Rozpoczęły się zapisy na rajd Skikome na Kaszebe 2018

opublikowano: 02 maja 2018 autor: Redakcja
Można się już zapisywać na tegoroczną edycję kultowego rajdu na rolkach i nartorolkach z pompowanymi kołami, która odbędzie się 9 czerwca w Borach Tucholskich. W 2018 roku organizatorzy zaplanowali trasę o długości 52 km, z których 30% to odcinki poprowadzone szutrowymi i gruntowymi drogami.

Rajd Skikome na Kaszebe to najstarsza w naszym kraju cykliczna impreza dla miłośników jazdy z kijami narciarskimi na pompowanych kołach. Impreza ma przede wszystkim charakter integrujący, to największe w naszym kraju spotkanie entuzjastów tej aktywności. Na trasie nie ma współzawodnictwa. Uczestnicy pokonują zaplanowaną trasę spokojnie, tworzą się grupki osób jadących podobnym tempem. Każdej z nich towarzyszy "delegat" organizatora na rowerze. Wszyscy spotykają się w trakcie dłuższych postojów.

W tym sezonie rajd odbędzie się w sobotę 9 czerwca. Organizator zaprasza do wspólnego zakwaterowania się od 8 do 10 czerwca w domkach nad jeziorem Dybrzyk, by znaleźć czas nie tylko na grupowy przejazd, ale także integrację i wymianę doświadczeń przed i po rajdzie. Jest możliwość także udziału w samym rajdzie, bez wspólnego nocowania.

Trasa Skikome na Kaszebe 2018 liczy 52 km i ma formę pętli, czyli rozpocznie i zakończy się w tym samym miejscu - w Czernicy koło Męcikału. Jak poinformował nas prezes Klubu Katownia Gdańsk - Jerzy Jodyna Buczkowski - trasa jest wymagająca ze względu na konfigurację terenu (częste, krótkie podbiegi) i odcinki szutrowo-gruntowe, których ma być nawet 30%. Kto nie uczestniczył w rajdzie w ubiegłym roku, warto by przeczytał relację ze Skikome na Kaszebe 2017, gdyż oprócz trasy, pozostałe elementy będą podobne.

- Trasa tegorocznej edycji jest bezpieczna i tylko w niewielkim fragmencie prowadzi drogami publicznymi o małym natężeniu ruchu. Występują na niej wszystkie rodzaje nawierzchni - od asfaltu, przez kostkę betonową, szutry żwirowe, po drogi gliniasto-żwirowe. Przy sprzyjających warunkach będzie przejezdna w całości. Tylko długotrwałe i intensywne opady mogą ją popsuć - wyjaśnia Jodyna.

Organizatorzy przewidzieli też zastępczy wariant trasy omijający szutry, gdyby okazały się grząskie i trudne do przejechania na małych kołach. Odcinki wyznaczone poza asfaltami wymagają od uczestników sprzętu, na którym można poruszać się także po szutrach i drogach gruntowych. Zalecane są koła pompowane o średnicy min. 150 mm.

- Na trasie nie ma niebezpiecznych zjazdów, ale trzeba być ostrożnym na odcinkach gruntowych, gdzie można napotkać szyszki, patyki, nierówności i piaskowe łachy - opisuje prezes Katowni Gdańsk.

Dlatego obowiązkowym wyposażeniem uczestników rajdu są kaski. Organizator wymaga też jaskrawych koszulek, kamizelek, bądź odblaskowych szelek dla zapewnienia widoczności na odcinkach, gdzie mogą przejeżdżać inne pojazdy. Zalecane są także ochraniacze na kolana.

- Rajd zabezpieczą dwa samochody i rowerzyści z pierwszą pomocą. Samochody, tam gdzie będą szutry, pojadą równoległą drogą. Na pewno zabierzemy przynajmniej dwa zapasowe komplety rolek Skike V8 i kijki. Warto jednak mieć przy sobie zapasowe groty i gumowe stopki - instruuje Jodyna.

