Góry Sowie gościły największą nartorolkową imprezę tego sezonu

opublikowano: 30 lipca 2018 autor: Redakcja
W ostatni weekend lipca 2018 roku w gminie Pieszyce odbyły się pierwsze dwa biegi polskiego cyklu nartorolkowego Vexa Skiroll Tour. Zawodnicy ścigali się w Uphillu Gór Sowich i Pętli Sowiogórskiej. Przez dwa dni zanotowano 162 osobostarty, co jak dotąd jest rekordem frekwencji tego sezonu.

Końcówkę lipca 2018 roku zapamiętamy jako bardzo upalną. Taka też pogoda towarzyszyła zawodnikom biorącym udział w biegach I tury cyklu Vexa Skiroll Tour 2018. Palące słońce i duszne, parne powietrze, dla wielu były większym wyzwaniem niż rywale.

Przez oba dni współzawodnictwo odbywało się na asfaltowych drogach publicznych Powiatu Dzierżoniowskiego. Dzięki przychylności i zaangażowaniu lokalnych władz trasy zawodów zostały wyłączone z ruchu pojazdów, co pozwoliło i zawodnikom, i organizatorom poczuć się bezpiecznie i komfortowo.

Jak zwykle - zgodnie z zasadami cyklu - ścigano się w trzech konkurencjach - na nartorolkach sportowych techniką klasyczną i dowolnie oraz na sprzęcie z pompowanymi kołami. Wymogi regulaminowe nakazują wykorzystanie wyłącznie nartorolek wyposażonych w gumowe koła.

Sobota, Uphill Gór Sowich

W sobotnie popołudnie 28 lipca, na trasie prowadzącej z Pieszyc Górnych na Przełęcz Jugowską o długości 9 km, ścigano się w Uphillu Gór Sowich. Zawodnicy mieli do pokonania przewyższenie 425 m. Na szczęście większość trasy prowadziła lasem, a gęsto rosnące liściaste drzewa dawały cień. W zawodach wystartowało 79 uczestników, to jest o ponad 20% więcej, niż przed rokiem.

W konkurencji techniką klasyczną najszybszy okazał się ubiegłoroczny zwycięzca biegu - Jakub Mroziński (Start Ski - Rollspeed Team), który osiągnął czas 00:35:11. Ze stratą minuty jako drugi na Przełęczy Jugowskiej pojawił się Grzegorz Legierski (team nabiegowkach.pl), a tuż za nim trzeci do mety dotarł Wojciech Smykowski (CT Retro).

Wśród płci pięknej techniką klasyczną najszybsza okazała się młoda zawodniczka Karolina Kukuczka (MKS Istebna) z czasem 00:44:07. Pół minuty więcej na osiągnięcie mety potrzebowała Beata Nowok (team nabiegowkach.pl). Kolejne 4 minuty dłużej biegła trzecia zawodniczka dnia - Monika Judka (biegowki.eu).

W biegu techniką dowolną najszybsi okazali się zawodnicy z Ukrainy: Stanislav Shchepa, Dmytro Riepka i Yuriy Grynkiv. Zwycięzcy pokonanie trasy zajęło 00:34:33. Jego kolegom 7 i 10 sekund więcej. Najszybszym Polakiem w tej konkurencji był Arkadiusz Ogorzałek (Nowa Ruda Biega), który zajął czwarte miejsce open.

Najszybsza wśród kobiet była Aleksandra Ciepiela (MKS Karkonosze / SMS Szklarska Poręba), której bieg zajął 00:41:08. Minutę później, jako druga na mecie, pojawiła się ubiegłoroczna triumfatorka - Anna Bezulska (Nowa Ruda Biega). Dodatkowe ponad 7 minut na ukończenie biegu potrzebowała trzecia zawodniczka - Kasandra Gawra (SMS Szklarska Poręba).

W rywalizacji na pompowanych kołach wystartowała tylko jedna zawodniczka - Beata Dziura z Wałbrzycha. Tym samym została zwyciężczynią tej konkurencji. Wśród panów bezkonkurencyjny był Jan Łacek (team nabiegowkach.pl), który na mecie zameldował się po 41 minutach i 4 sekundach. Pół minuty później linię końcową wyścigu przeciął Sławomir Siedziński (00:41:31). Ireneusz Rabski (Skipol.pl Team) - trzeci zawodnik konkurencji - pozostawał na trasie kolejną minutę więcej.

Pełne wyniki Uphillu Gór Sowich 2018 załączyliśmy pod tekstem. Galerię zdjęć z zawodów znajdziesz na stronie cyklu Vexa Skiroll Tour.

Niedziela, Pętla Sowiogórska

W niedzielny poranek 29 lipca po raz pierwszy w ramach cyklu ścigano się w biegu dystansowym - Pętli Sowiogórskiej. Zawodnicy rywalizowali na trasie rozpiętej między Dzierżoniowem a wsiami Piskorzów i Bratoszów w gminie Pieszyce. Pokonywano pętlę o długości 7,2 km. Bieg główny - zaliczany do klasyfikacji generalnej cyklu Vexa - odbywał się na czterech pętlach, a bieg towarzyszący na jednej. Trasa zawodów tym razem prowadziła w większości wzdłuż pól lub zabudowań. Tylko na nielicznych fragmentach zawodnicy mogli skryć się w cieniu.

