Przehyba Uphill

Vexa Przehyba Uphill 2016 - informacje o zawodach

opublikowano: 31 sierpnia 2016
II Otwarte Mistrzostwa w Biegu pod Górę na Nartorolkach - 2 października 2016 roku - Gaboń (gmina Stary Sącz).

Data i miejsce zawodów

Przehyba (1175 m n.p.m.)

Przehyba

To szczyt górski w zachodniej części Pasma Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Na zachodnim wierzchołku góry znajduje się schronisko oraz maszt radiowo-telewizyjny, krzyżuje się tam też wiele szlaków turystycznych. Ze szczytu rozciągają się wspaniałe widoki na południe w kierunku Pienin i Tatr.

Bieg odbędzie się 2 października 2016 roku o godzinie 12:00 w Gaboniu niedaleko Starego Sącza - koordynaty GPS: N49.500629, E20.552935 (zobacz mapę). O tej porze roku Beskid Sądecki mieni się kolorami, termin daje też gwarancję temperatur sprzyjających rywalizacji. Pierwsza niedziela października to idealna data na zakończenie sezonu startów na nartorolkach.

zapisz się teraz

Organizatorzy

Organizatorami zawodów są portale nartorolki.pl i nabiegowkach.pl za pośrednictwem wydawcy - firmy XC4U oraz firmy MT-SPORT Marek Tokarczyk.

Charakter i cel zawodów

Celem zawodów jest wyłonienie najlepszych zawodników w biegu pod górę na nartorolkach. W kraju nad Wisłą co roku odbywają się różne nartorolkowe wyścigi. Ich frekwencja wciąż rośnie. Ale kto z Polaków, zwłaszcza amatorów, jest najlepszy w biegu pod górę? Na to pytanie po raz drugi mają odpowiedzieć Otwarte Mistrzostwa w Biegu pod Górę na Nartorolkach - Vexa Przehyba Uphill. Zawodnicy będą rywalizować o honorowe tytuły mistrzowskie w biegach techniką klasyczną i dowolną, a także na pompowanych kołach. Poznajmy najlepszych młodzieżowców, seniorów i weteranów (więcej o kategoriach wiekowych i klasyfikacji), dowiedzmy się ile brakuje nam do najlepszych.

Trasa

Urokliwa trasa Przehyba Uphill

Uphill

Bieg pod górę, to najbezpieczniejsza forma rywalizacji na nartorolkach. Ponieważ droga cały czas się pnie, prędkości są niskie, łatwiej też technicznie pokonać taką trasę. To najlepsza forma rywalizacji zarówno dla amatorów, jak też zawodników wyczynowych. W Pucharze Świata FIS na nartorolkach tego typu konkurencje odbywają się przy każdej sesji.

Vexa Przehyba Uphill nazywają polskim Lysebotn Opp. Porównanie z kultowym biegiem pod górę organizowanym w ramach norweskiego ski festiwalu Blink, w którym startują największe światowe gwiazdy biegów narciarskich i biathlonu, jest na miejscu. Dystans i przewyższenie Vexa Przehyba Uphill są bardzo podobne. Asfaltowa trasa zawodów w Beskidzie Sądeckim prowadząca z Gabonia niemal na sam szczyt Przehyby ma 6,7 km długości i blisko 600 metrów przewyższenia (zobacz mapę i profil). Tutaj nie ma miejsca na przypadek, o wyniku zawodów zadecyduje przygotowanie startujących.

Droga, na której organizowane są zawody, jest zamknięta dla ruchu pojazdów. To droga leśna, na którą prawo wjazdu mają wyłącznie służby leśne i obsługa schroniska na Przehybie.

Zasady zawodów

Zawody na nartorolkach

Fair play - ustąp szybszym

Zasady biegów narciarskich i na nartorolkach mówią, że wolniejszy zawodnik powinien uczynić co w jego mocy, aby dać się wyprzedzić szybszym. Jeżeli rywal, który wystartował po tobie, dogonił cię, to znaczy, że biegnie szybciej. Zasady zawodów i fair play nakazują przepuszczenie takiego zawodnika w taki sposób, aby nie musiał zwalniać. Walczmy fair play!

Vexa Przehyba Uphill to trzy osobne biegi: na twardych kołach techniką klasyczną i dowolnie oraz na kołach pompowanych. We wszystkich konkurencjach przewidziano start indywidualny z interwałem czasowym 30 sekund. To gwarantuje luz na trasie, komfortowe warunki w trakcie biegu i bezpieczeństwo przy wyprzedzaniu.

