Dwa nartorolkowe biegi pod górę w połowie września dla bardziej i mniej zaawansowanych

opublikowano: 05 września 2018 autor: Redakcja

W 2017 roku podczas Kamyk Uphill padał deszcz, mimo to w biegu wzięło udział 60 zawodników

W 2017 roku podczas Kamyk Uphill padał deszcz, mimo to w biegu wzięło udział 60 zawodników
W trzeci weekend tego miesiąca - 15 i 16 września - w okolicach Międzylesia w Górach Bystrzyckich na Dolnym Śląsku odbędzie się druga tura cyklu Vexa Skiroll Tour. Zawodnicy wystartują w dwóch uphillach - Kamyk Uphill i Leśny Uphill. Trasy zawodów nie są wymagające, ale kto zechce, będzie mógł się na nich zmęczyć.

Po dwóch ciężkich biegach I tury cyklu Vexa Skiroll Tour, w jakich przyszło zmierzyć się polskim entuzjastom nartorolek pod koniec lipca w Górach Sowich, nadchodzi czas na krótsze dystanse i mniejsze intensywności. Teraz rywalizacja przenosi się w Góry Bystrzyckie.

W sobotę 15 września zawodnicy zmierzą się w Kamyk Uphillu na dystansie 4,5 km. Choć trasa jest krótka, pokonywane przewyższenie wynosi aż 300 m. Można się zmęczyć. Jednak stosunkowo krótki dystans pozwoli każdemu, także mniej zaawansowanym sportowcom, na ukończenie biegu. Limit czasu na pokonanie trasy to godzina.

Kamyk Uphill jest jedynym polsko-czeskim biegiem na nartorolkach. Start znajduje się we wsi Smreczyna koło Międzylesia. Meta w Czechach na wzniesieniu Adam tuż przed wejściem do schroniska Kašparova chata serwującego m.in. znakomitą zupę czosnkową, piwo, czy kofolę.

Zawody odbywają się na świetnej jakości asfalcie. Zdecydowana większość trasy prowadzi po drodze wylanej w 2017 roku. Tylko ostatnie kilkaset metrów przed schroniskiem to asfalt dobrej i średniej jakości. Jedną z atrakcji na trasie jest kilkudziesięciometrowy nieoświetlony tunel.

Więcej informacji o Kamyk Uphill

 

Dzień później, w niedzielę 16 września kilka kilometrów na północny zachód w Niemojowie zawodnicy staną na linii startu Leśnego Uphillu. To nowy bieg w polskim kalendarzu. Niemojów znany jest naszemu środowisku miłośników małych kółek, gdyż w 2016 roku był miejscem startu zawodów na trasie prowadzącej do Spalonej. Tym razem zawodnicy pobiegną w odwrotnym kierunku, na południowy wschód przez Lesicę w kierunku Międzylesia.

Trasa zawodów jest zróżnicowana. W tym biegu na dobrą lokatę mogą liczyć zawodnicy wszechstronni. Do pokonania będą odcinki płaskie, kilkukilometrowy podbieg, a nawet dwa bezpieczne zjazdy. Bezpieczne, bo każdy zakończony przeciwstokiem lub wypłaszczeniem. Leśny Uphill to najłatwiejszy bieg w całym cyklu. Suma przewyższeń wynosi raptem 225 m na dystansie około 7 km. Odcinki płaskie i opadające urozmaicają trasę, jest gdzie odetchnąć, a wspinaczka jest łagodna. Cała trasa zawodów prowadzi po nowym asfalcie oddanym do użytku w 2018 roku.

Więcej informacji o Leśny Uphill

W obu wypadkach rywalizacja ma odbywać się przy zamkniętym ruchu pojazdów. Jest już pozytywna opinia Policji o wykorzystaniu dróg do zawodów.

Wrześniowe zawody w Górach Bystrzyckich to świetna okazja dla wszystkich zaawansowanych biegaczy do sprawdzenia formy po wakacjach przed zbliżającą się zimą. Wszyscy, którym marzy się pierwszy start, powinni wybrać jeden, a może nawet oba biegi na inaugurację nartorolkowego współzawodnictwa, gdyż trasy zawodów nie są tak wymagające, jak większości innych polskich biegów.

Imprezy, które odbędą się 15 i 16 września w gminie Międzylesie, będą drugim etapem tego sezonu cyklu Vexa Skiroll Tour. Sobotni i niedzielny bieg to samodzielne zawody, w których można startować bez kolekcjonowania punktów do klasyfikacji generalnej cyklu. Dla zawodników i drużyn, które chcą być sklasyfikowane w "generalce", starty w Górach Bystrzyckich są obowiązkowe. Warunkiem ujęcia w indywidualnej generalce jest ukończenie przynajmniej czterech biegów cyklu.

Zapisy do zawodów przez internet trwają do 13 września. Internetowe zgłoszenie premiowane jest niższą opłatą startową, którą można zapłacić gotówką w biurze zawodów. Kto nie zarejestruje się przez internet, będzie mógł to jeszcze zrobić w biurze przed zawodami.

zaktualizowano środa, 05 września 2018 09:17
Oceń artykuł
(1 głos)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.