Vexa Skiroll Tour 2019 - znamy dokładny kalendarz biegów

opublikowano: 01 maja 2019 autor: Redakcja
Organizatorzy Vexa Skiroll Tour podali zatwierdzony kalendarz biegów w 2019 roku. Zawodnicy rywalizujący w cyklu będą mieli w tym sezonie aż osiem okazji do zdobycia punktów do klasyfikacji generalnej. Rywalizacja rozpocznie się w lipcu i zakończy w październiku. Podajemy dokładny kalendarz.

Jedyny otwarty polski cykl biegów na nartorolkach z roku na rok staje się coraz większy i prestiżowy. W 2019 roku zawodnicy z Polski i nie tylko - bo w cyklu w każdym roku rywalizują także biegacze zza granicy - będą mieli możliwość zdobywania punktów w aż ośmiu (a nawet dziewięciu - szczegóły w tekście) biegach odbywających się w trakcie czterech weekendów od lipca do października - po jednym w każdym miesiącu.

Pierwsza tura Vexa Skiroll Tour odbędzie się tradycyjnie w Górach Sowich. Tam w ciągu jednego weekendu odbędą się aż trzy biegi - w sobotę 27 lipca Uphill Gór Sowich w Pieszycach oraz późniejszym popołudniem knock-out sprinty w Dzierżoniowie na dystansie 200 m. Ta niezwykle widowiskowa dla kibiców i wciągająca dla zawodników rywalizacja, w której startujący ścigają się parami (szybszy przechodzi dalej) nie będzie jednak zaliczana do klasyfikacji generalnej cyklu. Na niedzielę 28 lipca zaplanowano Pętlę Sowiogórską w Bratoszowie koło Pieszyc z rywalizacją na 30 km w terenie płaskim. Jest szansa, że te trzy zawody będą także Mistrzostwami Polski PZN amatorów w biegach na nartorolkach.

Miejscem zmagań kolejnej tury cyklu będą okolice Międzylesia na Dolnym Śląsku. Tam 10 i 11 sierpnia odbędą się dwa biegi pod górę - Kamyk Uphill i Leśny Uphill. Pierwsze z wymienionych zawodów, które odbędą się w Smreczynie niedaleko Międzylesia to jedyny w Polsce bieg, w którym zawodnicy przekraczają granicę państwa - start jest w Polsce, a meta w Czechach. Leśny Uphill jak przed rokiem odbędzie się na wyremontowanej w 2018 roku drodze z Niemojowa do Lesicy koło Międzylesia.

Trzecia tura cyklu będzie miała miejsce w Beskidzie Sądeckim. Tu na startujących czekają dwa najbardziej wymagające ze względu na nachylenie podbiegi w całym cyklu. 21 września w Łabowej koło Nowego Sącza zawodnicy wystartują w Łabowa Uphill na dystansie 7,5 km z przewyższeniem 430 m. Dzień później - 22 września w Gaboniu koło Starego Sącza odbędzie się kultowy polski bieg pod górę - Przehyba Uphill - zwaya też polskim Lysebotn Opp. Do pokonania będzie dystans 6,7 km z przewyższeniem aż 580 m. Przehyba Uphill to jedyny bieg w całym cyklu, w którym uczestnicy startują indywidualnie.

Tura finałowa w tym sezonie jak zwykle odbędzie się w pierwszy weekend października. Nowością jest miejsce. Na zakończenie sezonu zawodnicy spotkają się w Dusznikach-Zdroju. Tam w sobotę wystartują w zupełnie nowych zawodach na niezwykle malowniczej trasie i niedawno położonym asfalcie z Łężyc w kierunku Karłowa. Dystans biegu to 6 km, a przewyższenie to 230 m. Finał cyklu odbędzie się w niedzielę 6 października. Tego dnia zostanie zorganizowany znany polskiemu środowisku Asfalt Uphill na trasie z Dusznik-Zdroju do Zieleńca. Do przebiegnięcia będzie 10,5 km z przewyższeniem 340 m. Asfalt Uphill to pierwszy polski otwarty bieg pod górę na nartorolkach, który odbywa się w Dusznikach-Zdroju od 2014 roku. W tym sezonie zawody będą finałem Vexa Skiroll Tour i odbędą się zgodnie z regulaminem cyklu Vexa, a także w standardzie organizacyjnym identycznym jak wszystkie inne biegi serialu.

Znany jest już kalendarz, ale na zapisy musimy jeszcze trochę poczekać. Organizatorom pozostało do ustalenia kilka szczegółów, m.in. zasady naliczania punktów do klasyfikacji generalnej itp. Otwarcie zapisów na zawody tegorocznego cyklu Vexa Skiroll Tour przewidziano najwcześniej na połowę maja. O rozpoczęciu możliwości zgłoszeń poinformujemy oczywiście na naszym portalu.

Kalendarz Vexa Skiroll Tour 2019

data bieg miejsce
27.07.2019 Uphill Gór Sowich Pieszyce
27.07.2019 Sprinty w Dzierżoniowie (bez punktów do cyklu) Dzierżoniów
28.07.2019 Pętla Sowiogórska Bratoszów k. Pieszyc
10.08.2019 Kamyk Uphill Smreczyna k. Międzylesia
11.08.2019 Leśny Uphill Niemojów k. Międzylesia
21.09.2019 Łabowa Uphill Łabowa k. Nowego Sącza
22.09.2019 Przehyba Uphill Gaboń k. Starego Sącza
05.10.2019 nowy bieg (nazwa w opracowaniu) Łężyce k. Dusznik-Zdroju
06.10.2019 Asfalt Uphill (finał) Duszniki-Zdrój

O cyklu Vexa Skiroll Tour

Pierwszy i jak dotąd jedyny polski otwarty cykl biegów na nartorolkach. Organizowany przez portal nartorolki.pl i MT-SPORT przy udziale samorządów i lokalnych partnerów w miejscach organizacji biegów. Odbywa się od 2017 roku. Początkowo skupiał cztery biegi, w drugim sezonie już sześć, a w 2019 roku zawodnicy mogą rywalizować aż w ośmiu zawodach. Prowadzona jest klasyfikacja generalna indywidualna i teamowa. Każdy bieg to osobne wydarzenie, w którym można ścigać się bez udziału w cyklu. Uczestnicy zmagają się w jednej z wybranych konkurencji: na nartorolkach sportowych z twardymi kołami techniką klasyczną i dowolnie oraz na sprzęcie z pompowanymi kołami. Regulaminowy wymóg dopuszcza do startu tylko zawodników z nartorolkami na gumowych kołach. Od początku organizacji sponsorem tytularnym cyklu została marka Vexa, która zapewnia m.in. nagrody. Dzięki temu w trakcie każdej tury wśród uczestników losowane są nartorolki. Najlepsi w klasyfikacji generalnej otrzymują też cenne nagrody rzeczowe, w tym nartorolki. Więcej o cyklu przeczytasz na stronie www.tour.vexa.pl.

zaktualizowano środa, 08 maja 2019 11:32
Oceń artykuł
(2 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.