O godzinie 12:00 rozpoczną jako pierwsi zawodnicy rywalizujący techniką klasyczną. 3 minuty po ostatnim klasyku rywalizację rozpoczną zawodnicy startujący dowolną techniką, po kolejnych 3 minutach przerwy do rywalizacji przystąpi pierwszy zawodnik na kołach pompowanych. Dlaczego w takiej kolejności? Biegnącemu "łyżwą" łatwiej wyprzedzić zawodnika poruszającego się "klasykiem", niż odwrotnie.

zapisz się teraz

Sprzęt

Tendencją światową jest ograniczanie prędkości nartorolek, na których startują zawodnicy. Przehyba Uphill to pierwszy otwarty wyścig w Polsce, w którym wprowadzono limity wobec sprzętu. Dzięki temu rywalizacja jest bardziej wyrównana, prędkości są niższe, a przyczepność większa - przez to jest bezpieczniej. Technika biegu na wolniejszych kołach jest też bliższa technice narciarskiej, co zachęca narciarzy do startowania na nartorolkach.

Do udziału w zawodach zostaną dopuszczeni uczestnicy posługujący się nartorolkami w rozumieniu przepisów FIS wyposażonymi w czarne - gumowe kółka:

Świat ogranicza prędkości kół

W norweskim festiwalu Blink, w którym na nartorolkach startują sławy światowych biegów narciarskich, wszyscy startują na kołach zwanych treningowymi. Największy bieg nartorolkowy Świata - szwedzki Alliansloppet - także wymaga od uczestników gumowych kół. Ograniczenia sprzętowe to także norma dla czeskiego cyklu Silvini Skiroll Classics.

  • dla rywalizacji techniką klasyczną na nartorolkach z kołami twardymi - o średnicy do 80 mm,
  • dla rywalizacji techniką dowolną na nartorolkach z kołami twardymi - o średnicy do 100 mm,
  • dla rywalizacji na nartorolkach lub rolkach z pompowanymi kołami - sprzęt wyposażony w pompowane koła o średnicy do 200 mm.

Wszystkich uczestników regulamin zawodów zobowiązuje do startu w kasku. Osobom, które nie dostosują się do tego wymogu, zostanie doliczona kara 2 minut do wyniku osiągniętego na mecie.

Zapisy i opłaty startowe

Zapisy prowadzone są za pośrednictwem formularza internetowego do 30 września 2016 roku, a także osobiście 2 października przed biegiem w biurze zawodów.

Opłaty startowe

Termin zgłoszenia Wysokość opłaty
do 15.09.2016 40 zł
od 16.09.2016 do 30.09.2016 50 zł
w biurze zawodów 2.10.2016 60 zł


Wysokość opłaty startowej zależy od terminu dokonania zgłoszenia do zawodów. Oznacza to, że rejestrując się z wyprzedzeniem, nawet w wypadku późniejszej wpłaty, także gotówką w biurze zawodów, zostanie naliczona do zapłaty kwota odpowiednia dla terminu zapisania się do zawodów.

Opłatę należy wnieść gotówką w biurze zawodów przed odebraniem numeru startowego. Można również wpłacić ją wcześniej na rachunek bankowy Organizatora.

Rachunek bankowy organizatora

Beneficjent: XC4U
Bank: Bank Pocztowy
Numer: 22 1320 1537 2700 7866 2000 0001
Tytułem: Przehyba Uphill, <imię i nazwisko, rok urodzenia>

Start do zawodów - indywidualny

Świadczenia

W ramach opłaty startowej uczestnik otrzymuje:

Tak!napoje zimne (w tym Enervit) oraz suche przekąski na mecie

Tak!ciepły posiłek po zawodach

Tak!numer startowy

Tak!pomiar czasu

Tak!zabezpieczenie medyczne ratownika medycznego

Tak!przewiezienie rzeczy uczestnika ze startu na metę

Tak!zwiezienie po zakończeniu imprezy z mety na start

zapisz się teraz

Biuro zawodów

Biuro zawodów zlokalizowane jest w leśniczówce w Gaboniu, tuż przy miejscu startu. Biuro zawodów czynne jest w niedzielę 2 października 2016 roku od 10:00 do 11:30. Zobacz lokalizację biura zawodów na mapie.

Kategorie i klasyfikacje

W zawodach będą prowadzone osobne klasyfikacje kobiet i mężczyzn w technice klasycznej, dowolnej i na pompowanych kołach. Zostanie także stworzony ranking i przyznane tytuły mistrzowskie w kategoriach open, jak też wiekowych. Wyróżnimy najlepszych Polaków i amatorów (więcej o klasyfikacjach w regulaminie).

Dekoracja zawodników

zapisz się teraz

Oceń artykuł
(0 głosów)
Więcej z tej kategorii: Vexa Przehyba Uphill 2016 - mapy »
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy