Nartorolki sportowe, nartorolki i rolki terenowe - czym się różnią i jakie wybrać

opublikowano: 02 lipca 2014 autor: Redakcja
Przed tym pytaniem staje każdy, kto planuje ich zakup: jakie wybrać? Sportowe, terenowe, a może połączenie jednych i drugich? Teraz już będziesz pewny, na jakim sprzęcie jeździć. Oto wielkie porównanie nartorolek i rolek terenowych.

Pierwszą rzeczą, na którą zwraca uwagę potencjalny użytkownik nartorolek, jest zwykle ich typ. Z jednej strony zastanawiamy się czy bliżej nam do jak najwierniejszego odzwierciedlenia techniki biegania na nartach (nartorolki sportowe) lub biegania na drogach o gorszej nawierzchni, a nawet ścieżkach parkowych, polnych i leśnych (nartorolki terenowe), czy może zależy nam raczej na prostocie i możliwości podzielenia się sprzętem z rodziną oraz znajomymi (rolki uniwersalne zwane też rolkami terenowymi). To właśnie na te kategorie dzieli się szeroko rozumiane "nartorolki". A różnice między nimi są bardzo wyraźne.

Dlaczego często sprzęt na kółkach służący do jazdy z kijami, niezależnie od jego cech i przeznaczenia, nazywa się nartorolkami? Czy nieco niedoprecyzowane i ogólne nazewnictwo nie wzięło się przypadkiem z lenistwa językowego? A może po prostu z niewiedzy? Czyżby to zwyczajny chwyt marketingowy? Prawdopodobnych przyczyn tej niekorzystnej sytuacji może być wiele, ale powiedzieć trzeba sobie jasno – wszystkie trzy rodzaje sprzętu łączy wiele wspólego. O tym jakie kryteria powinien spełniać sprzęt, aby można było nazwać go "nartorolkami" przeczytasz w tekście Co to są nartorolki?

Łyżwa, czy klasyk?

Modele do techniki klasycznej nie tylko są na rynku rzadsze, zwłaszcza wśród tzw. sprzętu terenowego, ale też ich używanie wymaga bardzo dobrze przyswojonej techniki. Wszyscy renomowani szkoleniowcy zgodnie podkreślają, że na nartorolki do "klasyka" pozwolić mogą sobie trenujący na co dzień profesjonaliści albo amatorzy będący pod czujną opieką wykwalifikowanego instruktora. W przeciwnym razie specyficzna konstrukcja sprzętu może „wyuczyć" nas złych nawyków, których nie będziemy w stanie poprawić później na biegówkach.

Gdy w jednym rzędzie stanie użytkownik nartorolek sportowych, terenowych i rolek uniwersalnych, większości obserwatorów na myśl przyjdą podobne wnioski. Wszyscy trzej sportowcy ubrani będą w kask, sportowy strój, a ich ręce zajęte będą przez zakończone grotami widiowymi kije. Za oczywiste podobieństwo uznamy też charakterystyczną konstrukcję urządzeń. Nartorolki sportowe i terenowe to nic innego jak metalowy most, który z obu stron zakończony jest kołami, a na wierzchu znajdujemy wiązanie narciarskie. Rolki uniwersalne to też w zasadzie taki most i koła, ale sprzęt wyposażony jest najczęściej w hamulce (przynajmniej jeden), but zintegrowany z mostem lub skomplikowaną konstrukcję umożliwiającą przypięcie rolki do stopy w zwyczajnym bucie.

Buty robią różnicę

Dla wielu użytkowników to właśnie kwestia obuwia stanowi największą różnicę pomiędzy nartorolkami (obu typów), a rolkami uniwersalnymi.

Buty robią różnicę

Jak, mówiąc obrazowo, przyczepić naszą nogę do nartorolki? Za pomocą znanego z biegówek wiązania. Ten sam jest też but, który włożyć musimy na każdy trening. Najpopularniejsze wiązania SNS i NNN są dokładnie takie same jak montowane na nartach biegowych. Dzięki ich zastosowaniu użytkownicy nartorolek mogą swobodnie unosić piętę i biegać techniką identyczną z narciarską. To duży atut, który zwolennicy nartorolek podają za argument bardzo często. Można stosować buty zimowe, dokładnie te same, w których biegamy na nartach - tu mamy bardzo duży wybór modeli i producentów - lub ich letnie odpowiedniki - niestety produkowane w niewielu odmianach.

