Co ciekawego w branży nartorolkowej podczas targów ISPO 2019

opublikowano: 13 lutego 2019 autor: Michał Rolski

Na stoisku Swenora...

Na stoisku Swenora...
Podczas wizytacji stoisk nartorolkowych marek na największych targach sportowych ISPO, które odbyły się w Monachium w pierwszych dniach lutego 2019 roku, nie natrafiliśmy na wiele nowinek, czy interesujących rozwiązań. Oto co zaprezentowała nartorolkowa branża na nadchodzący sezon.

W tym roku wystawców z segmentu nartorolek, czy rolek do jazdy z kijami, było wyraźnie mniej, niż w 2018 roku. W segmencie nartorolek sportowych swoje produkty prezentowali liczący się gracze na ogólnoświatowym rynku - Swenor (Norwegia), Marwe (Finlandia), Ski Skett (Włochy) i SRB (Niemcy). To firmy, dla których produkcja i sprzedaż "nart na asfalt" jest główną działalnością.

Letni sprzęt treningowy dla biegaczy narciarskich dostrzegliśmy też na stoiskach Skigo (Szwecja), Swix (Norwegia), KV+ (Szwajcaria) i Fischer (Austria). Spośród producentów oferujących sprzęt do jazdy z kijami bez konieczności używania wiązań narciarskich i specjalistycznych butów wystawiała się tylko marka Skike (Niemcy). Wielkim nieobecnym był moim zdaniem Powerslide.

Swenor

Na stoisku Swenora z dumą okazano mi różowy egzemplarz aluminiowych nartorolek do techniki łyżwowej. Choć kolor łososiowy staje się modny w biegach narciarskich (przeczytaj dlaczego), model Swenor Skate został stworzony z myślą głównie o płci pięknej. Poza tym można było zobaczyć pełny przegląd wszystkich odmian sprzętu tej firmy wraz z modelem Swenor Fibreglass Cap - jednym z najpopularniejszych nartorolek na świecie.

Marwe

Konkurent Swenora, który od lat walczy z nim o dominację na świecie - fiński Marwe - nie wprowadził w tym sezonie żadnych zmian w swoim asortymencie. Przecież lepsze jest wrogiem dobrego, a produkty fińskiego producenta słyną z doskonałej jakości.

Ski Skett

Na stoisku włoskiego giganta - Ski Skett - wypatrzyłem ciekawe narzędzie - to zestaw do wymiany łożysk w kołach nartorolek, zarówno tych do techniki łyżwowej, jak też klasycznej, wyposażonych w łożyska jednokierunkowe. W komplecie otrzymujemy kilka tulejek i filmową instrukcję korzystania. Wystarczy dokupić młotek i możemy rozbierać oraz składać wszystkie koła. We Włoszech za pakiet trzeba zapłacić 50 EUR. Jest szansa, że polski przedstawiciel marki - sklep nartorolkowy.pl - sprowadzi w tym sezonie narzędzie do Polski.

Swix

Norweski Swix jak dotąd w ofercie miał głównie modele zbudowane na aluminiowych mostach jeszcze konstrukcji wchłoniętego przed kilkoma laty szwedzkiego producenta Pro-Ski. Na ISPO 2019 zaprezentowano nowy model na bazie karbonowych mostów.

KV+

Szwajcarska marka kojarzona głównie z doskonałej jakości kijami do biegów narciarskich prezentowała także półkę z nartorolkami. Można było tam znaleźć znane już modele z aluminiowymi i kompozytowymi mostami. Mnie zainteresowała nowość - model Hawk Classic. Aluminiowe mosty konstrukcją bardzo przypominają słynne przed laty Pro-Ski, sprzedawane obecnie przez Swixa pod własną marką. Z nowości dostępne do oglądania były także łyżwowe nartorolki startowe z poliuretanowymi kołami - Hawk Skate.

Fischer

Austriacki Fischer to wiodący na świecie producent nart, w tym biegowych. W ofercie ma także asortyment dla miłośników nartorolek. Modele aluminiowe i karbonowe, także buty. Rzuciły mi się w oczy nowe koła w nartorolkach do klasyka. Poprzednio Fischer korzystał z kół, w których dużą część stanowił aluminiowy hub (felga), ze skromną warstwą gumy. Utrudniało to jazdę po gorszym asfalcie, utrudniało też hamowanie. W modelach do klasyka na ISPO 2019 zamontowane były koła, które tak jak u innych wiodących producentów, zdecydowaną większość profilu mają z gumy.

W segmencie letnich butów do nartorolek u Fischera po staremu. Mała zmiana dotknęła buty do techniki łyżwowej, zbudowane są obecnie na produkowanej wspólnie przez Fischera i Rossignola podeszwie Turnamic. Pozostałe modele - do klasyka i kombi - mają nadal podeszwy norweskiej Rottefelli.

Skike

Na stoisku Skike po staremu, prezentowany asortyment ten sam, co w ubiegłym sezonie. Nie ma się co dziwić, raptem przed rokiem zaprezentowali zupełnie nową linię nartorolek V9, w tym z dużymi kołami terenowymi o średnicy 200 mm. Ciekawostką były natomiast prezentowane nartorolki Skike Flxride stworzone z myślą o kite surferach, do jazdy w suchym terenie po łąkach i bezdrożach.

W przeciwieństwie do modelu V9 szkieletem ich konstrukcji są karbonowe, elastyczne mosty. Rolki toczą się na dużych, 8-calowych, pompowanych kołach. Zostały wyposażone w wiązania narciarskie do wpinania klasycznych butów do narciarstwa zjazdowego. Jak się dowiedziałem, użyto elastycznych mostów, gdyż szybka jazda po bardzo nierównym terenie z dużą prędkością wymaga dobrej amortyzacji. Dostępne są trzy modele o różnej twardości mostów. Cena w Niemczech to 600 EUR.

Z tego co się dowiedziałem nie ma planów, by elastyczne mosty zaimplementować w modelach do jazdy z kijami. Skutkowałoby to znacznym wzrostem wagi i ceny. Firma, przynajmniej na razie, zamierza pozostać tylko przy aluminiowych konstrukcjach.

Łatwo wymienne końcówki kijów

Cieszy mnie forsowanie rozwiązań pozwalających łatwo wymieniać końcówki w kijach. Choć to nie nowość, widziałem takie rozwiązania także na targach przed rokiem, a w ofercie producentów pojawiały się wcześniej, cieszy że firmy wciąż je wdrażają. Na stoisku Skigo dowiedziałem się, że firma stopniowo zamierza wyposażyć wszystkie swoje modele kijów w szybko zmienialne końcówki.

Dlaczego to rozwiązanie jest tak wygodne? Bo nie wymaga czasu i specjalistycznych umiejętności przy wymianie końcówek. Potrzebujemy je zmienić zawsze, gdy złamiemy lub ostatecznie stępimy widiowe zęby, także wówczas jeśli chcemy korzystać z jednej pary kijów do nartorolek i nart biegowych. Systemy szybkiego zmieniania pozwalają każdemu zrobić to błyskawicznie i łatwo.

Poniżej trochę zdjęć ze stoisk firm prezentujących asortyment dla entuzjastów nartorolek.

zaktualizowano wtorek, 12 lutego 2019 20:01
Oceń artykuł
(6 głosów)

Galeria zdjęć

Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.