Alpina radykalnie przebudowuje flagowy model letnich butów ESK Summer

opublikowano: 29 kwietnia 2015 autor: Maciej Kantarski
Od wiosny 2015 roku w sprzedaży pojawiła się nowa wersja letniego odpowiednika najwyższego modelu butów Alpiny produkowanych z myślą o elicie biegów narciarskich. W Alpina ESK 2.0 Summer znajdziemy szereg nowych rozwiązań, które mają uczynić te buty jeszcze lepszymi.

esk 2-0 summer 02

Buty do nartorolek to najczęściej letnie wersje zimowych butów zaprojektowanych do biegów narciarskich. Model ESK 2.0 Summer to "rozebrana" wersja najwyższego modelu zimowych butów ESK 2.0.

Alpina ESK 2.0 to buty zbudowane od podstaw, a celem konstruktorów było zniwelowanie największych problemów w kroku łyżwowym z jakimi spotykają się zawodnicy. Nowe buty stały się bardziej sztywne, czyli w przekroju osiowym mają mniejsze odchylenia na boki/skos. Daje to możliwość przekazywania jeszcze więcej energii bezpośrednio skierowanej na nartę, czy nartorolkę.

Zimowe buty stały się także bardziej efektywne. Dzięki obniżeniu pięty w bucie narciarz z każdym odbiciem ma możliwość wykonania dłuższego ruchu w stawie skokowym i wykorzystania większej energii. Ta "rewolucja" została doceniona przez wielu zawodników, którzy bardzo chętnie wybierają buty Alpiny. Wśród naszych polskich sportowców od lat w Alpinach biega Weronika Nowakowska-Ziemniak czy Monika Hojnisz, medalistki dwóch ostatnich mistrzostw świata w biathlonie.

Model letni ESK 2.0 Summer wykorzystuje te same kluczowe technologiczne elementy jakie zastosowano w odmianie zimowej. Różnica tkwi w detalach, które między innymi mają za zadanie zwiększyć wentylację i chłodzenie, jak też bezpieczeństwo na nartorolkach.

Cholewka - części twarde

esk 2-0 summer 05 Analizę możemy zacząć od górnej części cholewki. Prowadnice karbonowe wydają się bardzo podobne jak w poprzednim modelu. Wysokość, konstrukcja rzepa i materiał elementów twardych są takie same jak w poprzedniku. W ESK 2.0 Summer elementy sztywne cholewki są połączone śrubami. To nowość, która umożliwia łatwe wypięcie ramienia wspierającego kostkę. Z tej opcji czasami korzystają sportowcy, którym przy kroku łyżwowym wystarczy sztywność buta i jego podeszwy, przez co rezygnują z górnej części cholewki.

Zauważalną różnicą na plus w porównaniu z wcześniejszym modelem jest sztywność samych prowadnic cholewki. esk 2-0 summer 12 Samo dotykanie, zaciskanie karbonowych elementów w wersji 2.0 daje poczucie niemal stu procentowej sztywności. Tym, którzy znają starszego brata opisywanego modelu, w oczy rzuca się zmieniona konstrukcja dolnej części cholewki. W wydaniu, które trafiło do sprzedaży na wiosnę 2015 roku włókno węglowe okala piętę i sięga po obu stronach buta aż do połowy długości stopy.

 

W Alpina ESK 2.0 znajdujemy także nową podeszwę - Rottefella Xcelerator. Od spodu buta przez specjalnie do tego stworzone okienko możemy dostrzec i przekonać się esk 2-0 summer 08 , że podeszwa została usztywniona włóknem karbonowym. Więcej o podeszwie w dalszej części tekstu.

Zmiany w cholewce w połączeniu z nową podeszwą, dają podstawę aby spodziewać się znacznego zwiększenia sztywności w przekroju osiowym. Dodatnio wpłynęły też na masę obuwia, które teraz jest znacznie lżejsze. O masie i jej porównaniu w stosunku do pierwszej wersji piszę więcej poniżej.

Cholewka - części miękkie

esk 2-0 summer 13 Informacje zwrotne od użytkowników pierwszego modelu skłoniły producenta do zwrócenia większej uwagi na komfort. W ESK 2.0 Summer wyraźnie dostrzegamy więcej miękkich elementów, które od środka pokrywają twarde części karbonowe.

W części górnej cholewki piankowe elementy wychodzą poza obrys karbonu. W części dolnej plastikowe elementy są większe od zarysu części karbonowych. Ma to zapobiec wpijaniu się twardych krawędzi w ciało użytkownika.

