Klaebo i Sömskar liderami Pucharu Świata FIS na nartorolkach po sesji w Chinach

opublikowano: 08 lipca 2019 autor: Redakcja
W pierwszy weekend lipca 2019 roku po raz pierwszy w historii w chińskim Beijing odbyły się zawody zaliczane do Pucharu Świata FIS na nartorolkach. Organizatorom udało się przyciągnąć do rywalizacji niektóre gwiazdy biegów narciarskich. Chińskie zawody były wyjątkowe i przełomowe pod wieloma względami.

Chińczycy postawili sobie za cel medale w sportach zimowych na zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku, których będą gospodarzem. Chcą także, by do tego czasu w Państwie Środka biegało 300 mln obywateli. Treningi na nartorolkach i rywalizacja na asfalcie, w tym odbywająca się po raz pierwszy w tym kraju sesja Pucharu Świata FIS na nartorolkach, to właśnie etapy dochodzenia do celu.

Zawody w Beijing odbywające się od 4 do 6 lipca 2019 roku zainaugurowały Puchar Świata. W ciągu trzech dni rywalizacji ścigano się w sprintach na 200 m i 1500 m oraz w biegu ze startu wspólnego na dystansach 22 km (mężczyźni) i 15 km (kobiety).

Jeśli ktoś obawiał się frekwencji w chińskich zawodach, to niepotrzebnie. W biegach wzięła udział bardzo duża liczba zawodników - 58 pań i 69 panów - wyjątkowo wysoka jak na zawody Pucharu Świata. Łącznie wystartowało 14 narodowych reprezentacji, w tym Norwedzy, którzy w ostatnim czasie pomijali światowy puchar w swoich planach startowych. Polacy nie byli obecni.

Niecodziennym zdarzeniem była rywalizacja na jednolitych nartorolkach Swix z gumowymi kołami o średnicy 100 mm. W poprzednich latach zawodnicy ścigali się w Pucharze Świata na własnym sprzęcie i z reguły na kołach o dowolnej prędkości, dominował więc poliuretan.

Kolejna niespodzianka to udział zawodników liczących się w biegach narciarskich. Do tej pory na nartorolkach ścigali się głównie specjaliści od asfaltu, którzy rzadko kiedy liczyli się w zimowym współzawodnictwie na nartach. Start w Chinach norweskiej gwiazdy Johannesa Hoesflota Klaebo to duże zaskoczenie.

W czwartek 4 lipca ścigano w sprintach na dystansie 1500 m techniką dowolną. W wyścigu mężczyzn najszybsi byli Norwedzy: Johannes Hoesflot Klaebo, Ragnar Bragvin Andresen i Aleksander Dyrberg Ek. Rywalizację pań wygrała Szwedka Linn Soemskar przed Noweżką Gjede Anikken Alnaes i Szwedką Moa Ollson.

W piątek 5 lipca rozegrano typowe nartorolkowe sprinty na dystansie 200 m techniką dowolną. Pierwsza trójka mężczyzn to znów Norwedzy. Wygrał Johannes Hoesflot Klaebo, drugi i trzeci to Jostein Olafsen oraz Ragnar Bragvin Andresen. Podium pań, podobnie jak dzień wcześniej, norwesko-szwedzkie. Wygrała ponownie Szwedka Linn Soemskar. Druga była Julie Henriette Arnesen, trzecia Szwedka Jackline Lockner.

Ostatni dzień rywalizacji - sobota 6 lipca - minął pod znakiem biegów dystansowych ze startu wspólnego. Tu też ścigano się techniką dowolną. Pokonywano pętlę o długości ponad 2250 m. Panowie robili 10 rund, panie 7. Wyszło niecałe 23 km w wyścigu mężczyzn i 16 km w wyścigu kobiet.

Rywalizacja panów była niezwykle wyrównana. W ciągu jednej sekundy linię mety minęła pierwsza dziesiątka finiszujących. Wygrał Chińczyk Qiang Wang. To pierwsze, historyczne zwycięstwo w Pucharze Świata FIS na nartorolkach reprezentanta tej nacji. Czy nadal nie wierzymy, że Chińczycy mogą zagrozić Europejczykom na zbliżających się Igrzyskach? Druga lokata dla Norwega Ragnara Bragvina Andresena, trzecia dla Szweda Victora Gustafssona.

W rywalizacji płci pięknej szans rywalkom po raz trzeci nie dała Szwedka Linn Soemskar. Drugi czas wyścigu uzyskała Noweżka Gjerde Anikken Alnaes, a trzecia lokata dla Słowaczki Aleny Prochazkowej - zwyciężczyni klasyfikacji generalnej Pucharu Świata z ubiegłego roku.

Pełne wyniki znajdziesz na stronie FISu.

Liderami po pierwszej sesji pucharu zostali Johannes Hoesflot Klaebo i Linn Soemskar.

zaktualizowano poniedziałek, 08 lipca 2019 16:44
Oceń artykuł
(1 głos)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.