Rolki terenowe mogą być przypinane paskami W rolkach terenowych nie używa się wiązań. Tu spotykamy najczęściej dwa rozwiązania. Pierwsze to zamontowanie buta, podobnego do tego jakie stosowane są w łyżworolkach, na stałe do mostu rolki. Drugie to konstrukcja, która umożliwia przypięcie rolki do stopy obutej w zwykłe buty, np. przy pomocy pasków lub podobnie jak w snowboardach. Oba te rozwiązania łączy wspólna cecha, stopa użytkownika na stałe zostaje połączona z szyną rolki i pięta nie może swobodnie się unosić.

Jazda w zwyczajnych sportowych butach połączona z możliwością regulacji rozmiaru stopy daje też większą możliwość korzystania ze sprzętu przez członków rodziny, czy znajomych. O ile w nartorolkach każdy musi mieć buty w swoim rozmiarze i pasujące do zamontowanych wiązań, o tyle rolki są bardziej uniwersalne w dopasowaniu dla różnych użytkowników.

W skrócie

 • Nartorolki sportowe i terenowe przypina się przy pomocy biegowych wiązań narciarskich do biegowych butów narciarskich lub ich letnich odmian.
 • Rolki terenowe mają albo własny, zintegrowany z całością but, albo przymocowuje się je do stopy obutej w dowolne, lekkie obuwie, przy pomocy pasków na rzepy lub innych systemów, np. przypominających wiązania snowboardowe.

Buty a komfort

Nartorolki z wiązaniami i butami biegowymi Rodzaj obuwia wpływa bezpośrednio na komfort użytkowania sprzętu, co jest ważnym kryterium wyboru dla wielu osób. Buty do nart biegowych lub ich letnie odpowiedniki, jeśli są dobrze dobrane do rozmiaru stopy, zazwyczaj są bardzo wygodne i pozwalają biegać na nartorolkach przez wiele godzin. Jedyny dyskomfort, który możemy odczuć, związany jest z termiką. W zimowych butach w upalne dni będzie nam po prostu za ciepło, choć osoby, które dużo biegają na nartorolkach, zapewniają, że można się szybko przyzwyczaić. W letnich odpowiednikach nie musimy się już obawiać o mokre skarpetki.

04.ps-z-butem Z butami zintegrowanymi z rolkami uniwersalnymi (np. modele Powerslide XC Trainer, XC Path, XC Trail) bywa różnie. Jeśli uda się je dobrze dopasować, co bywa trudne, bo sprzęt taki zazwyczaj kupujemy wysyłkowo, możemy cieszyć się ich komfortem i dobrą termiką. Z drugiej strony bywa, że nawet dobrze dopasowane rozmiarowo buty cisną, czy uwierają. W takim wypadku nie pomoże sama wymiana buta, najczęściej musimy pogodzić się z wymianą całego sprzętu. Z drugiej strony odpowiednio dopasowane buty zapewniają bardzo dobrą stabilność i kontrolę nad sprzętem. Rolki ze zintegrowanymi butami są też najmniej uniwersalne, są dopasowane do jednego użytkownika, a jeśli nie zakładamy ich w domu, musimy się liczyć z ciągłym noszeniem zwyczajnych butów ze sobą (choćby po to, żeby dojść do trasy).

03.xc-skeleton-nogi-przypiete Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są rolki terenowe umożliwiające jazdę w zwyczajnych butach sportowych. Zakup takiego sprzętu wyklucza konieczność dopasowania specjalnego obuwia. Pozwala także na pokonanie pewnych odcinków trasy pieszo, np. aby dojść na trasę lub w trakcie wycieczki, gdy nawierzchnia nie pozwala na jazdę. W Polsce większość osób kupuje letnie odpowiedniki nart w sklepach internetowych, więc brak konieczności dopasowania obuwia to duży atut przy zdalnym zakupie.

