W 2022 roku czas na ekstremalny rajd Road to Hel

opublikowano: 24 lutego 2022 autor: Redakcja

Uczestnicy Road to Hel w 2013 roku

Uczestnicy Road to Hel w 2013 roku
Organizatorzy rajdu Skikome (niegdyś Skikome na Kaszebe, w ostatnich dwóch latach Skikome na Morenu) w 2022 roku planują być może ostatnią edycję rajdu ekstremalnego na rolkach i nartorolkach terenowych Road to Hel na dystansie 115 km z opcją przejechania trasy 50 km. Planowana data to 10-12 czerwca 2022. Impreza ma zastąpić w tym roku popularny rajd Skikome.

Jerzy 'Jodyna' Buczkowski - pomysłodawca i główny organizator kultowych rajdów na rolkach terenowych Road to Hel i Skikome na Kaszebe (w latach 2020 i 2021 zastąpionego przez Skikome na Morenu) - na bieżący rok zaplanował ostatnią edycję ekstremalnej formy rajdu z Westerplatte na Hel z trasą o długości 115 km.

Sam Jodyna nie ukrywa, że w kolejnych sezonach liczy na przejęcie zadań organizacyjnych przez młodsze pokolenie skajkowców z Trójmiasta. Mamy więc nadzieję razem z Jerzym, że w kolejnych latach jeszcze wielokrotnie środowisko miłośników pompowanych kółek będzie mogło spotykać się na rajdach na Pomorzu i w bliskich okolicach.

Tymczasem przyjrzyjmy się imprezie, którą Jerzy Buczkowski wraz z klubem Katownia Gdańsk i przyjaciółmi z Pomorskiego Towarzystwa Rollskitourowego zaplanowali na bieżący rok. Rajd dla miłośników rolek i nartorolek terenowych w tej postaci odbywał się już w przeszłości. Jednak ze względu na ekstremalne wyzwania dla uczestników, w tym konieczność przejechania dużej części trasy po ciemku i pokonania na pompowanych kołach drogi o długości 115 km, w tym ostatnich 10 km w ciężkich warunkach terenowych, jak dotąd przyciągała niewielką liczbę śmiałków.

W 2022 roku zaplanowano na szczęście możliwość dołączenia się w Pucku i przejechania reszty, około 50 km trasy, z uczestnikami rozpoczynającymi rajd w Gdańsku. Trasę można też pokonać w części rowerem zmieniając "środek lokomocji" na trasie. Zwyczajem ostatnich lat w programie znalazło się też spotkanie integracyjne po rajdzie i dla chętnych wspólne zwiedzanie Gdańska w niedzielę.

Więcej informacji o Road to Hel 2022

Termin: 10-11-12 czerwca 2022

  1. Rajd (trasa pełna o długości 115 km) zaczyna się na Westerplatte w piątek 10 czerwca, zbiórka wyznaczona została na godzinę 19:30. Grupa na metę rajdu, czyli Hel, powinna dotrzeć około 11:00 w sobotę 11 czerwca. Powrót do trójmiasta uczestnicy organizują sami. Możliwy jest przejazd pociągiem lub statkiem Żeglugi Gdańskiej. Trasa skrócona o długości 50 km zaczyna się w porcie rybackim w Pucku po dotarciu do niego grupy głównej.
  2. Charakter imprezy: towarzyski rajd bez rywalizacji na dystansie 115 km, odbywający się częściowo nocą. Na trasie wyznaczone zostaną przynajmniej 4 punkty odpoczynkowe.
  3. Charakterystyka trasy i nawierzchnia: dominują ścieżki rowerowe o nawierzchni asfaltowej i z kostki betonowej, na odcinku od Pierwoszyna do Pucka przejazd odbędzie się drogą publiczną, ostatnie 10 km do Helu to tzw. "szutrowa rzeźnia". Konfiguracja terenu raczej płaska, ale są podjazdy i łagodne zjazdy, z wyjątkiem jednego krótkiego ale ostrego pod Rzucewem.
  4. Wymagania sprzętowe: trasa rajdu jest przejezdna dla rolek i nartorolek terenowych z kołami pompowanymi 6" (150 mm) lub większymi z przynajmniej jednym hamulcem. Można łączyć rower z nartorolkami. Wymagane są: kaski, okulary ochronne, dobra czołówka i odblaski. Ochraniacze są zalecane. Ubiór odpowiedni na tę porę roku, ale uwzględniający aktualne prognozy pogody.
  5. W sobotę wieczorem w miejscu wskazanym przez organizatora odbędzie się spotkanie integracyjne.
  6. Na niedzielny poranek zaplanowano 2-3 godzinny spacer po Gdańsku z przewodnikiem. Grupę poprowadzi nas Lechu, Komandor Katowni, miłośnik historii i Gdańska, obdarzony darem opowiadania. Po tym uczestnicy rozjadą się do domów.
  7. Informacje dodatkowe: rajd zabezpieczą dwa samochody, będą przewozić zapasy picia i jedzenia, części zapasowe i odzież na przebranie. Zabiorą także rowery. Raj ubezpieczy lekarz dysponujący niezbędnym sprzętem medycznym i opatrunkowym. Do dyspozycji uczestników będą też asystenci na rowerach. Organizator przygotuje zestaw narzędzi do niezbędnych napraw, pompki, zapasowe koła do szybkiej wymiany, kije i po jednej parze nartorolek V7-8-9.
  8. Dalsze informacje i szczegóły w następnym komunikacie, zapisy na rajd należy kierować na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do 15.04.2022. Zgłoszenie powinno być zatytułowane Road to Hel 2022.
  9. Opłaty za udział w rajdzie będą wnoszone na miejscu i pokryją koszty takie jak: paliwo, wynajęcie przyczepki do transportu rowerów oraz uczestnictwo w imprezach towarzyszących.

Przeczytaj relację z ostatniej edycji Road to Hel w 2016 roku.

zaktualizowano czwartek, 24 lutego 2022 18:46
Oceń artykuł
(0 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.