Poradnik dla początkujących

opublikowano: 31 maja 2012 autor: Jakub Bernady ACTIVAR

Poradnik dla początkujących

One Way
Jak dobrać dla siebie nartorolki? Czym różnią się poszczególne modele nartorolek i wiązań? Jak dobrac kijki? Jak hamować? Na te i inne pytania odpowiadamy w 'Poradniku dla początkujących'.

1. Jak wybrać dla siebie najlepsze nartorolki?

Przede wszystkim należy określić styl, jakim chce się trenować (krok łyżwowy lub klasyczny). Następnie częstotliwość i miejsce treningów (jakość nawierzchni), a także możliwości finansowe. Na gładki i równy asfalt możemy z powodzeniem używać nartorolek aluminiowych, które z reguły są nieco tańsze, natomiast przy nawierzchniach porowatych znacznie lepiej sprawdzi się nartorolka z szyną pełną – kompozytową, ze względu na doskonałe tłumienie wibracji (ochrona stawów). Poza tym szyna kompozytowa ma znacznie większą elastyczność, co najlepiej oddaje uczucie biegu na nartach.

2. Czym różnią się poszczególne modele nartorolek?

W zależności od stylu wyróżniamy nartorolki:

  • do kroku łyżwowego (skate)
  • do kroku klasycznego (classic)
  • do kroku łyżwowego i klasycznego (combi)

W zależności od przeznaczenia wyróżniamy nartorolki:

  • zjazdowe (gąsienicowe) – imitujące narciarstwo zjazdowe
  • biegowe – imitujące narciarstwo biegowe

W zależności od typu nawierzchni, do jakiej dostosowane są nartorolki biegowe wyróżniamy:

  • nartorolki terenowe do poruszania się po różnych drogach (gruntowych, szutrowych, asfaltowych)
  • nartorolki przeznaczone wyłącznie do biegu na nawierzchniach asfaltowych; wśród nich znajdziemy modele treningowe oraz startowe 

Podkreślić należy, że tylko nartorolki do biegania na twardych nawierzchniach (asfaltowych) są używane w profesjonalnym sporcie jako sprzęt treningowy i startowy (trening imitacyjny). Właśnie na takich nartorolkach trenują latem nasi olimpijczycy – Justyna Kowalczyk oraz Tomasz Sikora.

3. Dlaczego rolki Skike nie są nartorolkami?

Rolki Skike błędnie nazywane są nartorolkami, ponieważ ze względu na stałe umocowanie buta (brak "wolnej pięty") zaliczają się je raczej do łyżworolek. Konstrukcja ze sztywnym zamocowaniem buta nie pozwala na doskonalenie techniki imitującej bieg na nartach, co jest najistotniejszym elementem treningu imitacyjnego.

4. Czy można biegać stylem łyżwowym na nartorolkach do klasyka i odwrotnie?

Każdy z typów nartorolek został skonstruowany inaczej - tak, aby jak najlepiej imitować dany styl. Podstawowe różnice to rozmiar i kształt kółek, występowanie blokady w nartorolkach do klasyka, długość i elastyczność szyny, a co za tym idzie różne usytuowanie wiązań. W ofercie niektórych producentów (np. Marwe) znaleźć można nartorolki typu combi umożliwiające trening stylu łyżwowego i klasycznego. Jest to jednak rozwiązanie typowe dla sportu amatorskiego.

5. W jaki sposób zamontować wiązania do nartorolek?

Podobnie jak w przypadku nart biegowych, należy wziąć pod uwagę wskazówki poszczególnych producentów nartorolek co do rozmieszczenia wiązania na szynie. Montowanie wiązań najlepiej jednak jest powierzyć doświadczonemu serwisantowi lub zamówić nartorolki z zamontowanymi wiązaniami.

6. Czy zamiast kupować nartorolki mogę wykorzystać moje łyżworolki i kije do nordic walking?

Nartorolki z uwagi na konstrukcję, zastosowanie buta i wiązania narciarskiego najwierniej oddają bieg narciarski. To powoduje różnice w odbiciu w porównaniu z łyżworolkami. Inaczej rozmieszczony jest też środek ciężkości. Z reguły wyposażone w standardowe kółka łyżworolki są zbyt szybkie do treningu. Natomiast kije do nordic walking są zdecydowanie zbyt krótkie.