Rozwiązanie umożliwiające korzystanie ze zwyczajnych butów ma jednak też wady. Przypięcie rolek za pomocą pasków z rzepami (wszystkie modele Skike i Skitire) lub przez system rodem ze snowboardu (Powerslide XC Skeleton) nie zawsze zapewnia stabilność i złączenie stopy ze sprzętem bez zbędnych luzów. Znane są też częste przypadki uciskania, czy ocierania. Mówiąc krótko - użytkowanie tego sprzętu bywa niekomfortowe.

W skrócie

 • Buty do narciarstwa biegowego, których używa się do nartorolek, zazwyczaj są komfortowe. Buty zimowe do biegówek bywają za ciepłe w lecie, ale większość użytkowników szybko przyzwyczaja się. Letnie modele są przewiewne. W wypadku zużycia buta lub problemów z jego dopasowaniem, nie trzeba wymieniać całego sprzętu.
 • Buty zintegrowane na stałe ze sprzętem zapewniają dobrą stabilność i kontrolę. Wymagają ciągłego noszenia drugiej pary butów przy sobie na przebranie. Jeśli się zużyją lub okażą niewygodne należy się liczyć z koniecznością wymiany całego sprzętu.
 • Najbardziej uniwersalne są rolki terenowe, które nie wymagają specjalnych butów, przypinane paskami na rzepy lub wiązaniami typu snowboard. To umożliwia wykorzystanie sprzętu przez wiele osób i brak ryzyka z dobraniem odpowiedniego rozmiaru. Bywa jednak niestabilne i najmniej komfortowe.

Hamulec vs. brak hamulca

Jak hamować na nartorolkach?

Istnieje kilka sposobów wytracania prędkości na nartorolkach, które zostały omówione i zademonstrowane w pierwszym odcinku naszego wirtualnego filmowego kursu Hamowanie na nartorolkach. Istnieją też hamulce i reduktory prędkości, o czym przeczytasz więcej w Hamowanie na nartorolkach: sprzęt.

Kwestia sprawnego hamowania to kolejna istotna różnica między nartorolkami a rolkami uniwersalnymi. W pierwszych, a zwłaszcza w nartorolkach sportowych, hamulec to rzadkość. Tylko niewiele firm na świecie produkuje takie hamulce, czasem przeznaczone są one tylko do konkretnych modeli nartorolek. Bez hamulca zatrzymywać możemy się na kilka sposobów, jednak żaden z nich nie zapewni hamowania "z piskiem opon". Do opanowania techniki hamowania bez hamulca potrzeba wielu godzin treningu, a efekt i tak nie zagwarantuje nam pełni kontroli nad bezpieczeństwem.

Hamulec do Powerslide Przy sprzęcie "terenowym" o hamulec łatwiej, a często jest nawet standardem. Do nartorolek terenowych firmy Powerslide, które są najpopularniejsze na rodzimym rynku, bez problemu można dokupić hamulec. Jest on jednak duży i ciężki, niektórzy narzekają też na brak komfortu przy jego stosowaniu.

We wszystkich dostępnych w Polsce rolkach terenowych hamulce są zamontowane fabrycznie. Jak działają? Przymocowany do łydki wysięgnik z klockiem lub blaszkami hamującymi po odchyleniu się do tyłu trze o koło, czego efektem jest bardzo skuteczna redukcja prędkości jazdy. W zależności od modelu hamulec taki zamontowany jest tylko na jednej rolce (np. rolki firmy Powerslide) lub na dwóch rolkach (np. Skike, Skitire).

System hamulców w rolkach terenowych jest w zasadzie niezawodny – ta metoda sprawdza się zarówno na płaskim odcinku miejskim, jak na szybkim i stromym górskim zjeździe.

W skrócie

 • W nartorolkach sportowych najczęściej nie stosuje się hamulców. Hamować można różnymi technikami, które nie umożliwiają szybkiego zatrzymania się. Hamulce do nartorolek sportowych są trudno dostępne.
 • W nartorolkach terenowych zazwyczaj można zamontować hamulec (najczęściej trzeba kupić osobno). Hamulce te są jednak duże i ciężkie.
 • W rolkach uniwersalnych hamulce montowane są standardowo. Są skuteczne i w niektórych modelach można zatrzymać się nawet z tzw. "piskiem opon".

W ile do setki?

