Dopiero teraz wiem, jak jeździć na nartorolkach - czyli efekty Weekendowego Kursu Nartorolkowego

opublikowano: 25 czerwca 2018 autor: Redakcja
W ostatni weekend czerwca 2018 roku w Dusznikach-Zdroju odbył się jedyny tego lata weekendowy kurs nartorolkowy współorganizowany przez portale nabiegowkach.pl i nartorolki.pl. Uczestnicy spędzili 10 godzin na nartorolkach zgłębiając tajniki techniki biegowej w kultowych miejscach regionu.

Góry Bystrzyckie i Góry Izerskie na Dolnym Śląsku to jedne z najbardziej ulubionych miejsc polskich sportowców do treningów na nartorolkach. Doskonałe asfalty, świetne profile tras i tor nartorolkowy Duszniki Arena, dawniej zwany też Jamrozową Polaną, przyciągają do Dusznik-Zdroju i okolic miłośników małych kółek z Polski i Czech, w tym polskie kadry biegów narciarskich i biathlonu.

W ostatni weekend czerwca 2018 roku portale nabiegowkach.pl i nartorolki.pl z firmą MT-Sport po raz kolejny zorganizowały Weekendowy Kurs Nartorolkowy, czyli skondensowane do czterech bloków zajęć praktycznych szkolenie z techniki biegania na nartorolkach. W kursie wzięły udział osoby z całej Polski o różnym poziomie zaawansowania, od początkujących, którzy po raz pierwszy mieli doświadczenia z nartorolkami, po doświadczonych entuzjastów małych kółek. Każdy poczynił postępy.

- Od roku jeżdżę na pompowanych kołach. Opanowałem jazdę, ale miałem problem z postępami, dlatego przyjechałem na kurs. Teraz dopiero wszystko mi się wyjaśniło, dowiedziałem się jak faktycznie wygląda technika. Dziwię się, jak w ogóle wcześniej byłem w stanie poruszać się na skajkach - mówił na koniec kursu Piotr z Małopolski.

- Ja nigdy nie miałem przyczepionych do nóg niczego z kółkami, rolek, wrotek, nartorolek. Dla mnie to wstęp do narciarstwa biegowego i dalej do skitourów. Na pewno po kursie będę kontynuował naukę jazdy na nartorolkach - wyjaśniał powód swojego udziału Sławek ze Śląska.

Zajęcia zaczęły się już w piątek po południu w Dusznikach-Zdroju na Jamrozowej Polanie. Uczestnicy rozpoczęli naukę od imitacji na trawie. Te ćwiczenia pozwalają w bezpieczny sposób przećwiczyć równowagę, podstawowe kroki, jak też poprawne obciążanie nartorolek. Po tych wprawkach przejście na asfalt było łatwe. Nikt, kto wykonał próby na trawie - także osoby, które pierwszy raz stanęły na nartorolkach - nie miał później problemów z pokonaniem podbiegów i zjazdów, nie mówiąc o płaskich odcinkach.

W sobotę w trakcie dwóch bloków zajęć (łącznie 5,5 godziny) w Lasówce i na Jamrozowej Polanie przećwiczono poruszanie się różnymi krokami, podbieganie i hamowanie. Na koniec dnia wyświetlono i omówiono nagrania video, których dokonano w trakcie treningów. Każdy mógł zobaczyć siebie i wysłuchać od kadry wskazówek, nad czym powinien pracować w dalszej kolejności. W niedzielę w Lasówce doskonalono nabyte umiejętności.

Na koniec wszyscy wzięli udział w sesji ćwiczeń wzmacniających w sposób specjalistyczny mięśnie całego ciała, bez których trudno o efektywną jazdę na nartorolkach. Trening ten często pomijany jest podczas nauki, a jest on jednym z gwarantów szybkiego uzyskania postępów.

Instruktorzy prowadzący zajęcia bardzo chwalili swoich podopiecznych, ich zaangażowanie i postępy. - To prawdziwa przyjemność pracować z takimi osobami - powiedział nam po kursie Marek Tokarczyk. - Przyznam, że szkolenie dorosłych, którzy są zaangażowani i czerpią przyjemność z nauki, sprawia mi więcej satysfakcji, niż odnosiłem będąc trenerem w klubach i na różnych etapach kadr. Praca z amatorami rozwija mnie też bardziej jako trenera - podsumował Józef Michałek.

Kolejny Weekendowy Kurs Nartorolkowy wstępnie zaplanowaliśmy na połowę października.

Galerię zdjęć z WKN czerwiec 2018 znajdziesz na facebookowym profilu Obozów nabiegowkach.pl.

zaktualizowano poniedziałek, 25 czerwca 2018 17:17
Oceń artykuł
(0 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.