7. Jak dobrać kije do nartorolek?

Długość kijków do nartorolek należy dobierać tak samo, jak do nart biegowych. Generalna zasada: kije do stylu łyżwowego są o ok. 10 cm dłuższe niż do stylu klasycznego. Kijki do klasyka powinny sięgać pod pachy, natomiast do kroku łyżwowego - kończyć się na wysokości ramion. Najbardziej wytrzymałe są kije wykonane w całości z jednolitego materiału - aluminium lub włókna węglowego.

8. Czy mogę używać kijów do biegówek?

Jak najbardziej, przy czym należy zwrócić uwagę na rodzaj grotu. Do biegania na nartorolkach używamy grotów widiowych. Zwyczajne groty stalowe, w które wyposażona jest większość amatorskich kijów biegowych, nie nadają się do biegania na nartorolkach. Na pocieszenie można dodać, że nie wymaga to zakupu nowych kijów, a jedynie odpowiednich do średnicy kija grotów.

9. Jak dobrać rodzaj kółek?

Generalną zasadą jest dopasowanie prędkości kół do potrzeb treningowych. Kółka wolne polecane są dla początkujących i treningu wytrzymałościowego. Kółka szybkie dla bardziej zaawansowanych oraz do doskonalenia techniki biegu. Niektórzy producenci (np. Marwe) porównują szybkość kółek do warunków śniegowych: wolne – śnieg mokry, średnie – śnieg świeży, szybkie – śnieg zmrożony.

10. Dlaczego nartorolki są tak drogie?

Z pozoru nartorolka to bardzo prosta konstrukcja. Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej, okazuje się, że mamy do czynienia z zaawansowanymi materiałami do produkcji szyn (szczególnie kompozytowych) oraz specjalnymi rodzajami tworzyw do produkcji kół. Jak w przypadku każdego sprzętu sportowego, istnieją bardziej lub mniej uznane marki, których renoma przekłada się na cenę.

11. Czy mogę sam zbudować nartorolki? Czy brać pod uwagę zakup nartorolek wykonanych „metodą chałupniczą"?

Chcąc zająć się profesjonalnym treningiem, należy szukać rozwiązań sprawdzonych i pewnych. Własnoręczna konstrukcja jest możliwa, trudno mówić tu jednak o zachowaniu jakichkolwiek standardów, związanych choćby z bezpieczeństwem.

12. Czy mogę używać do nartorolek moich butów do biegówek?

Jak najbardziej. Dobrze jest jednak posiadać osobną parę butów przeznaczonych wyłącznie do biegania na nartorolkach.

13. Jakie wybrać wiązania do nartorolek?

Przede wszystkim wiązanie musi pasować do buta. Zatem wiązania dobieramy zgodnie z systemem, jakiego używamy w nartach biegowych (jeśli zamierzamy używać tych samych butów) oraz z przeznaczeniem (styl klasyczny, styl łyżwowy). Do wyboru mamy profesjonalne wiązania wyczynowe (tzw. manualne) oraz wiązania amatorskie (automatyczne).
Obowiązują 2 podstawowe systemy:

  • SNS firmy Salomon
  • NNN firmy Rottefella

14. Jakie są najbardziej znane marki nartorolek?

Wśród licznych producentów nartorolek na świecie wymienić należy skandynawskie firmy Marwe i Swenor oraz włoską SkiSkett, które są obecne na rynku od wielu lat. W ostatnich latach pojawili się również nowi producenci wysokiej klasy nartorolek m.in. holenderski Eagle, niemiecki SRB, fiński OneWay i szwedzki SkiGo.

15. Jakie ochraniacze ubrać na nartorolki?

Szczególnie w trakcie nauki dobrze jest pamiętać o założeniu ochraniaczy na kolana i łokcie oraz kasku. Ochraniacze na dłonie, typowe do jazdy na łyżworolkach, nie mają tu zastosowania, ze względu na użycie kijów. Konieczne zatem jest założenie rękawiczek.

16. Gdzie biegać na nartorolkach?

Wybierając trasę do treningu, należy brać pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo. O ile w przypadku nartorolek terenowych znalezienie mało uczęszczanej drogi gruntowej czy szutrowej nie jest większym problemem, o tyle w przypadku nartorolek do nawierzchni asfaltowych wybór jest ograniczony. Szukamy zatem odcinków dróg asfaltowych o małym natężeniu ruchu, asfaltowych alejek parkowych czy ścieżek rowerowych. Pamiętać należy przy tym o bezpieczeństwie innych użytkowników (spacerowiczów, rowerzystów). Pamiętajmy też, aby koniecznie zapoznać się z profilem trasy. Unikajmy tras ze zbyt ostrymi zjazdami i wirażami. Reasumując, profil trasy dostosujmy do swoich aktualnych umiejętności.