Nartorolki i rolki jak samochody

W zrozumieniu różnic pomiędzy nartorolkami sportowymi oraz rolkami i nartorolkami terenowymi pomaga porównanie ich do różego typu samochodów:

 • nartorolki sportowe - są jak samochody osobowe, których cechy konstrukcyjne sprawiają, że jazda poza asfaltem jest trudna i niekomfortowa, a często wręcz niemożliwa, samochody osobowe raczej są lekkie i nie potrzebują dużo energii do jazdy
 • nartorolki i rolki terenowe - są niczym samochody typu SUV, dobrze sprawują się na równym asfalcie, pozwalają także na bezpieczną i komfortową jazdę w łagodniejszym terenie, takie pojazdy są większe, cięższe i potrzebują więcej energii do rozpędzenia i utrzymania prędkości

Niestety nie ma nartorolek lub rolek, które można przyrównać do samochodów terenowych. Ani rozmiar kół, ani prześwit pod mostem nartorolek czy rolek, nigdy nie będzie na tyle duży, aby można było przejechać po błocie, kamieniach, wysokiej trawie, czy korzeniach.

Choć śródtytuł jest na wyrost, bo szaleństwem byłoby rozpędzenie się na nartorolkach do 100 km/h, to o prędkość poszczególnych typów nartorolek i rolek właśnie chodzi. Zdecydowanie najlepszymi osiągami legitymują się nartorolki sportowe.

Prędkość w takim sprzęcie można radykalnie zwiększyć montując specjalne twarde koła poliuretanowe (tzw. kółka szybkie). Na takim „podwoziu" zawodnicy startują w zawodach i rozwijają tam prędkości nawet do 50 km/h na płaskich odcinkach.

Jeśli jednak służące do treningów koło gumowe wykonane jest z odpowiednio twardej mieszanki (zazwyczaj właśnie takie koła montowane są standardowo), także ono powinno obracać się szybciej od pompowanych kół w nartorolkach terenowych i rolkach uniwersalnych.

Prędkość w nartorolkach sportowych o gumowych kołach zależy również od średnicy kół. Koła mniejsze i szersze są wolniejsze, a przy tym łatwiej na nich utrzymać równowagę i rozpoczynać naukę.

Rodzaj zamontowanych kół to nie tylko kwestia prędkości, ale też siły, jaką musimy włożyć do nadania prędkości. Najmniej energii potrzebujemy przy nartorolkach sportowych, zwłaszcza przy twardych wyścigowych kołach poliuretanowych, które "same jadą". Bywają nartorolki treningowe, w których montowane są koła bardzo wolne, służące do treningu siłowego.

Koła nartorolek - różne rozmiary i materiały

W nartorolkach i rolkach terenowych, w których stosowane są pompowane koła, zazwyczaj musimy napracować się więcej, gdyż opony stanowią większy opór i pochłaniają część energii włożonej w nadanie i utrzymanie prędkości.

Waga piórkowa i ciężka

Waga sprzętu zależy głównie od terenu, do którego jest przeznaczony. Im bardziej gładka i twarda nawierzchnia, tym sprzęt może być lżejszy. Z tego też powodu nartorolki sportowe ważą stosunkowo mało (ok. 0,7 - 1 kg sztuka z wiązaniami). Natomiast ciężar jednej rolki uniwersalnej zaczyna się od wartości niewiele poniżej 2 kg.

Masa sprzętu wpływa przede wszystkim na komfort użytkownika. Lekkie nartorolki mają wagę podobną do nart i praktycznie ich ciężar jest nieodczuwalny. Natomiast sprzęt trzy razy cięższy (rolki uniwersalne) to większe wyzwanie dla mięśni, które przez wiele kilometrów muszą dźwigać łącznie nawet 5 kg. Jeśli do tego dodamy nie całkiem wygodne obuwie lub system zapięć, nasze nogi mogą szybko zbuntować się.

Waga wpływa również na możliwość biegania poprawną techniką narciarską, co ma duże znaczenie dla narciarzy biegowych wykorzystujących sprzęt do letniego treningu. O wiele łatwiej jest wykonać precyzyjne ruchy przy lekkich nartorolkach, niż cięższym sprzęcie terenowym. To samo dotyczy skutecznego rozpędzania się. Duża waga sprzętu utrudnia szybkie ruchy, przez co trudniej o osiąganie wyższych prędkości.

Po szutrze czy równym asfalcie?

Gdzie wjedzie sprzęt "terenowy"

Na filmach promocyjnych producenci rolek i nartorolek terenowych często pokazują, że sprzęt terenowy niczym rower górski wjedzie wszędzie. To tylko marketing. Zobacz nasz Test jazdy po różnych nawierzchniach i przekonaj się po jakich nawierzchniach można, a po których nie da się pojeździć.

Kwestia miejsc do uprawiania wybranej gałęzi nartorolkarstwa niejednokrotnie wzbudzała emocje. Tak potrzebnych do jazdy wielokilometrowych asfaltowych tras z niewielkim lub nawet zupełnie wyłączonym ruchem pojazdów jest w Polsce bardzo mało. Specjalnych rolkostrad jest jeszcze mniej, a tylko takie gwarantują pełnię bezpieczeństwa. Duża część posiadaczy nartorolek sportowych porusza się po mało uczęszczanych drogach publicznych, jednak tam ani nie jesteśmy mile widziani, ani też do końca pewni reakcji innych użytkowników. Najlepiej jest więc poszukać odpowiednio długich i wystarczająco szerokich ścieżek rowerowych.

Większe kółka, większe możliwości

Zdecydowanie więcej możliwości mają ci, którzy do jazdy wybierają sprzęt terenowy. Z łatwością mogą poruszać się po asfalcie i poradzą sobie również na gorszej nawierzchni. Większe i pompowane koła pozwalają na jazdę po chropowatym asfalcie, kostce brukowej, betonowych płytach, równych i zwartych ściężkach parkowych, polnych, a nawet leśnych. Nie pojeździmy natomiast po piasku, żwirze, czy trawie. Nawierzchnia musi być zwarta i pozbawiona przeszkód typu gałęzie, korzenie, czy kamienie.

Technicznie, czy bliżej natury

Duża grupa osób, które rozważają zakup sprzętu do jazdy z kijami, to narciarze. Zakochani w swojej zimowej aktywności poszukują rozwiązań umożliwiających im przedłużenie seznonu zimowego. Jedni to sportowcy, dla których najważniejszy jest trening, praca nad siłą, kondycją i zachowanie wypracowanej techniki. Inni w biegówkach widzą przede wszystkim bliski kontakt z naturą, źródło rekreacji, formę turystyki, czy po prostu sposób na utrzymanie przyzwoitej formy i zdrowia.

Nartorolki sportowe - po asfalcie Nartorolki sportowe to sprzęt zaprojektowany do specjalistycznych treningów narciarskich lub zawodów na nartorolkach. Pozwalają na wykonanie skutecznego treningu poprawną techniką narciarską. Wymagają jednak ograniczenia się do biegania wyłącznie po dobrym asfalcie, często na krótkiej i zamkniętej pętli. Zazwyczaj takie warunki znajdujemy na terenach zurbanizowanych, co wyklucza bieganie blisko przyrody, podziwianie widoków i zwiedzanie nowych miejsc. Często zmuszeni jesteśmy też dojeżdżać do miejsca, w którym znajdziemy wystarczająco dobry asfalt.

Rolki terenowe - można w trudniejszym terenie Rolki terenowe zbliżają nas do natury. Powstały, bowiem ich wynalazca poszukiwał konstrukcji umożliwiającej jazdę po alpejskich drogach. O koncepcji powstania rolek terenowych przeczytasz w naszym teście Rolki terenowe - prawie wszystko co warto o nich wiedzieć. Duże i pompowane koła, a także skuteczne hamulce, dają szansę na jazdę niczym na biegówkach - w parkach, lasach, wśród łąk, a często także w górach. Lepiej radzą sobie także w mieście - na chodnikach, kostce brukowej, gorszym asfalcie. Przez to sprzęt z pompowanymi kołami wielu osobom umożliwia rozpoczęcie jazdy nawet prosto po wyjściu z domu.

