Jak wybrać odpowiednie nartorolki do techniki klasycznej / przegląd popularnych modeli

opublikowano: 06 listopada 2017 autor: Emilia Romanowicz
Waga, budowa koła, a może rodzaj szyny – czym kierować się wybierając nartorolki treningowe do klasyka? Na co zwrócić uwagę kupując pierwszy sprzęt?Osobiście sprawdziliśmy, jak biega się na 5 różnych modelach nartorolek do techniki klasycznej, od najprostszych, po topowe modele. Zwracamy uwagę na ich najważniejsze cechy i doradzamy, kto będzie z nich najbardziej zadowolony.

Decydując się na zakup sprzętu, pod uwagę powinieneś wziąć swój poziom zaawansowania, rodzaj nawierzchni i teren w którym zamierzasz trenować oraz określić cel treningu nartorolkowego. Wymienione determinanty są ściśle powiązane z parametrami, które znajdziesz w opisach sprzętu dostępnych na stronie producenta. 

Cena i jakość sprzętu

Cena sprzętu najczęściej odzwierciedla jego jakość. Lepiej wykonane podzespoły, uważny montaż, wykorzystane materiały do budowy, to wszystko wpływa na komfort i bezpieczeństwo użytkowania oraz to, jak długo nartorolki nam posłużą. Czasami warto zapłacić trochę więcej i mieć sprzęt na lata. Także początkujący skorzystają na nabyciu dobrej jakości nartorolek. Na przewidywalnym, dobrze zestrojonym sprzęcie łatwiej stawiać pierwsze kroki.

Poziom zaawansowania, a stabilność i budowa koła

Dobra stabilność nartorolek to jedna z ich ważniejszych cech, którą docenią zarówno początkujący, jak też zaawansowani. Na stabilnym sprzęcie łatwiej zachować równowagę, czy mocno się odbić. Tę cechę warunkują dwa parametry – szerokość koła i jego średnica. Zasada jest prosta, im szersze i niższe koło, tym łatwiej będzie Ci utrzymać równowagę.

Stabilność powinna być dla Ciebie jednym z głównych kryteriów, jeśli zaczynasz swoją przygodę z biegami na nartorolkach. Jeśli natomiast masz już za sobą jakieś doświadczenia z biegami na nartach lub nartorolkach, możesz pozwolić sobie na sprzęt wymagający większego doświadczenia i ogólnej sprawności.

Rozwijana szybkość

Nartorolki treningowe nie mogą być za szybkie. Koła muszą stawiać pewien opór, by zmobilizować twoje mięśnie do wysiłku. Szybki sprzęt nadaje się do rekreacji i bardzo długich wybiegań. Wolny do treningów siłowych i siły wytrzymałościowej, dla elity narciarstwa biegowego, jak też dla silnych i zaawansowanych sportowców trenujących głównie na nizinach. Większości najlepiej służyć będą koła o prędkości średniej, tzw. dwójki, na których można wykonać ćwiczenia techniczne, a także wiele innych treningów.

Jeśli obawiasz się prędkości, wybór wolnych nartorolek może ułatwić ci naukę. Zamiast stresować się zbyt szybkim rozpędzaniem, skupisz się na poprawnie wykonywanych ruchach i równowadze.

Rodzaj nawierzchni, a zdolność pochłaniania drgań

Zdarza ci się trenować na asfalcie gorszej jakości (chropowaty, drobne pęknięcia), a zależy ci i na komfortowym treningu? Jeśli tak, zdecydowanie warto wybrać sprzęt, charakteryzujący się dobrą amortyzacją. Najwyższy komfort zapewni szyna wykonana z materiału kompozytowego lub włókna węglowego, która tłumi drgania powodowane nierówną nawierzchnią. Amortyzujące szyny zapewniają nie tylko komfort, ale też ochronę stawów. Dobrze, jeżeli wibracje przenoszone z nawierzchni, tłumione są przez mosty nośne zanim dojdą do naszych stóp, kolan, czy bioder.

Cel treningu nartorolkowego, a długość i rodzaj szyny

Nie każda osoba biegająca na nartorolkach biega zimą na nartach, ale jeśli ten rodzaj treningu traktujesz jako przygotowania do sezonu zimowego, warto zadbać by jak najbardziej odwzorowywał bieg na nartach. W takim przypadku świetnym wyborem będą nartorolki o dłuższej szynie wykonanej z elastycznego materiału (kompozyt drewna i włókna szklanego lub włókno węglowe). Prowadzenie i odbicie z nartorolki o takiej budowie są zbliżone do pracy wykonywanej na nartach klasycznych w warunkach zimowych. To w perspektywie startu w biegach narciarskich jest istotnym elementem umożliwiającym pracę nad prawidłową techniką.

Przegląd sprzętu

Na rynku dostępnych jest wiele modeli. Wybraliśmy pięć, od konstrukcji najprostszych, po te najbardziej zaawansowane. Osobiście przetestowaliśmy wszystkie, aby podzielić się naszymi odczuciami i ułatwić Wam wybór pary idealnej!