Tych, którzy boją się szutrów lub nie czują się na siłach pokonać całego dystansu na nartorolkach, organizatorzy zapraszają do jazdy kombinowanej, niektóre odcinki można pokonać na rowerze. Ekipa zabezpieczająca rajd będzie dysponowała przyczepą do przewożenia jednośladów.

Zakwaterowanie

Na potrzeby rajdu zarezerwowano domki w O.W.P. u Szymańskich w Czernicy koło Męcikału (tam gdzie przed rokiem). W domku mieści się od 4 do 5 osób. Koszt zakwaterowania wynosi w zależności od standardu od 25 zł do 32,50 zł na osobę przy pełnym obsadzeniu domku. Do tego dochodzi jednorazowa opłata 10 zł za pościel. Można nie korzystać i spać we własnych śpiworach.

W domkach są czajniki. Będzie jeszcze osobna dopłata za zużycie energii elektrycznej na podstawie wskazań licznika. Opłaty za zakwaterowanie i składka na wyżywienie pobierane będą na miejscu w piątek lub sobotę.

W domkach w pierwszej kolejności zostaną zakwaterowani uczestnicy deklarujący przyjazd w piątek i pozostający do niedzieli (dwa noclegi). Kto przyjeżdża na krócej i nie zmieści się na łóżkach, zostanie dokwaterowany na podłodze (należy mieć ze sobą śpiwór i karimatę). Jest też możliwość noclegu w budynku socjalnym.

Wyżywienie

Organizatorzy zapraszają na składkowy poczęstunek w piątek i sobotę wieczorem. Na piątkową kolację przewidziano smalec kaszubski z chlebem domowego wypieku, do tego ogórki kiszone, papryka marynowana, ciasto drożdżowe, kawa, herbata i inne napoje. W sobotę przy ognisku uczestnicy dokończą smalec z dodatkami, zjedzą też dobrą zupę i danie główne. Jednym z "gwoździ programu" będzie degustacja Piwa Skikanego z beczki, specjalnie uważonego na tę okazję przez Browarnika Krzysztofa. Śniadania w sobotę i niedzielę uczestnicy zjedzą we własnym zakresie, w niedzielę będzie można dokończyć to, co zostało po sobocie. Po niedzielnym śniadaniu oficjalny program kończy się.

W czasie rajdu organizatorzy zapewniają wodę niegazowaną, ciasteczka, jabłka i banany.

Zapisy

Rajd jest imprezą towarzyską i każdy uczestnik startuje na własną odpowiedzialność!

Zgłoszenia przyjmowane są do 30 maja. Nie ma wpisowego, mimo to decyzja o przyjeździe musi być poważna i wiążąca. O ewentualnej rezygnacji z przyczyn losowych należy niezwłocznie zawiadomić organizatora.

Zgłoszenia należy wysyłać na adres e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. z tytułem wiadomości "Skikome 2018". Organizator potwierdzi także e-mailowo wpisanie na listę uczestników.

W zgłoszeniu należy podać następujące informacje:

  1. imię i nazwisko
  2. wiek
  3. miasto z którego przyjeżdżasz i ewentualnie przynależność klubową
  4. wpisać: uczestnik lub osoba towarzysząca
  5. dzień przyjazdu i wyjazdu
  6. czy będziesz korzystać z zakwaterowania i wyżywienia
  7. czy będziesz uczestniczyć w ognisku i spotkaniu po rajdzie (sobota)

O wszelkich istotnych sprawach organizacyjnych, w tym dokładnym przebiegu trasy, miejscu i godzinie spotkania w dniu rajdu, jak też przed, organizator będzie informował uczestników komunikatami publikowanymi na portalu nartorolki.pl, który jest patronem medialnym imprezy od początku jej istnienia.

zaktualizowano środa, 02 maja 2018 09:42
Oceń artykuł
(5 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.