Identyczne koła jak w rolkach uniwersalnych montowane są w nartorolkach terenowych. Te znów pozwalają na bieganie techniką zbliżoną do narciarskiej (choć nie identyczną, ze względu na znacznie wyższy ciężar sprzętu niż w nartach) i dają taką samą przyjemność biegania blisko natury jak rolki. Naszym zdaniem nartorolki to najbardziej uniwersalny sprzęt dla narciarzy biegowych, którym zależy na poprawnej technice narciarskiej. Ponadto osoby biegające na nartach najczęściej mają już buty, zakup nartorolek terenowych bywa przez to dla nich korzystniejszy cenowo niż rolek terenowych.

Coraz większe grono nabywców nartorolek i rolek uniwersalnych to osoby, które nie biegają dotąd na nartach. Ich wybór jest pozornie łatwiejszy, nie muszą martwić się o pogorszenie techniki narciarskiej. Pozornie? Tak, bowiem wiele takich osób, gdy zakocha się w letniej aktywności, w zimie przesiada się na biegówki. I dylemat powraca.

W skrócie

 • Nartorolki sportowe to sprzęt stworzony specjalnie do treningu narciarskiego - gwarantują najlepsze odwzorowanie techniki biegu.
 • Rolki terenowe ze wzgędu na wysoką wagę, a zwłaszcza przymocowaną na sztywno piętę do mostu, wymuszają bieg nieco inną techniką, jednak pozwalają nam na aktywność bliżej natury.
 • Nartorolki terenowe dają szansę na bieganie techniką zbliżoną do narciarskiej także na nawierzchniach innych niż doskonały asfalt.

Porównanie istotnych cech sprzętu

cecha nartorolki sportowe nartorolki terenowe rolki terenowe
waga jednej sztuki 0,6-0,8 kg do techniki łyżwowej, ok. 1 kg do techniki klasycznej ok. 1,2 kg do techniki łyżwowej, 1,6-1,8 kg do techniki klasycznej  1,8-2,5 kg
rozstaw kół 53-60 cm do techniki łyżwowej, 68-74 cm do techniki klasycznej 60-70 cm do techniki łyżwowej, 70-75 cm do techniki klaczynej 55-60 cm
średnica kół 7-10,5 cm do techniki łyżwowej, 7-8 cm do techniki klasycznej najczęściej 15 cm najczęściej 15 cm
materiał jezdny kół lita guma lub poliuretan bieżnikowana opona z dętką bieżnikowana opona z dętką, rzadko lita guma lub poliuretan
materiał mostu aluminium, kompozyty włókna szklanego, drewna lub włókna węglowego aluminium aluminium
prześwit pod mostem 2,5-4 cm 4-5 cm 3,5-4,5 cm
mocowanie do stopy do biegowego buta narciarskiego za pomocą wiązań narciarskich do biegowego buta narciarskiego za pomocą wiązań narciarskich zintegrowany but lub rozwiązanie pozwalające na przypięcie do zwykłego buta (paski na rzepy lub wiązania typu snowboard)
możliwość zainstalowania hamulca specjalne hamulce trudno dostępne zazwyczaj oferowane przez producenta jako opcja standardowo montowany hamulec na jednej lub obu rolkach
skomplikowanie konstrukcji konstrukcja bardzo prosta - tylko most i koła konstrukcja bardzo prosta - tylko most i koła konstrukcja bardziej skomplikowana, czasami dużo drobnych części, także plastikowych
przeznaczenie do zawodów lub treningu narciarskiego na równych i gładkich nawierzchniach (najczęściej dobry asfalt) do treningu narciarskiego na trudniejszych nawierzchniach do rekreacji, zabawy i turystyki na lepszych i gorszych nawierzchniach
przykładowe marki dostępne w Polsce KV+, Marwe, Quionne, Rollspeed, Ski Skett, Ski Way, Skirollers, Swenor, Vexa Powerslide, Skike Powerslide, Skike, Skitire

Czym się kierować przy wyborze sprzętu?