Rollspeed Classic R75

Ten model jest najtańszy w naszym zestawieniu. Nartorolki są stabilne i łatwe w prowadzeniu. Niezawodne i wolno ścierające się koła są ich głównym atutem. Wykonane z gumy, która świetnie zachowuje się nawet na mokrym asfalcie. Mosty wykonane z aluminium są stosunkowo lekkie, ale brak elastyczności tego materiału skutkuje obniżeniem komfortu jazdy na nawierzchni chropowatej. Nartorolki występują z kołami o trzech prędkościach. Wszystkie z nich są jednak stosunkowo wolne.

Ski Way Twin

Doskonały wybór dla początkujących i zaawansowanych, którzy w perspektywie mają przygotowania do sezonu zimowego. Most nartorolki ma kształt łuku i dzięki zastosowanej technologii mimo wykonania z aluminium, świetnie odwzorowuje pracę wykonywaną na nartach biegowych. Pomiędzy testowanymi nartorolkami ten model jest najbardziej stabilny. Ma najszersze spośród koła o wyjątkowej budowie, wyposażone są w dwa bieżniki, które pozytywnie wpływają na stabilizację nartorolki oraz jej prowadzenie. Guma w kołach dobrze zachowuje się nawet na wilgotnym asfalcie, co stanowi dodatkowy atut tego modelu. Koła Ski Way Twin należą do najwolniejszych z testowanych nartorolek. Włoski producent ma jednak w ofercie także szybszy model Easy oraz średni Duplex.

Marwe Classic 700 A

Nartorolki dla zawodnika zaawansowanego. Szyna jest stosunkowo krótka, co teoretycznie mogłoby ułatwić manewry, ale wysokie i wąskie koła wymagają od użytkownika dobrej techniki oraz stabilizacji ciała. Krótkie i sztywne mosty wykonane z aluminium nie oddają odczucia z biegu na nartach. Nie będą więc najlepszym wyborem dla osób dbających o amortyzację i kondycję stawów. Model dostępny w sprzedaży z kołami o pięciu różnych prędkościach, od startowych, do bardzo wolnych.

Swenor Fibreglass Cap

Wysokiej jakości sprzęt, który spełni oczekiwania zawodnika zaawansowanego jak i osoby początkującej. Będą świetnym wyborem jeśli w planie masz długie lub techniczne treningi. Mosty wykonane są z tworzywa kompozytowego (lekkiego drewna i włókna szklanego), co zapewnia im elastyczność, dzięki której odwzorowują pracę narty biegowej. Nartorolki charakteryzują się dobrą stabilnością, co zapewnia wysoki komfort jazdy. Model można nabyć z kołami o czterech różnych prędkościach, od bardzo szybkich, po niezwykle wolne.

SkiGo Classic Carbon

Dobry wybór dla biegacza zaawansowanego jak i osoby stawiającej swoje pierwsze kroki na nartorolkach. Spośród opisanych modeli, ten charakteryzuje się budową najbardziej zbliżoną do narty. Szyna wykonana jest z włókna węglowego, dzięki czemu pracując przy odbiciu imituje bieg narciarski. Efekt potęgowany jest długością mostu. Rozstaw kół wynosi aż 780 mm. Nartorolka jest odpowiednio wyważona, bardzo dobrze się prowadzi nawet na nawierzchni gorszej jakości i śmiało można ją polecić do treningów technicznych. Koła jednak należą do mniej stabilnych w opisywanym zestawie nartorolek.

Tabela: Porównanie podstawowych parametrów opisanych modeli nartorolek

Model Waga [g] Budowa mostów Błotniki w standardzie Rozstaw kół [mm] Średnica / szerokość koła [mm] Cena*
Marwe Classic 700 A 1000 sztywne aluminium tak 700 80/40 1099 zł
Ski Way Twin 1008 elastyczne aluminium tak 710 73/55 799 zł
Swenor Fibreglass Cap 1075 kompozyt włókna szklanego i drewna tak 730 70/45 1399 zł
Rollspeed Classic R75 950 sztywne aluminium nie 700 75/44 692 zł
SkiGo Classic Carbon 900 włókno węglowe tak 780 75/44 1449 zł

* katalogowa cena detaliczna w Polsce na jesieni 2017 roku

Na polskim rynku dostępnych jest wiele modeli nartorolek do techniki klasycznej, po sieci krąży także wiele opinii o zaletach i wadach różnych modeli. Pamiętaj jednak, że punktem wyjściowym przy wyborze powinno być określenie twoich potrzeb i faktycznych możliwości.  Mamy nadzieję, że właściwości sprzętu, na które zwróciliśmy uwagę i nasze wskazówki pomogą ci dokonać właściwego wyboru.

zaktualizowano niedziela, 05 listopada 2017 21:38
Oceń artykuł
(3 głosów)
Emilia Romanowicz

Emilia Romanowicz

Jeszcze do niedawna wyczynowa biegaczka narciarska z pokaźną kolekcją medali Mistrzostw Polski. Wielokrotnie zdobywała czołowe miejsca w zawodach Pucharu Polski PZN na nartorolkach triumfując w klasyfikacji generalnej w 2012 roku. Obecnie czołowa polska zawodniczka w otwartych biegach nartorolkowych. Zwyciężcyni klasyfikacji generalnej techniką klasyczną w cyklu Vexa Skiroll Tour 2017.

Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.