Od ogółu do szczegółu

esk 2-0 summer 14 Do uszycia zewnętrznego poszycia butów ESK 2.0 Summer użyto jednego kawałka materiału. Ze względu na dużą sztywność osiową konstrukcji buta nie było potrzebne przeszywanie materiału prowadnicami idącymi od pętelek - oczek sznurówek, aż do podeszwy. Mała ilość szwów pozwala na jazdę nawet w deszczowej aurze, gdyż utrudnione jest dostawanie się wody do wnętrza buta.

Materiał opisywanego modelu butów jest nowy i jak wykazuje producent jest bardziej oddychający i przewiewny, co zwiększa wentylację stóp. Sama tkanina jest podszyta tylko przy sznurówkach, by wzmocnić tę część podczas mocnego zawiązywania.

esk 2-0 summer 07 Model Alpina ESK 2.0 Summer został wyposażony w jedno oczko więcej, przez które przeplatane są sznurówki. Ostatnie oczko kończy się wyżej, ale kluczowa różnica jest w rzędzie trzecim i czwartym, gdzie celowo oczka ustawione są pod kątem. W tej części przeplecione sznurówki wskazują wektor przekazywania energii na nartorolkę, co ma zwiększyć skuteczność odbicia. System ten jest zaczerpnięty z topowego modelu zimowego. Same sznurówki są identyczne jak w poprzednim modelu - tak zwane płaskie.

Elementy odblaskowe w bucie przy pięcie są takie same, ale widocznym dodatkiem jest zewnętrzne oznaczenie marki - napis "alpina", który w całości nadrukowany jest odblaskowym lakierem.

Podeszwa

esk 2-0 summer 10 W nowym modelu użyto podeszwy Rottefella Xcelerator, która jest najwyższym modelem w obecnej produkcji. W starszej wersji była podeszwa R4 i na tamte czasy również było to innowacyjne rozwiązanie.

Różnica w obu modelach tkwi w masie. Odchudzenie podeszwy o 30 gramów pozwala na zachowanie energii i zmniejszenie obciążenia mięśni. Udoskonalono także sztywność samej podeszwy.

Nowa podeszwa pozwala na niższe osadzenie cholewki o 3 mm. To dało możliwość obniżenia położenia pięty w stosunku do palców. Atuty takiej konstrukcji omówiłem na wstępie. esk 2-0 summer 08 Obniżona pięta pozwala również na pewniejszą pozycję w czasie jazdy i przesunięcie ciężaru ciała w tył, co pozwala na uzyskanie większych prędkości na nartach, czy nartorolkach.

Wnętrze buta

Mały szczegół, ale jakże ważny - cała część piętowa cholewki pokryta jest małymi silikonowymi kropelkami. Dzięki temu stopy są jakby przyklejone do buta i nawet przy długim wysiłku użytkownik odczuwa komfort "trzymania" stopy w bucie.

Masa całkowita

  • masa buta ESK SUMMER 2.0 rozmiar 44 – 480 gramów
  • masa buta ESK SUMMER rozmiar 44 – 625 gramów

Jak widać inżynierom Alpiny udało się znacznie odchudzić nowe wcielenie najwyższego letniego modelu butów. Różnica wynosi blisko 25%, to bardzo dużo. Mniejsza masa to mniejsze obciążenie mięśni, możliwość zachowania energii i wykonania dłuższego lub bardziej efektywnego wysiłku. Zmniejszona waga ma też bardzo duże znaczenie dla zawodników walczących o części sekundy w wyścigach wysokiej rangi. Lżejsze buty to mniejsza bezwładność, można nimi szybciej i dokładniej manewrować.

Cena

esk 2-0 summer 03 Odczuwalna poprawa istotnych parametrów buta, jak waga, czy sztywność, związana jest z zastosowaniem najbardziej zaawansowanych materiałów. To wszystko ma wpływ na cenę. ESK 2.0 Summer jest droższy, od swojego starszego brata w dniu debiutu. Sugerowana cena detaliczna w Polsce w 2015 roku wynosi 1390 zł. To może wydawać się dużo, ale w naszym kraju jest już wielu amatorów nartorolek, którzy cenią jakość, komfort i technologię. Z pewnością zainteresuje ich nowe wcielenie najwyższego letniego modelu Alpiny.

Alternatywa

Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie biegania na nartorolkach w zimowych butach, ale ESK 2.0 Summer jest poza zasięgiem domowego budżetu Alpina przygotowała, tańszy, alternatywny model z linii Allround, oznaczony literą „A". Wśród propozycji są modele do techniki klasycznej - ACL, combi - ACO oraz łyżwowej - ASK.

zaktualizowano środa, 29 kwietnia 2015 08:05
Oceń artykuł
(6 głosów)

Galeria zdjęć

Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.