Marzeniem każdego początkującego nartorolkarza jest zakup sprzętu, który świetnie się sprawdzi we wszystkich możliwych sytuacjach. To jednak nie jest możliwe. Każdy z omawianego w tym tekście typu sprzętu zaprojektowany został z myślą o konkretnej aktywności. Podobnie jak nie da się kupić ubrania odpowiedniego na wszystkie okazje (na oficjalne uroczystości, do pracy, czy sportu), tak samo nie znajdziemy jednych nartorolek, czy rolek, które posłużą nam jednocześnie do nauki, szybkiej jazdy i pokonywania trudnego terenu. Możemy jednak postarać się wybrać taki sprzęt, który najlepiej się sprawdzi podczas większości aktywności, które planujemy. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje i podpowiedzi czym się kierować przy wyborze sprzętu dla konkretnych grup użytkowników "nart z kółkami".

grupa opis rekomendacji rekomendowany sprzęt
Rozpoczynający naukę Osobom rozpoczynającym przygodę z nartorolkami, którym zależy na opanowaniu równowagi i techniki, rekomendujemy zakup sportowych nartorolek wyposażonych w gumowe, szerokie koła o mniejszej średnicy lub z kołami o pełnej średnicy, lecz na obniżonych mostach. Nartorolki sportowe są lekkie, łatwiej kontrolować ruchy, czy pracować nad równowagą, jeśli na nogach nie mamy po 2 kg "żelastwa". O równowagę będzie też łatwiej na kołach szerszych, np. 30 mm. Gumowe koła o niższej średnicy, np. 70 mm pozwalają na łatwiejsze zapanowanie nad prędkością. To ważne, aby podczas nauki można było skupić się na technice bez obawy o rozwinięcie zbyt dużej prędkości. Rollspeed Skate R80, Ski Way Speed, Ski Skett Fire, Vexa 59A L-gravity
Dbający o technikę narciarską Sprzętem, który najlepiej odwzorowuje bieg na nartach, są nartorolki. Nartorolki sportowe do jazdy na gładkich nawierzchniach pozwalają biegać techniką niemal identyczną do narciarskiej. Nartorolki terenowe to znów sprzęt, który jest cięższy niż nartorolki sportowe, przez co trudniej o zachowanie poprawnej techniki. "Techniczni puryści" powinni unikać rolek terenowych, których pięta nie jest ruchoma. Zdaniem fachowców bieganie na takim sprzęcie powoduje wypracowanie złych nawyków z punktu widzenia prawidłowej techniki narciarskiej.  wszystkie nartorolki sportowe niezależnie od producenta
Biegający technią klasyczną i łyżwową Dla osób, które chcą biegać obiema technikami najlepszym rozwiązaniem jest zakup osobnych kompletów sprzętu zaprojektowanego do konkretnej techniki. Istnieją jednak także nartorolki sportowe oraz rolki i nartorolki terenowe, które umożliwiają poruszanie się zarówno krokiem łyżwowym, jak też klasycznym. Zakup takiego uniwersalnego sprzętu (nazywanego czasami "combi") ma dwie zalety. Po pierwsze jest tańszy niż osobne komplety do różnych technik. Po drugie umożliwia zmianę techniki biegu podczas jednego treningu. nartorolki sportowe - Ski Way Speed Combi; nartorolki terenowe - Powerslide X-Trail 150 i X-Plorer (po wymianie kół na jednokierunkowe); Skike V8 Lift Cross 2R
Ceniący kontakt z przyrodą Sprzęt wyposażony w duże i pompowane koła umożliwia jazdę nie tylko po dobrym jakościowo asfalcie, ale też gorszych jego odmianach, a także nawierzchniach naturalnych, pod warunkiem, że są zwarte i pozbawione większych przeszkód. Nartorolki i rolki z hamulcami pozwalają także na jazdę w zróżnicowanym terenie. Dla osób, które swoją rolkową aktywność chcą połączyć z czystym powietrzem, zielenią i bliższym kontaktem z przyrodą polecamy nartorolki lub rolki terenowe. rolki terenowe - Powerslide XC Skeleton, Powerslide XC Trainer, Skike V07 Plus, Skike V8 Lift Cross, Skitire; nartorolki terenowe - Powerslide X-Trail 150, Powerslide X-Plorer 1.0 i 2.0
Jeżdżący w mieście W mieście można znaleźć niemal wszystkie możliwe nawierzchnie. Osoby, które chciałyby mieć możliwość rozpoczęcia jazdy już od progu domu i przemierzania dłuższych odcinków w terenach miejskich, warto aby wybrały sprzęt wyposażony w większe i pompowane koła oraz skuteczne hamulce. Takie nartorolki lub rolki pozwolą nie tylko na jazdę po płytach chodnikowych, kostce brukowej, łatwiejsze pokonywanie krawężników i dziur, ale także szybkie zatrzymanie się gdy na trasie pojawi się pieszy, rowerzysta, czy nawet samochód. rolki terenowe - Powerslide XC Skeleton, Powerslide XC Trainer, Skike V07 Plus, Skike V8 Lift (najskuteczniejsze hamulce !), Skitire; nartorolki terenowe - Powerslide X-Trail 150, Powerslide X-Plorer 1.0 i 2.0 
Rodziny Osoby, które chciałyby, aby ich sprzęt mógł być wykorzystany przez większe grono, mają do wyboru albo nartorolki - w wypadku jeśli są narciarzami i mają już biegowe buty narciarskie w tym samym systemie wiązań (NNN lub SNS), albo rolki terenowe z uniwersalnym systemem zapięć (paski na rzepy lub wiązania typu snowboard). Rolki terenowe ze zintegrowanym butem w takim wypadku będą najgorszym zakupem, gdyż korzystać mogą z nich tylko osoby o identycznym rozmiarze stopy.  wszystkie nartorolki - dla osób posiadających buty narciarskie, rolki terenowe - Powerslide XC Skeleton, wszystkie modele Skike, Skitire
Poszukujący najtańszego rozwiązania Trudno tu o jednoznaczą rekomendację. Dla rodziny najtańszym rozwiązaniem będzie sprzęt, który może wykorzystywać więcej osób. Wówczas taniej zakupić jedną parę porządnych nartorolek lub rolek terenowych niż kilka tanich kompletów. Dla narciarzy, którzy mają buty narciarskie lub liczą się z koniecznością ich zakupu, najtańśzym rozwiązaniem może być zakup nartorolek. Można je kupić wraz z wiązaniami w cenie nawet poniżej 600 zł. W innym wypadku rozsądnym rozwiązaniem wydaje się zakup tańszych modeli rolek terenowych o uniwersalnych zapięciach. nartorolki - Powerslide XC Superlight, Vexa 60A Energy, rolki terenowe - Skike V07 Plus, Skitire 

