Leśna trasa w Lasówce - przyjemny trening z dala od samochodów

opublikowano: 09 lipca 2014 autor: Redakcja
Okolice Lasówki koło Zieleńca na Dolnym Śląsku to raj dla sportów rolkowych, także nartorolkarzy. Piękne widoki, dobry asfalt i zróżnicowany, lecz bezpieczny profil tras przyciągają miłośników kółek i kijów. Przy okazji pobyt w okolicy można skorzystać z wyłączonego z ruchu ponad 4 km odcinka asfaltu w lesie.

Droga w całości prowadzi przez las w Górach Bystrzyckich. Przebiega przez naturalnie czyste tereny w pobliżu Torfowiska pod Zieleńcem. Jest wyłączona z ruchu, służy wyłącznie leśnikom. Na całej długości około 4,3 km położony jest nowy, idealny asfalt o szerokości blisko 3 m. Trudno dopatrzyć się na nim choć małej dziurki. Ziarno asfaltu jest idealne dla nartorolek, jest bardzo drobne, koła toczą się po nim bez wyczuwalnego oporu. Pory w asfalcie są jednak na tyle głębokie, że groty kijów zawsze znajdują pewne oparcie.

Foto 1

Na trasę można wejść bezpośrednio z drogi nr 389 tzw. Autostrady Sudeckiej prowadzącej przez Zieleniec w stronę Międzylesia tuż przed Lasówką (koordynaty: 50.321561, 16.439515). Przy wejściu znajduje się malutki parking, na którym mieszczą się trzy samochody. W razie potrzeby po przeciwnej stronie 50 m w stronę Zieleńca jest większy parking leśny.

Foto 2

Początkowe 500 metrów to stromy podbieg, później profil jest łagodniejszy. W większości są to mało intensywne podbiegi i zjazdy. Te są całkiem bezpieczne, każdy zjazd kończy się wypłaszczeniem lub przeciwstokiem. Zakręty na trasie są łagodne, występują wyłącznie na odcinku pierwszych 2 km. Dalsza droga prowadzi tylko na wprost.

Foto 3

Asfalt położony został na niewielkim nasypie, po jego obu stronach znajdują się rowy. Dzięki temu przy opadach deszczu woda nie płynie drogą, więc zostaje na niej mniej zanieczyszczeń. Kamyki i piach to największe wady trasy. Odcinek nie jest czyszczony przez służby drogowe, nie jeżdżą nim też samochody, które mogłyby „zdmuchnąć" wszelkie zanieczyszczenia. Leśnicy zwożący drzewo mogą pozostawić błoto.

Foto 4

Nawet w okresach „czystości" trasy znajduje się na niej dużo drobnych kamyczków, które gromadzą się głównie na środku szerokości drogi. Szczególnie ich dużo znajduje się przy skrzyżowaniach z leśnymi drogami, skąd deszcze wynoszą je wraz z piachem na drogę. Kamyczki na szczęście nie stanowią przeszkody dla kół nartorolek, jedynie zmniejszają komfort korzystania z trasy. Na jesieni miejscami na trasie leżą też liście.

Foto 5

Trasa jest łatwa i bezpieczna nawet dla osób początkujących, dobra do jazdy techniką klasyczną i łyżwową. W trakcie jazdy nie ma widoków na góry, ale za to lasy dają popołudniową porą trochę cienia i chronią przed wiatrem.

zaktualizowano środa, 09 lipca 2014 09:41
Oceń artykuł
(1 głos)

Filmy powiązane z treścią

Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.