Jak wymienić łożyska w kołach nartorolek

opublikowano: 13 maja 2013 autor: Witold Szczeciński
Łożyska w kołach naszych nartorolek nie są wieczne, z czasem przychodzi potrzeba ich wymiany ze względu na zużycie. Czasami potrzeba wymiany wynika z chęci zwiększenia szybkości jazdy. Proces wymiany łożysk jest stosunkowo prosty, poradzi sobie z tym każda osoba z minimalną żyłką mechanika i podstawowym zestawem narzędzi.

Przedstawiona poniżej instrukcja przedstawia proces wymiany łożysk w kołach swobodnie obracających się w obu stronach, bez łożysk jednokierunkowych. Takie używane są we wszystkich nartorolkach do techniki łyżwowej oraz przeważnie na przednich osiach nartorolek do techniki klasycznej.

Zestaw przyrządów montażowych Czego potrzebujemy?

  • młotek gumowy
  • młotek normalny
  • zestaw przyrządów do montażu kół, na który składają się: podstawa, wybijak i nabijak.

Poniższe czynności zostały zilustrowane na przykładzie swobodnie obracających się kół nartorolek do techniki klasycznej marki Swenor, na których biega Justyna Kowalczyk, ale wymiana w nartorolkach do techniki łyżwowej przebiega identycznie.

 

Montaż w imadle 1. Po zamocowaniu nartorolki w dwóch imadłach (najlepiej narciarskich) należy odkręcić kółko najlepiej przeciwstawnie działając dwoma kluczami.

 

Wyciągnąć podkładki dystansowe 2. Wyciągnąć śrubę mocującą i zdjąć podkładki dystansowe.

 

Wybić oś 3. Po ułożeniu koła na podstawce wybijakiem i młotkiem gumowym wybić oś.

 

Oś wychodzi z łożyskiem 4. Oś wyjdzie wraz z łożyskiem dolnym.

 

Wybić drugie łożysko 5. Obrócić kółko i po położeniu na podstawce wybijakiem wybić drugie łożysko.

 

Nałożyć smar 6. Na nowe łożysko po zewnętrznej stronie walca nałożyć cienką warstwę stałego smaru typu towot (należy unikać zasmarowania uszczelniaczy łożysk, gdyż będą zbierały brud) i przy pomocy nabijaka, dbając o to, aby operować w płaszczyźnie pionowej, nabić je z jednej strony koła. Nie robić tego na siłę. Jeżeli zacznie wchodzić ukośnie wybić jak w kroku 5 i ponowić nabijanie.

 

Włożyć oś 7. Włożyć oś.

 

Drugie łożysko 8. Na oś nałożyć drugie łożysko również uprzednio cieniutko nasmarowane.

 

Nabić drugie łożysko 9. Ułożyć koło na podstawce, bo oś trochę wystaje i nabijakiem z wyczuciem nabić drugie łożysko, tak, aby oś nie wykazywała wyczuwalnego luzu między łożyskami.

 

Nałożyć podkładki dystansowe 10. Nałożyć podkładki dystansowe.

 

Mocno dokręcić śruby 11. Zamontować koło z powrotem na nartorolkę dokręcając mocno, ale z wyczuciem śrubę z nakrętką działając przeciwstawnie przy użyciu dwóch kluczy.

 

Zrelaksować naprężenia 12. Poprzez lekkie uderzenia zwykłym młotkiem w zamontowaną oś zrelaksować powstałe naprężenia montażowe. Kółko powinno się swobodnie obracać.

 

Skąd zdobyć zestaw przyrządów montażowych?

Najlepiej zapytać o taki dostawcę nartorolek. Warto szukać też w specjalistycznych sklepach sprzedających nartorolki. Można też udać się na poszukiwania do sklepów wyspecjalizowanych w sprzedaży łyżworolek - łożyska wykorzystywane w nartorolkach są takie same jak w łyżworolkach, deskorolkach, czy małych hulajnogach.

zaktualizowano wtorek, 14 maja 2013 20:47
Oceń artykuł
(4 głosów)
Chmielsoft
Chmielsoft EKSTRA! Właśnie tego potrzebowałem
15.05.2013, 08:23
Głosy: +0
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.