Poznajcie zwycięzców cyklu Vexa Skiroll Tour 2018

opublikowano: 09 października 2018 autor: Redakcja

Najlepsze kobiety w cyklu w konkurencji techniką dowolną

Najlepsze kobiety w cyklu w konkurencji techniką dowolną
Katarzyna Witek, Wojciech Smykowski, Anna Bezulska, Szymon Bujanowski, Josef Vejnar i Patrycja Szwed to zwycięzcy indywidualnej klasyfikacji generalnej cyklu Vexa Skiroll Tour w tym sezonie. Ich wyniki dowodzą, że są najbardziej wytrwałymi, wszechstronnymi i najlepszymi biegaczami na nartorolkach w Polsce.

W tym sezonie emocjonowaliśmy się rywalizacją polskich biegaczy nartorolkowych i ich wynikami w różnych biegach zrzeszonych w cyklu Vexa Skiroll Tour. Choć wyniki w poszczególnych zawodach są ważne, naszym zdaniem najbardziej prestiżowe są zwycięstwa w całym cyklu. To tak jak z Pucharem Świata. Mniej się liczy wygrana w pierwszych, czy ostatnich zawodach sezonu, a docenia się głównie zdobywców kryształowych kul, czyli triumfatorów całego cyklu. Tak samo jest ze współzawodnictwem krajowym.

Puchar Polski PZN w biegach na nartorolkach przeznaczony jest wyłącznie dla zawodników z licencją związkową. Dlatego Vexa Skiroll Tour, otwarty cykl z prawem startu dla wszystkich, można uznać za nieformalny, krajowy puchar. Zwłaszcza dla osób dorosłych. Szczególnie jest to widoczne, gdy porówna się frekwencję zawodników dorosłych biorących udział w biegach oficjalnego Pucharu Polski z tymi, które zaliczane są do Vexa Skiroll Tour. Łatwo zauważymy, że w otwartym cyklu startuje kilka razy więcej uczestników, niż w Pucharze Polski.

W sezonie 2018 na cykl składało się 6 zawodów na różnych dystansach, o różnej trudności i charakterze: Uphill Gór Sowich, Pętla Sowiogórska, Kamyk Uphill, Leśny Uphill, Łabowa Uphill i Przehyba Uphill. Przeważały biegi pod górę - tych było aż pięć, a może raczej cztery i pół. Jeden z nich - Leśny Uphill - miał spory udział płaskiego odcinka, to też jedyny bieg w serialu, w którym na trasie występowały zjazdy. Pętla Sowiogórska to wyścig na dłuższym dystansie - blisko 30 km - w płaskim terenie. Spotkania rozpoczęły się pod koniec lipca. Ostatnie biegi - Łabowa Uphill i Przehyba Uphill - odbyły się w pierwszy weekend października.

Zawodnicy rywalizujący w cyklu musieli wykazać się umiejętnością radzenia sobie z różnymi trasami. Po wynikach widać, że niektórzy lepiej czują się na stromych podbiegach, inni na krótszych dystansach, była też grupa sportowców, którzy najlepiej wypadli w biegu w terenie płaskim.

Polscy biegacze nartorolkowi startujący w zawodach zaliczanych do cyklu zdobywali w nich punkty naliczane wg algorytmu biorącego pod uwagę uzyskany czas (stratę do zwycięzcy), jak też frekwencję i miejsce zajęte w biegu. Do końcowej generalki weszli najbardziej wytrwali, którzy ukończyli przynajmniej cztery biegi, w tym finałowy. W poszczególnych biegach w sezonie brało udział sporo zawodników, ale tylko część z nich spełniła te warunki. Każdemu naliczono sumę punktów z czterech najlepszych biegów. Na tej podstawie powstał ranking i ustalono zwycięzców. Oto oni.

Technika klasyczna - mężczyźni

 1. Wojciech Smykowski - Centrum Treningowe Retro - 875 pkt
 2. Grzegorz Legierski - team nabiegowkach.pl - 854 pkt
 3. Yury Antokhin (BLR) - OSM-Skigo - 815 pkt

Technika klasyczna - kobiety

 1. Katarzyna Witek - team nabiegowkach.pl / TN Biegówki Wesoła - 818 pkt
 2. Beata Nowok - team nabiegowkach.pl - 806 pkt
 3. Monika Judka - biegówki.eu - 762 pkt

Dowolnie - mężczyźni

 1. Szymon Bujanowski - Nowa Ruda Biega - 809 pkt
 2. Kazimierz Legierski - team nabiegowkach.pl - 749 pkt
 3. Zdeněk Jandejsek (CZE) - Rockplast Rovensko - 692 pkt

Dowolnie - kobiety

 1. Anna Bezulska - Nowa Ruda Biega - 811 pkt
 2. Agata Szlachetka - team nabiegowkach.pl - 698 pkt
 3. Joanna Kujawska - team nabiegowkach.pl - 689 pkt

Pompowane koła - mężczyźni

 1. Josef Vejnar (CZE) - Jove Rollski Team - 827 pkt
 2. Sławomir Siedziński - Skiking.pl Team - 805 pkt
 3. Tadeusz Lis - Skiking.pl Team - 784 pkt

Pompowane koła - kobiety

 1. Patrycja Szwed - Decathlon Team / TN Biegówki Wesoła - 808 pkt
 2. Beata Dziura - Wałbrzych - 710 pkt

Zobacz pełną klasyfikację generalną cyklu Vexa Skiroll Tour 2018.

Gratulujemy najlepszym i wszystkim, którzy znaleźli się w generalce. Wiemy, że wymagało to od nich wielu poświęceń, kilometrów spędzonych w podróży i utrzymania dobrej formy przez cały sezon.

Przypomnijmy, że organizatorami cyklu byli: portal nartorolki.pl i firma MT-Sport. Partnerami strategicznymi, w tym współorganizatorami były gminy: Pieszyce, Międzylesie, Łabowa i Stary Sącz. Sponsorem tytularnym cyklu jest marka Vexa. Sponsorzy wspierający to: sklep nartorolkowy.pl, marka Skigo, producent odżywek sportowych SiS oraz ośrodek Czubajówka-Nartorolkówka.

zaktualizowano wtorek, 09 października 2018 17:26
Oceń artykuł
(2 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.