Jak się ubrać na nartorolki

opublikowano: 12 września 2012 autor: Vít Černý

Jak się ubrać na nartorolki

One Way
Jak się ubrać na nartorolki? Wiele osób mówi, "wystarczy spojrzeć na zdjęcia i wszystko jasne", ale tak wcale nie jest.

Rękawice to jeden z ważniejszych elementów ubioru na nartorolki Zacznijmy od detali, które mogą się wydawać zbędne, czyli rękawic. Rękawiczki na nartorolki są ważnym elementem stroju. Dlaczego wkładam rękawiczki gdy jest ciepło? Każdy czasem się przewraca na nartorolkach - zaawansowany raz w roku, a początkujący raz w miesiącu. Wszyscy, bez wyjątku, mają odruch bezwarunkowy do podparcia się rękoma w trakcie upadku.

Obdarcie dłoni i palców to jedna z bardziej nieprzyjemnych kontuzji. O ile obite kolana, czy biodra nie spowodują przerwy w treningu, o tyle zranione dłonie wyłączą nas z jazdy na nartorolkach na jakiś czas. Ponadto gojenie dłoni i palców trwa dłużej. Lekkie rękawiczki nie są uciążliwe nawet w upał, a chronią również dłonie przed otarciami i pęcherzami.

Ubranie na nartorolki powinno być najlepiej obcisłe Inne ubrania zaleca się dobrać do pogody. W lecie zazwyczaj wkłada się elastyczne krótkie spodenki i koszulki, najlepiej z syntetycznych materiałów. Gdy wieje chłodem, dobrze włożyć kamizelkę i dłuższe getry. Zimą ubieramy się tak, jak na narty biegowe, czyli stosujemy bieliznę, kombinezon i kamizelkę.

Ochraniacze na kolana, łokcie są zalecane początkującym, kask dla wszystkich. Kolejną sprawą są ochraniacze. Początkujący powinni używać nakolanników, ochraniaczy łokci i mieć kask. Należy pamiętać, że to wyposażenie nie jest niezniszczalne i na pierwsze jazdy polecam włożyć stare ubrania. Kto już jeździł na nartorolkach, sam najlepiej oceni, jakiego poziomu ochrony potrzebuje, biorąc pod uwagę swoje umiejętności oraz miejsce, gdzie trenuje. Koniecznym dodatkiem jest pas na bidon z napojem, ten sam, który stosujemy zimą na biegówkach.

Alpina ESK Summer - specjalne, nieocieplone, letnie buty na nartorolki. Na koniec jeszcze krótka wzmianka o obuwiu. Chociaż producent Alpiny ma specjalny nieocieplany model butów na nartorolki (zobacz test Alpina ESK Summer Skate), to większość sportowców używa tych samych butów, w których biega na nartach. Kto ma w szafie parę starszych butów, schowanych z myślą, że "być może jeszcze się przydadzą", może ich użyć do nartorolek. W razie upadku, buty na asfalcie mogą się zniszczyć, więc szkoda narażać wyższe modele, których używamy zimą.

W ciepłe dni warto zabrać pas nerkowy z bidonem pełnym napoju. Podsumowując, istnieją specjalne wersje wyposażenia i odzieży przeznaczone na nartorolki. Jednak na początku, warto wykorzystać nieużywany już sprzęt zimowy wraz z wyposażeniem i ubraniem stosowanym na rower lub rolki. Nie lekceważ ochrony, przede wszystkim na początku i upewnij się, że na trening zabierasz dużą ilość płynów.

tekst przetłumaczony i opublikowany za zgodą czeskiego serwisu bezky.net, w którym ukazał się jako pierwszy

zaktualizowano środa, 12 września 2012 16:41
Oceń artykuł
(3 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.