W Bydgoszczy entuzjaści nartorolek trenują razem

opublikowano: 28 października 2019 autor: Redakcja
W niektórych miastach Polski organizowane są bezpłatne kursy lub grupowe spotkania, podczas których można "liznąć" techniki jazdy na nartorolkach. Pisaliśmy już o Warszawie i Łodzi. Teraz czas na Bydgoszcz, gdzie grupa amatorów nartorolek i biegówek trenuje razem w każdy weekend. Osoby dołączające są mile widziane.

Choć województwo Kujawsko-Pomorskie jak dotąd mało kojarzyło się z nartorolkami i nartami biegowymi, okazuje się, że jest tam bardzo operatywna grupa entuzjastów tej formy ruchu, którzy co tydzień spotykają się na wspólnych treningach. Obecnie aktywnych jest siedmiu członków o różnym poziomie zaawansowania. Grupa jest jednak otwarta, a każdy kto chciałby dołączyć, jest mile widziany.

- Ekipa na ten moment jest bardzo zróżnicowana pod względem przygotowania technicznego jak i kondycyjnego, także zapraszamy osoby biegające już na nartach, trenujące inne dyscypliny sportowe, a chcące spróbować nowych wyzwań, jak też wszystkich, którzy chcą rozpocząć przygodę ze sportem i nauczyć się aktywnie spędzać czas na nartach i nartorolkach - zachęca Robert Dudziński - pomysłodawca wspólnych spotkań i lider bydgoskiej grupy.

Warunkiem udziału w zajęciach jest posiadanie własnych biegowych butów narciarskich lub ich letnich odpowiedników do nartorolek, a resztę sprzętu na początek można wypożyczyć.

Jak wyglądają treningi? - Na jesieni zazwyczaj wiele osób rozpoczyna przygotowania do zimy i biegówek. Także na pierwszych treningach koncentrujemy się na elementach techniki i ćwiczeniach przygotowujących organizm, oczywiście na każdym spotkaniu na koniec wspólnie jeździmy na nartorolkach, nawet do 1,5 godziny. Dla osób, które korzystały z nartorolek przez całe lato, planowane są bardziej zaawansowane treningi - wyjaśnia Robert Dudziński.

Jak się okazuje zajęcia są urozmaicone, a treningi odbywają się techniką klasyczną i łyżwową, choć jak przyznaje Robert Dudziński, większość jeździ zazwyczaj klasykiem. Ale nartorolki to nie wszystko. W planach są m.in. testy siły specjalnej i wydolności. Na jesieni ma się odbyć sprawdzian wejściowy w sezon, kolejne przed Biegiem Piastów i po zakończeniu sezonu. Test polega na osiągnięciu mocy maksymalnej przez 30 s na ergometrze narciarskim oraz biegu przez 12 minut w ramach testu Coopera.

A jakie założenia na zimę? - W zimie postaramy się razem spotykać w górach, aby wspólnie pobiegać na nartach. Śniegu w Bydgoszczy raczej nie będzie, więc na miejscu przewidujemy głównie pracę na nartorolkach - mówi lider grupy.

Grupa Bydgoska ma już za sobą pierwsze starty na nartorolkach. W lecie tego roku trzech członków zespołu wzięło udział w biegach zaliczanych do cyklu Vexa Skiroll Tour. - Koleżanki i koledzy bardzo się obawiali startu, jak przed każdym nowym wyzwaniem, którego nie znamy. Ale ukończyli zadowoleni i planują w przyszłym roku kolejne starty, namawiają też nowe osoby. Jeśli nasze grono w 2020 roku będzie chciało startować na nartorolkach, to w sezonie letnim zorganizujemy treningi przygotowujące do rywalizacji - mówi Dudziński.

Bydgoska ekipa spotyka się w weekendy, tj. soboty i niedziele o godzinie 10:00 w Parku Myślęcinek w Bydgoszczy. - W Myślęcinku jest super miejsce na nartorolki. Szeroka trasa asfaltowa, oświetlona, sprzątana i z podjazdem ok. 1 km o nachyleniu 7-9%, łącznie ok. 5 km. Wyłączona z ruchu pojazdów. Inne miasta zbierają dopiero fundusze na takie obiekty, my po prostu go mamy - zachwala Robert Dudziński.

Aby dołączyć, wystarczy przyjść na trening. Jeśli nie mamy własnego sprzętu, warto wcześniej skontaktować się na facebooku. Dobrze też obserwować stale profil grupy, bo czasami lokalizacja treningów się zmienia.

Grupę znajdziesz na facebooku: NARTOROLKI Bydgoszcz

zaktualizowano wtorek, 29 października 2019 09:12
Oceń artykuł
(4 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.