Dwa najtrudniejsze polskie nartorolkowe uphille odbędą się 21 i 22 września

opublikowano: 12 września 2019 autor: Redakcja

Na mecie Łabowa Uphill

Na mecie Łabowa Uphill
W przedostatni weekend września w Beskidzie Sądeckim odbędą się dwa najtrudniejsze polskie biegi pod górę - Łabowa Uphill i Przehyba Uphill, oba zaliczane są do cyklu Vexa Skiroll Tour. Na czym polega ich trudność?

Oba biegi w Beskidzie Sądeckim są zaliczane do cyklu Vexa Skiroll Tour, ale są także samodzielnymi zawodami, w których można brać udział bez zbierania punktów do klasyfikacji generalnej touru. Startujący zmierzą się w jednej wybranej konkurencji: techniką klasyczną lub dowolną, a także na rolkach i nartorolkach z pompowanymi kołami. We wszystkich wypadkach obowiązuje sprzęt z gumowymi kołami o dowolnej prędkości.

Trasy obu zawodów nie należą do najdłuższych, ale za to do najbardziej stromych asfaltowych biegów pod górę w Polsce. Zapisy do zawodów prowadzone są pod adresem http://tour.vexa.pl/zapisy do 19 września. Kto zarejestruje się przez internet, będzie cieszyć się niższą opłatą startową, którą może wpłacić gotówką w biurze zawodów. Zgłoszenia na miejscu przed biegiem są także możliwe, ale z wyższym wpisowym.

Łabowa Uphill

Łabowa Uphill

W sobotę 21 września 2019 roku w Łabowej niedaleko Nowego Sącza już po raz drugi odbędzie się wymagający bieg Łabowa Uphill na dystansie 7,5 km z przewyższeniem 430 m. Wielu sportowców, którzy brali udział w tych zawodach w ubiegłym roku przyznało, że nie docenili trudności trasy. Przez pierwsze pięć kilometrów pokonuje się 200 m przewyższenia, ale kolejne 230 m wspinaczki czeka na ostatnich 2,5 km. To średnio ponad 9% nachylenia.

Więcej informacji o zawodach

Przehyba Uphill

Przehyba Uphill

Bieg na nartorolkach na najbardziej wymagającym asfaltowym podbiegu w Polsce - Przehyba Uphill - będzie rozgrywany w niedzielę 22 września w Gaboniu koło Starego Sącza w odległości pół godziny jazdy samochodem z Łabowej - miejsca sobotniego biegu. Przehyba Uphill, w tym roku będący równocześnie V Mistrzostwami w Biegu pod Górę na Nartorolkach - odbywa się na drodze prowadzącej niemal na sam szczyt Przehyby - jednego z najwyższych wzniesień Beskidu Sądeckiego o wysokości 1175 m n.p.m. Zawodnicy będą mieli do pokonania dystans blisko 7 km i przewyższenie aż 580 m.

To jeden z najstarszych otwartych biegów pod górę na nartorolkach w naszym kraju, a na pewno jedna z najlepiej rozpoznawalnych imprez dla zwolenników ścigania się na asfalcie. Bieg zwany jest "polskim Lysebotn Opp", gdyż jego dystans i przewyższenie są bardzo zbliżone do najsłynniejszego na świecie norweskiego nartorolkowego uphillu. Naszym zdaniem każdy powinien spróbować swoich sił w tych zawodach.

Ciekawostką Przehyba Uphill jest forma startu znana głównie z biegów dla zawodników wyczynowych. Rywalizujący wyruszają na trasę w odstępach co 15 sekund. To najprawdopodobniej jedyny w tym sezonie polski otwarty bieg na nartorolkach z takim startem. Dzięki temu każdy może nie tylko poczuć się jak zawodowiec, ale w komforcie i luzie pokonać trasę. Ta forma rywalizacji wymusza też od zawodników bieg na 100% możliwości. Nie wiadomo w jakim tempie pobiegną rywale, nie ma wyrachowania, czy wzajemnego pilnowania się, jak przy starcie wspólnym. Tu trzeba biec "na maksa".

Więcej informacji o zawodach

Zapisy, opłaty startowe i nagrody

Zapisy odbywają się głównie przez internet pod adresem http://tour.vexa.pl/zapisy. Do obu biegów można zgłaszać się przez internetowy formularz do 19 września. Później możliwe są też rejestracje na miejscu w biurze zawodów. Ale warto zapisać się wcześniej, gdyż po pierwsze wiąże się to ze zniżką w opłacie startowej (nawet przy wpłacie gotówką przed biegiem), a po drugie zapisani wcześniej zawodnicy otrzymują lepsze rozstawienie na listach startowych w Przehyba Uphill.

Opłata startowa za bieg dla tych, którzy zarejestrują się przez internet do 19 września, wynosi 70 zł lub 120 zł przy starcie w dwóch biegach w ciągu weekendu. Przy rejestracji przed zawodami w biurze zawodów będzie trzeba wpłacić 80 zł za jeden bieg i 140 zł za dwa. Kto zarejestrował się z większym wyprzedzeniem, do 11 sierpnia, zapłaci jeszcze mniej.

Zgodnie z zasadami cyklu Vexa Skiroll Tour cenne nagrody rzeczowe przyznawane są na koniec za wyniki w klasyfikacji generalnej. Najszybsi w kategoriach open i wiekowych w poszczególnych biegach otrzymują medale. Za to każdy uczestnik, jeśli będzie miał szczęście, może wygrać ciekawe, sportowe gadżety, w tym akcesoria sponsora tytularnego cyklu - marki Vexa, jak pokrowce, rękawiczki, czy końcówki widiowe do kijów, a także same nartorolki. Dwie osoby wyjadą do domu z nowymi butami do nartorolek marki Spine.

zaktualizowano czwartek, 12 września 2019 09:20
Oceń artykuł
(1 głos)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.