Odstępstwa od reguły

Szybkie koła w rolkach terenowych W naszym tekście skupiliśmy się na opisaniu standardowych modeli różnego rodzaju sprzętu. Istnieją jednak modyfikacje, które radykalnie zmieniają cechy, a nawet przeznaczenie nartorolek lub rolek.

Wystarczy zmienić koła, np. z twardych poliuretanowych na miękkie gumowe o mniejszej średnicy, aby z szybkich nartorolek sportowych zrobić powolny sprzęt treningowy wolniejszy nawet od rolek terenowych. Podobnie jest w drugą stronę. Jeśli w miejsce pompowanych kół zamontujemy twarde i duże poliuretanowe, z powolnej rolki stworzymy demona szybkości. Ale uwaga, takie rolki mogą być nawet niebezpiecznie szybkie dla osób mniej zaawansowanych.

W niektórych modelach nartorolek terenowych do techniki łyżwowej można zamontować tzw. koła jednokierunkowe i w ten sposób przystosować sprzęt do biegania "klasykiem".

Podsumowanie

Które wybrać? Jak w większości dziedzin życia, nie ma jednego sprzętu, który nadaje się do wszystkiego. Niektórzy mówią, że "jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego". O tych zasadach należy pamiętać także przy wyborze sprzętu na kółkach. Nie istnieje sprzęt, który będzie można wykorzystać we wszystkich możliwych miejscach i sytuacjach. Na pewno jednak istnieje taki, który spełnia kryteria dla nas najważniejsze i który będzie nam dobrze służył podczas większości naszych aktywności. Przy wyborze kierujmy się nie tylko możliwościami finansowymi, ale również poziomem umiejętności i możliwości fizycznych. Nie zawsze sprzęt, z którego korzysta nasz znajomy lub sportowy idol, spełni nasze potrzeby.

zaktualizowano piątek, 07 kwietnia 2017 10:31
Oceń artykuł
(17 głosów)

Filmy powiązane z treścią

Jodyna/Świstak
Jodyna/Świstak Dobra robota Michale a przy okazji dzieki za koszulkę Jerzy
04.07.2014, 08:22
Głosy: +0
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.