodników startujących na nieregulaminowym sprzęcie. Zgodnie z zasadami czeskiego cyklu startować wolno wyłącznie na gumowych kołach o prędkości nie większej niż średnia - tzw. dwójkach. Na większości edycji nartorolki startujących są kontrolowane i oklejane przed startem. Tym razem nie przeprowadzono kontroli technicznej ani w sobotę, ani w niedzielę. W efekcie wielu sportowców wystartowało na najszybszych kołach gumowych, byli nawet tacy, którzy trasę pokonywali na kolorowych kołach poliuretanowych. Niestety w takich warunkach nie ma szans na uczciwą rywalizację sportową.

zaktualizowano poniedziałek, 01 lipca 2019 16:23
Oceń artykuł
(0 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.