Włoskie nartorolki Ski Way po latach znów dostępne w Polsce

opublikowano: 11 maja 2014 autor: Redakcja
Na sprzęcie Ski Way startuje wielu zawodników z elity sportów nartorolkowych na świecie. W latach 2007-2012 na nartorolkach tej firmy trenowali włoscy multimedaliści olimpijscy w narciarstwie biegowym. Po latach przerwy nartorolki Ski Way mają być znów dostępne w Polsce.

Na przestrzeni ostatnich lat popularność nartorolek w Polsce znacznie wzrosła. O ile narciarze biegowi wykorzystują je do letniego treningu w takim samym zakresie jak zawsze, o tyle narty z kółkami powoli są dostrzegane także przez amatorów. Jednak z punktu widzenia krajów europejskich, w których nartorolki są naprawdę popularne, dyscyplina ta w Polsce wciąż należy do wielkiej niszy.

Włoska nartorolkowa arkadia

Nartorolki najpopularniejsze są we Włoszech Od lat państwem przodującym na świecie pod względem popularności biegania na nartorolkach są Włochy. Tam aktywność ta wyrosła na osobną dyscyplinę sportu, którą uprawiają rzesze zawodników. W tym kraju trening na nartorolkach tylko w niewielkiej części jest ukierunkowanym środkiem specjalistycznym dla narciarzy biegowych, częściej jest dyscypliną samą w sobie z ogromną liczbą zawodów rozgrywanych na całym Półwyspie Apenińskim, teamami zawodniczymi organizowanymi na wzór grup kolarskich, czy osobną kadrą narodową.

Przyglądając się popularności i wysokiemu poziomowi dyscypliny w Italii nie dziwi fakt, że zawodnicy z Włoch od lat okupują miejsca na podium najważniejszych imprez światowych na nartorolkach z Pucharem Świata i Mistrzostwami Świata na czele. Przykładowo w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata FIS na nartorolkach w 2013 na podium stanęło dwóch Włochów (1 i 3 miejsce).

Tak wysoki poziom sportowy, w którym zawodnicy często walczą o setne części sekundy, wymusił na producentach nartorolek we Włoszech ciągle udoskonalanie sprzętu. Do istotnych graczy na tym rynku należy włoski Ski Way, który produkcją nartorolek zajmuje się od lat 80. XX wieku.

Ski Way

Ski Way Ski Way narodził się w Belluno we Włoszech, alpejskiej wiosce znanej z doskonałych warunków do uprawiania narciarstwa biegowego. Uruchomienie produkcji nartorolek w tym miejscu związane było z ciągłą obecnością w okolicy narciarzy biegowych, którzy chętnie przyjeżdżali do Belluno także na letnie treningi. Bliskie kontakty producenta z użytkownikami nartorolek owocowały ciągłym doskonaleniem sprzętu.

Firma nauczyła się słuchać klientów, co pozostało zwyczajem firmy po dzień dzisiejszy. Dzięki temu nartorolki Ski Way to sprzęt bardzo dopracowany, bowiem prawie 30 lat doświadczeń i bliskiej współpracy z użytkownikami pozwoliło na dopracowanie najdrobniejszych szczegółów.

Ski Way jest oficjalnym partnerem światowej klasy sportowców w biegach narciarskich i na nartorolkach, którzy wybierają sprzęt tej marki ze względu na konsekwentnie wprowadzane udoskonalenia techniczne jak też poszukiwanie bardziej trwałych i lekkich materiałów wykorzystywanych przy produkcji.

simone-paredi-ski-wayOd 2007 do 2012 roku Ski Way był oficjalnym dostawcą nartorolek dla włoskiej kadry narodowej w biegach narciarskich. Na sprzęcie tej firmy trenowali słynni włoscy biegacze narciarscy:

  • Pietro Piller - cztery medale w igrzyskach olimpijskich, trzy w mistrzostwach świata
  • Cristian Zorzi - trzy medale olimpijskie, dwa z mistrzostw świata
  • Giorgio Di Centa - trzy medale olimpijskie, cztery z mistrzostw świata
  • Arianna Follis - brązowa medalistka IO, pięć razy na podium w mistrzostwach świata

Nartorolki Ski Way są również chętnie wykorzystywane przez kadrę narodową Włoch na nartorolkach do treningu i startów. Wśród nich można wymienić m.in.: Simone Paredi - wielokrotnie na podium Pucharu Świata FIS na nartorolkach w poszczególnych biegach i klasyfikacji końcowej, Glauco Pizzuto, czy Giulio Antonio Ruggiero. Ski Way szczyci się też poprawą wyników u wielu młodych sportowców, którzy "przesiedli się" na sprzęt tej marki.

Szczyty tabel testowych

Jedną z cech, które wyróżniają produkty Ski Way, jest wyjątkowa, opatentowana technologia produkcji mostów nartorolek. Zbudowane są one z wyjątkowego stopu aluminium, który jest bardzo wytrzymały na obciążenia i jednocześnie lekki. Dzięki temu nartorolki Ski Way należą do jednych z najlżejszych na świecie, a model Flash - zaprojektowany do wyścigów - uznawany jest za najlżejsze nartorolki w tej klasie na naszym globie.

Intrygujący jest także kształt mostu nartorolek Ski Way. Są wygięte niczym łuk lub narta biegowa. Nartorolki uginają się pod obciążeniem, przez co charakterystyka ich pracy jest podobna do nart biegowych. Sprężystość mostów to także lepszy transfer sił i amortyzacja na gorszych nawierzchniach.

Efektem wyjątkowych rozwiązań technicznych i długoletnich prac przy udoskonalaniu sprzętu są bardzo dobre wyniki testów porównawczych przeprowadzonych przez niemiecki magazyn Nordic Sports. Niemal wszystkie modele firmy znalazły się w czołówce tabel, a jeśli nie zajmowały pierwszych miejsc w swoich kategoriach, to przegrywały tylko z droższymi modelami konkurencji.

Ski Way w Polsce

Emilia Romanowicz na Ski Way Nartorolki Ski Way przed laty cieszyły się w Polsce popularnością wśród wyczynowych narciarzy biegowych. Do tej pory na sprzęcie tej marki trenują i startują zawodnicy, często należący do czołówki krajowej, m.in Emilia Romanowicz z UKS Puszcza Supraśl, zwyciężczyni generalnej klasyfikacji seniorek Pucharu Polski na nartorolkach w 2012 roku.

Od maja 2014 roku nartorolki Ski Way znów są powszechnie dostępne dla mieszkańców Polski. Sprzęt tej marki dystrybuowany jest wyłącznie za pośrednictwem specjalistycznego sklepu nartorolkowy.pl.

zaktualizowano niedziela, 11 maja 2014 11:58
Oceń artykuł
(0 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.