Czeski cykl biegów na nartorolkach startuje już w pierwszy weekend lipca

opublikowano: 20 czerwca 2016 autor: Redakcja
Największy u naszych południowych sąsiadów cykl biegów na nartorolkach - Silvini Skiroll Classics - rozpoczyna się już niebawem. Serial 10 nartorolkowych zawodów odbywa się w północnych Czechach, często przy samej granicy z Polską. Obowiązuje wyłącznie technika klasyczna i treningowe-gumowe koła. Większość z konkurencji to biegi pod górę, które są najbezpieczniejszą formą rywalizacji na nartorolkach.

Z roku na rok cykl Silvini Skiroll Classics rośnie w siłę. W sezonie 2016 od lipca do września w ciągu pięciu weekendów odbędzie się aż dziesięć zawodów wchodzących do wspólnej klasyfikacji. Pierwsze już 2 i 3 lipca w czeskich Beskidach.

Kalendarz Silvini Skiroll Classics 2016

data miejsce dystans przewyż. opis
2 lipca Velke Karlovice 27,5 km 240 m bieg po płaskim z miejscowości Vsetín do Wielkich Karlowic, nowy bieg w cyklu
3 lipca Pustevny 10 km 640 m bieg pod górę, nowy bieg w cyklu
6 sierpnia Pradziad 9 km 640 m bieg pod górę na najwyższy szczyt Jesioników (1491 m n.p.m.)
7 sierpnia Dlouhé Stráně 12,5 km 800 m jeden z trudniejszych biegów w cyklu, na szczyt przepompowni wodnej w Jesionikach
20 sierpnia Šerlich 10 km 330 m bieg na przełęcz pod Šerlichem w Górach Orlickich, start do biegu z samej granicy z Polską w Mostowicach
21 sierpnia Šerlich 18 km 645 m bieg na tę samą przełęcz co w sobotę, ale od drugiej strony, nowy bieg w cyklu
10 września Vysoké nad Jizerou ? ? brak jeszcze szczegółów dotyczących tego biegu, nowy bieg w cyklu
11 września Szpindlerowy Młyn 10,5 km 500 m start w karkonoskim kurorcie, meta na samej granicy z Polską na Przełęczy Karkonoskiej
24 września Kristýna 30 km   bieg po płaskim, 6 okrążeń po 5 km, nowy bieg w cyklu
25 września Janův Důl koło Liberca 12 km 600 m finał i nartorolkowe Mistrzostwa Czech, bieg na wygasły wulkan nad Libercem

 

Od ubiegłego roku namawiamy rodaków do startowania w czeskim cyklu Silvini Skiroll Classics. Przynajmniej do czasu, gdy podobne zawody spopularyzują się w Polsce. Większość, bo 80% tegorocznych czeskich biegów odbędzie się w Sudetach. Niektóre z nich rozpoczynają się lub kończą dosłownie na polskiej granicy. Wyjazd na takie zawody to jak podróż na biegówki do Jakuszyc, w Góry Bialskie, czy Orlickie. Czyli relatywnie blisko.

Ciekawa jest także przyjęta przez Czechów forma rywalizacji. Zawody odbywają się wyłącznie na sprzęcie z gumowymi kołami. Takie nartorolki są łatwo dostępne, wielu z nas trenuje na takim sprzęcie na co dzień. Co ważne, dzięki temu prędkości uzyskiwane przez zawodników są niskie. Zwłaszcza, że trasy zdecydowanej większość zawodów zaliczanych do cyklu, prowadzą wyłącznie pod górę. To zapewnia bezpieczeństwo i niweluje obawy przed startem.

Na wszystkich zawodach obowiązuje technika klasyczna. Większość czeskich, jak też polskich biegaczy narciarskich, preferuje konwencjonalny styl biegania, przez co łatwiej przenieść na asfalt zimowe doświadczenia z zawodów. Organizatorzy kilku biegów zaliczanych do Silvini Skiroll Classics organizują też biegi towarzyszące dowolną techniką. Startuje w nich jednak znacznie mniej zawodników, nie są one też zaliczane do klasyfikacji generalnej.

W zawodach biorą udział amatorzy, jak też gwiazdy czeskich, a nawet światowych biegów narciarskich. Udział w tych biegach to niespotykana dla wielu okazja by zmierzyć się bezpośrednio z takimi sławami jak Stanislav Řezáč, Kateřina Smutná, czy wielokrotny zwycięzca Biegu Piastów Jiří Ročárek. Zawody są dosyć kameralne, co daje możliwość bezpośrednich kontaktów z biegowymi idolami.

W 2015 roku w Silvini Skiroll Classics regularnie startowało kilkunastu zawodników z największej polskiej amatorskiej drużyny w biegach narciarskich - teamu nabiegowkach.pl. Pomimo bardzo dużej konkurencji i wysokiego poziomu zawodów Katarzyna Witek, Władysław Olszowski i Grzegorz Legierski - znaleźli się w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej cyklu, a Jacek Mederski uplasował się na 12. pozycji. Więcej o sukcesach Polaków w SSC 2015.

Więcej informacji o zawodach cyklu, zasadach rywalizacji i zapisach znajdziecie na stronie www.silviniskirollclassics.com. Angielska wersja strony bywa nieaktualna. Sugerujemy przełączenie na czeską (w dolnym prawym rogu każdej strony).

zaktualizowano wtorek, 21 czerwca 2016 06:24
Oceń artykuł
(0 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.