Numer startowy do udziału w Pętli Sowiogórskiej odebrało 83 zawodników. Jednak nie wszyscy ukończyli zawody ze względu na upadki, uszkodzenia sprzętu, czy wysoką temperaturę powietrza. Na trasie w terenie płaskim - tak jak w Pętli Sowiogórskiej - a także na dłuższym dystansie liczą się inne cechy zawodnika, niż na krótszej trasie prowadzącej pod górę. Widać to szczególnie po wynikach czołówki. Na pierwszych pozycjach wyników niedzielnego wyścigu pojawiły się inne nazwiska niż w sobotę.

Rywalizację techniką klasyczną na 30 km pewnie wygrał Łukasz Bronowicki (Enervit Team) przekraczający metę z czasem 1:10:20. Na drugi stopień podium ze stratą 4 sekund zasłużył Białorusin Yury Antokhin (OSM-Skigo). Trzecie miejsce ponownie dla Wojciecha Smykowskiego (CT Retro).

Szans w biegu klasykiem swoim rywalkom nie dała Beata Nowok (team nabiegowkach.pl), której pokonanie czterech okrążeń zajęło 1:28:26. Monika Judka (biegówki.eu) na dotarcie do mety na drugim miejscu potrzebowała 8 minut więcej. Trzecia tego dnia Joanna Kujawska (team nabiegowkach.pl) ukończyła wyścig po kolejnych ponad 4 minutach.

W biegu dowolną techniką na 30 km najszybszy okazał się Jakub Mroziński (Start Ski - Rollspeed Team). Zwycięzca sobotniego biegu klasykiem tym razem osiągnął czas 1:08:32. Drugie miejsce dla Ukraińca Dmytra Riepki ze stratą 9 sekund do najszybszego. Trzeci na mecie po minucie za zwycięzcą bieg ukończył ubiegłoroczny triumfator klasyfikacji generalnej cyklu techniką dowolną - Jakub Ogorzałek (Nowa Ruda Biega).

W wyścigu techniką dowolną pań na 30 km drugie zwycięstwo tego weekendu zanotowała Aleksandra Ciepiela (MKS Karkonosze / SMS Szklarska Poręba) z czasem 1:17:35. Drugie miejsce dla Anny Bezulskiej (Nowa Ruda Biega), a trzecie dla Anny Bolechowskiej-Karoń z Gliwic.

Wśród miłośników sprzętu terenowego w biegu głównym wyzwanie podjęła ponownie tylko jedna zawodniczka - Beata Dziura z Wałbrzycha i naturalnie została zwyciężczynią tej konkurencji. Pomiędzy panami sensacyjne rozstrzygnięcie. Do mety jednocześnie - trzymając się za ręce - dotarli triumfator sobotniego biegu Jan Łacek (team nabiegowkach.pl) i Tadeusz Lis (Skiking.pl Team). Ich czas to 1:20:21. Jan to doświadczony biegacz, jeden z mocniejszych polskich weteranów specjalizujących się startach techniką łyżwową w biegach narciarskich. Tadeusz swoją przygodę ze sportem rozpoczął w 2017 roku i po niewiele ponad roku doszedł do tak wysokiej formy. Gratulacje.

Na kolejnych pozycjach linię końcową przecięli: Sławomir Siedziński i Wojciech Wahlig - obaj reprezentujący Skiking.pl Team. Ukończenie biegu zajęło im odpowiednio 7 i 37 sekund więcej niż zwycięzcom.

W Pętli Sowiogórskiej ścigano się także na jednym okrążeniu. Dystans 7 km wybrało znacznie mniej uczestników, nie dawał on bowiem możliwości zdobycia punktów do generalki cyklu.

Wyniki wszystkich startujących w Pętli Sowiogórskiej na 30 km i 7 km można znaleźć załączone pod tym tekstem. Galerię zdjęć z biegu można oglądać na stronie cyklu Vexa Skiroll Tour.

W biegach I tury Vexa Skiroll Tour rywalizacja była międzynarodowa. Obok Polaków i Czechów wystartowali także Ukraińcy i Białorusin. Ci ostatni w Góry Sowie przyjechali specjalnie spoza granic naszego kraju, by wziąć udział w nartorolkowych biegach. To bardzo uatrakcyjniło współzawodnictwo. Sportowcy ze Wschodu - weterani, byli zawodnicy - okazali się mocną grupą, zwłaszcza w biegu pod górę. Obsadzili m.in. całe męskie podium biegu dowolną techniką sobotniego Uphillu Gór Sowich.

Organizatorami zawodów byli: portal nartorolki.pl, firma MT Sport oraz Miasto Pieszyce. Partnerem Pętli Sowiogórskiej było Miasto Dzierżoniów.

Kolejna - II tura cyklu Vexa Skiroll Tour 2018 - odbędzie się w trzeci weekend września w gminie Międzylesie na Dolnym Śląsku. Zawodnicy zmierzą się w dwóch biegach pod górę: Kamyk Uphillu i Leśnym Uphillu. Do zobaczenia.

zaktualizowano poniedziałek, 30 lipca 2018 16:24
Oceń artykuł
(3 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.