Na rolkach terenowych alejami wrocławskiego Parku Południowego

opublikowano: 17 lipca 2012 autor: Edyta Makowiecka

Na rolkach terenowych alejami wrocławskiego Parku Południowego

Edyta Makowiecka
Jeżeli nasze poszukiwania odpowiedniej, asfaltowej ścieżki w pobliżu miejsca zamieszkania przypominają szukanie igły w stogu siana, a doskonałe nawierzchnie są osiągalne gdzieś bardzo daleko i sporadycznie, to wówczas warto skorzystać z możliwości jakie otwierają się przed nami, gdy zdecydujemy się na użycie rolek terenowych.              

Na tym, niewątpliwie uniwersalnym sprzęcie, pomkniemy po idealnym asfalcie, ale też bez problemu wjedziemy w urokliwe, często szutrowe aleje miejskiego zieleńca. Warto zatem rozejrzeć się wokół, by z satysfakcją stwierdzić, że prawie idealna trasa rolkarska znajduje się gdzieś w pobliżu, podobnie jak moja - po sąsiedzku, we wrocławskim Parku Południowym.

Park od podstaw

Południowy skraj osiedla Borek, będącego częścią wrocławskiej dzielnicy Krzyki, zajmuje rozległy (około 25 ha) Park Południowy, jeden z większych i ładniejszych miejskich zieleńców. Źródła historyczne podają, że teren pod przyszły park to piękny prezent, który zamożny mieszczanin pod koniec XIX w. podarował miastu w zamian za przyłączenie jego wsi do aglomeracji Wrocławia.

Urządzenie parku, który w zamyśle fundatora miał spełniać funkcje spacerowe, rozrywkowe i sportowe powierzono mistrzom ogrodnictwa i architektury krajobrazu. Efekty ich wieloletniej pracy możemy podziwiać współcześnie, zanurzając się w labiryncie przestronnych ścieżek pełnych dendrologicznych okazów.

Pętle i mostki

Centralnym punktem parku jest zadbany staw z fontannami, wokół którego rozrysowano kręgi ścieżek szerokich na 3 - 4 metry. Najkrótsza pętla liczy tylko 650 m długości, ale bez problemu możemy jeździć po dłuższej - 850 m, a nawet 1550 m. Wielokrotnośc przejazdów podczas treningu sprawi, że zaliczymy całkiem poważny dystans.

Nawierzchnię w alejach tworzy warstwa ubitego żwiru. Dla rolek jest to niewątpliwie podłoże trudniejsze niż asfalt. Miękkie po opadach i trochę pylące w czasie suszy, zawsze powoduje większe opory toczenia naszych kół. Za to daje pewne oparcie podczas odpychania sie kijami - nie wystepuje zjawisko nieprzyjemnego ześlizgiwania sie grotów, jak ma to miejsce na asfalcie.

Krążąc wokół stawu mamy do pokonania dwa mostki o kamiennej, brukowanej nawierzchni. O ile przejazd przez mostek wschodni nie jest problemem, to konieczność pokonania "garba" na mostku zachodnim może odstraszyć początkujacych. Oczywiście przeszkodę można objechać lecz wówczas pozbawimy się emocji z manewru energicznego przyspieszenia, dynamicznego wybicia z kijów i wjazdu na wierzchołek. Przyjemnością jest wówczas efektowny, lecz niezbyt długi zjazd, stanowiacy jedyną atrakcję podczas przejazdu po parkowych pętlach. Wznoszący się lekko profil terenu położonego w północnej części parku jest nieco odczuwalny, ale nie męczący.

Parkowe atrakcje

Pobyt w alejach Parku Południowego zapewni nam nie tylko możliwośc wykonania efektywnego treningu. Odpoczynkiem i leniwym relaksem kuszą ławki rozstawione w klimatycznych zakątkach. Widok wody, morza zieleni i odgłosy skrzydlatych mieszkańców ukoją nawet największy wysiłek, który włożyliśmy w przejazd zaplanowanego dystansu. W ciepłe dni zaprasza swoją ofertą taras parkowej kawiarni, a smaki z dzieciństwa może przypomnieć porcja tradycyjnej waty cukrowej.

Park Południowy we Wrocławiu Dogodne położenie sprawia, że park codziennie zapełnia się amatorami ruchu na świeżym powietrzu. Mobilizująco działa widok osób biegających, uprawiających nordic walking, grających w boule lub frisbee. Wrocławski Park Południowy niezmiennie od stuleci wypełnia swoję misję, dając wiele przyjemności mieszkańcom miasta i chwałę zacnemu Juliusowi Schottlanderowi - fundatorowi .

Od redakcji

Zachęcamy czytelników do opisywania miejsc, w których jeżdżą na nartorolkach i rolkach. Pokażcie innym entuzjastom jak wyglądają trasy waszych codziennych treningów, a także ulubione miejsca, do których najchętniej wracacie.

zaktualizowano wtorek, 17 lipca 2012 13:48
Oceń artykuł
(2 głosów)
SQU4D4K
SQU4D4K W Łodzi też są parki, w których bardzo fajnie się jeździ na rolkach terenowych.
18.07.2012, 10:45
Głosy: +0
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.