Pełna uroku trasa na nartorolki ze Smreczyny do Kašparovej chaty / Kamyk Uphill

opublikowano: 22 sierpnia 2017 autor: Redakcja
Trasa Kamyk Uphillu wchodzącego w skład cyklu Vexa Skiroll Tour to jedna z najurokliwszych asfaltowych dróg pod górę, na których przyszło nam biegać. Położona w Górach Bystrzyckich w gminie Międzylesie na Dolnym Śląsku, a charakteryzuje ją spore nachylenie, idealny asfalt, tajemniczy i ciemny tunel, urzekające chaty przy drodze i zapierające dech widoki, a na koniec odpoczynek w czeskim schronisku z panoramą okolicznych gór.


Trasa choć stosunkowo krótka, imponuje nachyleniem. Na długości 4,5 km pokonujemy przewyższenie 300 m, co daje średnie nachylenie 6,66%. Doskonały, gładki i dobrze trzymający groty kijów asfalt na całej długości drogi oraz stałe nachylenie sprawiają, że bieg po niej jest mniej męczący, niż mogłoby się wydawać.

01

Opisywana droga zaczyna się tuż przy drodze krajowej nr 33 we wsi Smreczyna między Międzylesiem a Boboszowem w Kotlinie Kłodzkiej na Dolnym Śląsku. Jadąc od Międzylesia w stronę granicy należy poszukiwać drogowskazu na Kamieńczyk. Kliknij, by zobaczyć miejsce rozpoczęcia trasy na mapach Google.

03

Początkowe 400 m do tunelu kolejowego to droga płaska. Sam tunel o długości około 50 metrów jest jedną z atrakcji trasy. Panuje w nim ciemność, gdyż przyzwyczajone do światła oczy nie mają czasu, by przywyknąć do mroku. Pokonujemy go więc praktycznie na oślep. W cieplejsze dni tunel choć na chwilę pozwala odpocząć od słońca. Za tunelem jeszcze kilkaset metrów biegniemy po względnie płaskim asfalcie i po 1 km rozpoczyna się podbieg.

11

Dalej droga pnie się przez wieś Kamieńczyk wzdłuż wiejskich zabudowań, często pięknie utrzymanych, odremontowanych przez letników. Choć w pierwszej połowie drogi towarzyszą nam drzewa, głównie liściaste, nie dają one schronienia przed słońcem. Od połowy trasy drzew jest mniej, za to rozpoczynają się piękne widoki. Niestety, by je podziwiać, należy się odwrócić.

19

Po około 4 km biegu docieramy do granicy polsko-czeskiej i turystycznego przejścia granicznego. Tu zmieniamy kierunek biegu niemal o 180 stopni skręcając w prawo. Punkt graniczny jest niepozorny. Gdyby nie to, że zmienia się ziarno asfaltu, droga robi się szersza i uczęszczana przez pojazdy o innych tablicach rejestracyjnych, trudno byłoby się zorientować, że już jesteśmy w Czechach.

21

Teraz czeka nas krótki podbieg z dwoma serpentynami. Przed szczytem wzniesienia poszukujemy drogowskazów do schroniska Kašparova chata. Po przebiegnięciu około 400 m odbijamy z drogi w lewo w wąską, asfaltową ścieżkę. Mamy przed sobą ostatnie 200 metrów trasy.

28

Na szczycie na wysokości 750 m n.p.m. czeka na nas nagroda. Nie tylko czeskie schronisko, a w nim piwo, czy kofola, ale też wspaniałe widoki na okoliczne pasma górskie Sudetów, w tym Góry Bystrzyckie, Orlickie czy Masyw Śnieżnika.

Na całej długości trasy asfalt jest doskonałej jakości. Po stronie polskiej na pierwszej połowie odcinka położono go w 2017 roku. Druga połowa została wylana rok wcześniej. Asfalt jest gładki, jednak na tyle chropowaty, by dać oparcie kijom. Droga po czeskiej stronie ma nieco grubsze ziarno asfaltu, przez co bieg jest ciut mniej komfortowy. Ostatnie 200 metrów to asfalt w kilku miejscach lekko spękany, wciąż jednak bez dziur i o jednolitej strukturze.

Na trasie musimy liczyć się z dwiema niedogodnościami. Jedna, to żwir który przejeżdżające samochody ścinające zakręty zaciągają z pobocza na asfalt. Droga jest nowa, a pobocze nie zdążyło jeszcze się związać. Miejmy nadzieje, że w przyszłości miejsc z wysypanymi kamyczkami będzie mniej. Druga niedogodność to samochody jeżdżące po drodze. Zwłaszcza na polskim odcinku ze strony przeciwnej niż nasz kierunek biegu. Droga szczególnie jest wykorzystywana w porach posiłków przez czeskich kierowców, którzy udają się nią do ulubionej przez południowych sąsiadów lokalnej atrakcji - smażalni pstrąga w okolicach tunelu.

Smreczyna - Kasparova chata profil

Opisywana droga jest trasą zawodów nartorolkowych Kamyk Uphill - jednego z biegów zaliczanych do cyklu Vexa Skiroll Tour. W sezonie 2017 będzie się można na niej zmierzyć z innymi sportowcami w sobotę 16 września.

Więcej zdjęć z trasy znajdziesz w tej galerii.

zaktualizowano wtorek, 22 sierpnia 2017 07:36
Oceń artykuł
(2 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.