Nartorolkowy bieg na 90 km Klarälvsloppet będzie pierwszym Visma Ski Classics Challenger

opublikowano: 31 maja 2019 autor: Redakcja
W niedzielę 22 września 2019 w Szwecji odbędzie się bieg techniką klasyczną na nartorolkach na dystansie 90 km - Klarälvsloppet. To pierwsza impreza w historii, która weszła do programu Challenger, prestiżowego cyklu maratonów narciarskich Visma Ski Classics. Organizatorzy zapraszają do udziału zawodników wyczynowych i amatorów.

W kwietniu 2019 roku organizatorzy prestiżowego cyklu skupiającego maratony narciarskie - Visma Ski Classics - zapowiedzieli wsparcie pod marką Challenger biegów długodystansowych z całego świata. Choć będą one odbywały się raczej w tle głównego nurtu Pro Tour, to udział w zawodach typu Challenger będzie umożliwiał zdobywanie punktów także zawodnikom profesjonalnym w walce o "żółtą koszulkę".

Co ciekawe pierwszymi zawodami z grupy Challenger jest najdłuższy w Szwecji bieg na nartorolkach Klarälvsloppet organizowany w południowej Szwecji w odległości około 4 godzin jazdy samochodem na wschód od Sztokholmu i trochę ponad 3 godzin na zachód od Oslo. Rywalizacja odbywa się techniką klasyczną. Trasa prowadzi z Hagfors do Karlstad nad największym w Szwecji jeziorem Wener.

- Jesteśmy dumni, że możemy ogłosić Klarälvsloppet pierwszym w historii biegiem z grupy Visma Ski Classics Challengers. Wielu zawodników będących członkami profesjonalnych drużyn biorących udział w Visma Ski Classics, jak też amatorów biegów narciarskich, trenuje i uczestniczy w zawodach na nartorolkach w okresie letnim, to jest doskonała metoda przygotowania do zimowych imprez. Trasa Klarälvsloppet jest bardzo zbliżona do zawodów z grupy Pro Tour mając 90 km długości, dzięki czemu doskonale wpisuje się w nową koncepcję Challengers. Dla nas współpraca z Klarälvsloppet jest długoterminowa, świetnie pasuje do kalendarza przygotowań do nadchodzących zimowych biegów Pro Tour, stwarzając miejsce spotkania dla drużyn Pro Team i umożliwiając nartorolkowy test jak dalece jest zaawansowany sezon treningowy. Zostaliśmy też zasypani ogromnym zainteresowaniem serią Challenger z całego świata  - mówi David Nilsson, prezes Visma Ski Classics.

Najdłuższy bieg Klarälvsloppet to 90 km, ale prowadzona jest także rywalizacja na 60 km i 21 km, a także imprezy dla kolarzy i biegających bez nartorolek. Więcej o wydarzeniu dowiesz się na stronie www.klaralvsloppet.se.

To nie pierwszy raz w historii gdy nartorolkowy maraton staje się częścią cyklu biegów narciarskich. Od lat szwedzki Alliansloppet należy do europejskiej ligi długodystansowych biegów nartorolkowych Euroloppet i traktowany jest na równi z zimowymi zawodami. Może dzięki temu jest to najpopularniejszy bieg na nartorolkach na świecie, w którym co roku w drugiej połowie sierpnia startuje ponad 1000 zawodników - profesjonalistów i entuzjastów.

W Polsce przeważają biegi na krótszych dystansach. Najdłuższy bieg techniką klasyczną odbywa się w ramach Festiwalu Biegów Nartorolkowych w Wejherowie (w 2019 roku zaplanowany na 29 czerwca). Uczestnicy mogą się zmierzyć klasykiem na dystansie 40 km. Kto woli rywalizację na dłuższych dystansach, może wystartować w tej imprezie dowolną techniką - więc klasykiem też - na dystansach 80 km, a nawet 200 km.

Źródło: Visma Ski Classics

zaktualizowano piątek, 31 maja 2019 08:34
Oceń artykuł
(1 głos)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.