Łożyska w kołach naszych nartorolek nie są wieczne, z czasem przychodzi potrzeba ich wymiany ze względu na zużycie. Czasami potrzeba wymiany wynika z chęci zwiększenia szybkości jazdy. Proces wymiany łożysk jest stosunkowo prosty, poradzi sobie z tym każda osoba z minimalną żyłką mechanika i podstawowym zestawem narzędzi.
Przedstawiona poniżej instrukcja przedstawia proces wymiany łożysk w kołach swobodnie obracających się w obu stronach, bez łożysk jednokierunkowych. Takie używane są we wszystkich nartorolkach do techniki łyżwowej oraz przeważnie na przednich osiach nartorolek do techniki klasycznej.
Czego potrzebujemy?
- młotek gumowy
- młotek normalny
- zestaw przyrządów do montażu kół, na który składają się: podstawa, wybijak i nabijak.
Poniższe czynności zostały zilustrowane na przykładzie swobodnie obracających się kół nartorolek do techniki klasycznej marki Swenor, na których biega Justyna Kowalczyk, ale wymiana w nartorolkach do techniki łyżwowej przebiega identycznie.
1. Po zamocowaniu nartorolki w dwóch imadłach (najlepiej narciarskich) należy odkręcić kółko najlepiej przeciwstawnie działając dwoma kluczami.
Sprawdź ofertę największego polskiego sklepu z nartorolkami nartorolkowy.pl.
2. Wyciągnąć śrubę mocującą i zdjąć podkładki dystansowe.
3. Po ułożeniu koła na podstawce wybijakiem i młotkiem gumowym wybić oś.
4. Oś wyjdzie wraz z łożyskiem dolnym.
5. Obrócić kółko i po położeniu na podstawce wybijakiem wybić drugie łożysko.
6. Na nowe łożysko po zewnętrznej stronie walca nałożyć cienką warstwę stałego smaru typu towot (należy unikać zasmarowania uszczelniaczy łożysk, gdyż będą zbierały brud) i przy pomocy nabijaka, dbając o to, aby operować w płaszczyźnie pionowej, nabić je z jednej strony koła. Nie robić tego na siłę. Jeżeli zacznie wchodzić ukośnie wybić jak w kroku 5 i ponowić nabijanie.
7. Włożyć oś.
8. Na oś nałożyć drugie łożysko również uprzednio cieniutko nasmarowane.
9. Ułożyć koło na podstawce, bo oś trochę wystaje i nabijakiem z wyczuciem nabić drugie łożysko, tak, aby oś nie wykazywała wyczuwalnego luzu między łożyskami.
10. Nałożyć podkładki dystansowe.
11. Zamontować koło z powrotem na nartorolkę dokręcając mocno, ale z wyczuciem śrubę z nakrętką działając przeciwstawnie przy użyciu dwóch kluczy.
12. Poprzez lekkie uderzenia zwykłym młotkiem w zamontowaną oś zrelaksować powstałe naprężenia montażowe. Kółko powinno się swobodnie obracać.
Skąd zdobyć zestaw przyrządów montażowych?
Najlepiej zapytać o taki dostawcę nartorolek. Warto szukać też w specjalistycznych sklepach sprzedających nartorolki. Można też udać się na poszukiwania do sklepów wyspecjalizowanych w sprzedaży łyżworolek – łożyska wykorzystywane w nartorolkach są takie same jak w łyżworolkach, deskorolkach, czy małych hulajnogach.
EKSTRA! Właśnie tego potrzebowałem