17. Jak hamować na nartorolkach?

Nartorolki biegowe nie posiadają hamulca. Hamowanie jest możliwe przez zastosowanie technik znanych z łyżworolek (ustawienie i przyłożenie do asfaltu jednej nartorolki - poprzecznie do kierunki biegu). Stosowanie technik podobnych do narciarskich (np. próba pługowania) jest możliwe przy niewielkich prędkościach. Przy większych prędkościach (np. na zjazdach) jest niebezpieczne i zwykle kończy się upadkiem. Możliwe jest zamontowanie hamulca na jednej z nartorolek. Wtedy hamujemy poprzez oddziaływanie na ramię hamulca łydką w pozycji zbliżonej do tzw. telemarku. Dodanie hamulca zwiększa oczywiście wagę nartorolki i pogarsza komfort biegu.

18. Które nartorolki biegowe są lepsze - terenowe czy na asfalt?

Twarda nawierzchnia asfaltowa zdecydowanie najlepiej imituje warunki na profesjonalnej trasie narciarskiej. Nartorolki na asfalt są lżejsze, co znacznie poprawia komfort biegu i wpływa na odczucia porównywalne z bieganiem na nartach. Stąd też stosowane są najczęściej w sporcie wyczynowym.

Nartorolki terenowe są cięższe, a podłoże po którym biegamy często nierówne. Nie oznacza to oczywiście, że nie mogą stać się sprzętem treningowym przygotowującym nas do sezonu zimowego. Zaletą ich jest brak ograniczeń co do podłoża. Problem stanowią jedynie głębszy piasek i błoto.

Dokonując wyboru należy zatem zastanowić się, jakie miejsca treningowe mamy w okolicy do wyboru.

19. Czy opanowanie jazdy na łyżworolkach i biegówkach oznacza umiejętność biegania na nartorolkach?

Niestety nie. Oczywiście doświadczenie z biegówek znacznie skraca czas nauki. Z uwagi jednak na budowę i wymiary nartorolek nawet dla bardzo sprawnego narciarza biegowego będzie to zupełnie nowe doświadczenie. Długość nartorolki oraz fakt wyższego położenia biegacza będą powodować inne poczucie równowagi niż na nartach. Atutem narciarza na pewno jest umiejętność posługiwania się kijami.

W przypadku łyżworolek należy pamiętać o innej konstrukcji buta. Brak tzw. wolnej stopy jest wbrew pozorom powodem różnic w odbiciu łyżwowym. Dodatkowo dochodzi opanowanie umiejętności posługiwania się kijami. Niemniej doświadczenia z łyżworolek, np. utrzymanie równowagi, na pewno przyda się i znacznie skróci naukę.

20. Czy nartorolki wymagają konserwacji?

Tak. Szczegóły podają zwykle producenci. Jednak konserwacja ograniczać powinna się przede wszystkim do utrzymania sprzętu w czystości i usuwania wilgoci.

21. Czy należy smarować lub wymieniać łożyska w nartorolkach?

Jeśli łożysko zużyło się, co wyraźnie słychać, należy je wymienić. Smarowanie jednak najczęściej nie jest zalecane przez producentów. Wyposażają oni nartorolki w wysokiej klasy łożyska, niezwykle odporne na zanieczyszczenia i wilgoć. Smarowanie takich łożysk może wręcz skrócić znacznie ich żywotność.

22. Które rolki są lepsze: kompozytowe czy aluminiowe?

Nartorolki kompozytowe znacznie lepiej oddają poczucie biegania na śniegu. Sprawia to odpowiedniej elastyczności szyna, która dodatkowo bardzo dobrze tłumi wibracje. Czyni to nartorolkę bardziej uniwersalną jeśli chodzi o stan nawierzchni, na której biegamy. Zastosowanie specjalnych materiałów do produkcji takich szyn wpływa oczywiście na wyższą cenę modelu. Aluminium jest znacznie sztywniejsze. Dodatkowo szyna jest pusta w środku, co czuć szczególnie na nierównościach asfaltu. Przy dłuższym treningu na gorszych nawierzchniach może stać się to bardzo uciążliwe. Atutem nartorolek aluminiowych jest za to mniejsza waga i nieco niższa cena.

zaktualizowano czwartek, 31 maja 2012 19:34
Oceń artykuł
(5 głosów)
SQU4D4K
SQU4D4K Świetnie to zebrałeś.
01.06.2012, 13:41
Głosy: +1
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.