W czwartek 22 czerwca rozpoczęły się zapisy do zawodów cyklu Vexa Skiroll Tour 2017. To pierwszy w historii naszej dyscypliny polski serial biegów na nartorolkach z indywidualną klasyfikacją generalną, klasyfikacją teamów, wartościowymi nagrodami i etapami w różnych miejscach Polski.
Vexa Skiroll Tour nie jest zupełnie pierwszym cyklem nartorolkowych zawodów w Polsce. Od lat pod marką Polskiego Związku Narciarskiego organizowany jest Puchar Polski w biegach na nartorolkach. Jednak ten serial i wchodzące w jego skład zawody, odbywają się z myślą o młodzieży uprawiającej w klubach biegi narciarskie. Dystanse i trudność tras obliczone są z reguły dla młodszych zawodników. Sportowcy niezrzeszeni w związku, popularnie zwani amatorami, nie mają możliwości walki o miejsca w kategoriach wiekowych ani open w całym cyklu, co najwyżej w poszczególnych zawodach, choć to też do końca nie jest jasne, a organizatorzy tych zawodów nie czynią nic lub niewiele, by przyciągnąć amatorów do startów.
Nowy polski cykl Skiroll Tour jest pierwszym otwartym dla wszystkich cyklem z etapami w różnych częściach kraju z wymagającymi trasami. W 2017 roku w skład serialu wchodzą wyłącznie biegi pod górę. To forma rywalizacji wymagająca dobrego przygotowania, ale najbezpieczniejsza ze wszystkich wyścigów na nartorolkach. Organizatorami cyklu i wszystkich wchodzących w jego skład biegów są te same podmioty, które powołały do życia takie imprezy jak maraton narciarski Ultrabiel z najdłuższym polskim biegiem na 60 km i najliczniej jak dotąd obsadzone polskie zawody nartorolkowe – Przehyba Uphill.
Etapy
W tegorocznej edycji Vexa Skiroll Tour znalazły się cztery biegi. Każdy z nich to osobne zawody, w których można startować z myślą o rywalizacji w konkretnym biegu, jak też w celu zdobycia punktów do klasyfikacji generalnej.
Sprawdź ofertę największego polskiego sklepu z nartorolkami nartorolkowy.pl.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 29 lipca w Pieszycach w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Tu na zawodników czeka Uphill Gór Sowich – dziewięciokilometrowy podbieg z przewyższeniem 425 m, ze startem wspólnym na zamkniętej na czas zawodów drodze publicznej z Pieszyc na Przełęcz Jugowską.
Kolejne dwa etapy zostały zaplanowane na 16 i 17 września w gminie Międzylesie. W sobotę po południu zawodnicy będą się ścigać w Kamyk Uphillu na dystansie 4,5 km z przewyższeniem 300 m ze Smreczyny przez polsko-czeską granicę do czeskiego schroniska Kašparova Chata. Jedną z atrakcji zawodów jest przejazd starym, kamiennym tunelem pod wiaduktem kolejowym. W niedzielę przed południem do pokonania będzie trasa 7,5 km z przewyższeniem 300 m z Pisar do Jodłowa, czyli Puchacz Uphill. Oba biegi odbywać się będą ze startu wspólnego na drogach publicznych zamkniętych dla pojazdów na czas zawodów.
Finałem zawodów będzie Przehyba Uphill na najtrudniejszym podbiegu w Polsce, z Gabonia koło Starego Sącza niemal na szczyt Przehyby (1175 m npm). W 2016 roku bieg osiągnął rekord frekwencji startujących w polskich otwartych zawodach nartorolkowych. Wyścig nazywany też polskim Lysebotn Opp, a przez wielu traktowany jako nieformalne mistrzostwa Polski amatorów, odbywa się ze startu wspólnego na asfaltowej, leśnej drodze zamkniętej dla ruchu pojazdów.
Konkurencje i sprzęt
We wszystkich zawodach cyklu zawodnicy mogą rywalizować na nartorolkach z twardymi kołami techniką klasyczną i dowolnie, jak też na pompowanych kołach. Do startu dopuszczeni będą uczestnicy na kołach gumowych w pierwszych dwóch konkurencjach i pompowanych z gumowymi oponami. Przed każdym z biegów wchodzących w skład Vexa Skiroll Tour, po raz pierwszy w polskiej historii dyscypliny otwartych zawodów, będą odbywały się kontrole techniczne sprzętu startujących, czy spełnia on regulaminowe ograniczenia.
Rywalizacja indywidualna i teamowa
Jeśli cykl, to musi być też końcowa klasyfikacja zawodników. Uczestniczący w poszczególnych biegach będą zdobywać punkty, na podstawie których na koniec w konkurencjach, kategoriach wiekowych i open – kobiet i mężczyzn – zostaną wyłonieni najlepsi zawodnicy cyklu.
Nowością w naszym światku biegowo-narciarskim i nartorolkowym jest także rywalizacja teamowa. Zgłoszone drużyny będą miały swoją klasyfikację, a punkty dla teamów będą zdobywać zawodnicy rywalizujący indywidualnie w biegach. Na koniec poznamy najlepsze polskie zespoły nartorolkowe.
Nagrody
Organizatorzy wraz ze sponsorami cyklu zdecydowali się położyć nacisk na nagrodzenie najlepszych zawodników całego cyklu. Zwycięzcy konkurencji na twardych kołach – kobiety i mężczyźni – otrzymają nartorolki firmy Vexa. Zwycięzcy na pompowanych kołach nartorolki Powerslide X-Plorer. Nagrody rzeczowe otrzymają zawodnicy do 6 miejsca. Atrakcją każdych zawodów wchodzących w skład cyklu ma być losowanie nartorolek Vexa wśród wszystkich uczestników.
Ważny krok w rozwoju dyscypliny
Nowy polski cykl to kolejny, ważny krok w rozwoju naszej dyscypliny. Jeszcze kilka lat temu amatorzy nie mieli żadnych swoich zawodów na nartorolkach, co najwyżej organizatorzy wyścigów rolkarskich dopuszczali zawodników z kijami. Obecnie krajowych nartorolkowych biegów trudno zliczyć już na palcach. Powstanie cyklu spinającego cztery ciekawe imprezy to kolejny, bardzo ważny etap, który osiągnęła nasza dyscyplina. Jak zapowiadają organizatorzy Skiroll Tour ma rosnąć i w przyszłych latach zawodnicy będą rywalizować w większej liczbie biegów, jeśli uda się przekonać lokalne samorządy do goszczenia u siebie nartorolkarzy i do zamykania dla nich dróg na czas współzawodnictwa. Na razie cieszymy się tym co mamy, czyli czterema biegami w cyklu Vexa Skiroll Tour 2017.
Więcej informacji o cyklu i zapisach znajdziesz na stronie www.tour.vexa.pl.