Niewielkie miasto w Czechach, liczące zaledwie 10 tysięcy mieszkańców, może poszczycić się jedną z lepszych w tej części Europy bazą sportową – Vysočina Arena – wyposażoną w profesjonalny tor nartorolkowy z pętlami o długości od 1 km do ponad 2 km o różnym stopniu trudności. Jakby stworzone do nartorolek są także lokalne drogi publiczne, o doskonałym asfalcie, ciekawych profilach i małym ruchu pojazdów.
Vysočina Arena w Nowym Mieście na Morawach w Czechach to nowoczesny ośrodek sportowy zbudowany z myślą o biegach narciarskich, biathlonie i kolarstwie górskim. Nově Město na Moravě gościło m.in. takie sportowe wydarzenia jak Tour de Ski, edycje Pucharu Świata w biegach narciarskich, Mistrzostwa i Puchary Świata w biathlonie, jak też Mistrzostwa i Puchary Świata w MTB. Więcej o zimowych funkcjach stadionu i narciarskich tras biegowych przeczytasz w nabiegowkach.pl w tekście Czeski raj narciarza biegowego, czyli Nové Město na Moravě).
Vysočina Arena to także ośrodek treningowy wyposażony w świetną trasę nartorolkową. Choć asfaltowe pętle nie są zbyt długie, to połączenia między nimi umożliwiają znalezienie odpowiednich dla siebie długości i przewyższeń. Bieganie na okrążeniach ma to do siebie, że powtarzając je wielokrotnie można wykonać nawet bardzo długi trening. Jak podają gospodarze ośrodka, korzystając z łączników na asfaltowej trasie, można skonfigurować pięć różnych pętli.
Stadion i położone przy nim trasy nartorolkowe zostały zaprojektowane z myślą o wyczynowych sportowcach uprawiających biathlon. Dlatego są na nich podbiegi, a w konsekwencji też zjazdy. W zależności od wyboru pętli na jednym okrążeniu można pokonać od 36 do 63 metrów przewyższeń. Wszystkie zjazdy są bezpieczne, a zakręty doskonale wyprofilowane. – To najbezpieczniejsza znana mi trasa nartorolkowa w Europie – mówi Józef Michałek, wieloletni trener biegów narciarskich, także kadr Polskiego Związku Narciarskiego, obecnie trener teamu nabiegowkach.pl.
Choć na rolkostradzie zjazdy są bezpieczne, jednak mogą one sprawić problemy osobom, które nie miały dotąd doświadczeń w jeździe na nartorolkach poza terenami płaskimi. Przed udaniem się do Nowego Miasta na Morawach warto przećwiczyć hamowanie. Nie po to, by zatrzymywać się na trasie – gdyż nie ma takiej potrzeby – lecz by w początkowej fazie oswajania się z profilem kontrolować prędkość jazdy. Jak hamować na nartorolkach, dowiesz się m.in. z naszego filmowego kursu. Kto chciałby skorzystać z płaskich odcinków pozostaje mu do dyspozycji szeroka pętla o długości 400 m na samym stadionie i dodatkowe 150 metrów asfaltowej rundy karnej.
Jak przystało na nowoczesny ośrodek, przyjeżdżający do Vysočina Arena mogą skorzystać bezpłatnie z kilku dużych parkingów. Przed udaniem się na trening warto sprawdzić na stronie internetowej ośrodka informacje o organizowanych treningach wyczynowców korzystających z tras, żeby dowiedzieć się kiedy tor jest otwarty dla wszystkich chętnych.
Do Nowego Miasta warto wybrać się nie tylko ze względu na profesjonalny tor nartorolkowy. Wysoczyna – jedna z czternastu jednostek podziału terytorialnego Czech – jest pagórkowata, a w okolicach Vysočina Arena, w kierunku wsi Tři Studně prowadzą dobrej jakości asfaltowe drogi o ciekawych profilach i względnie małym ruchu samochodów. Te trasy świetnie nadają się na dłuższe wybiegania i nartorolkowe wycieczki.
Przyjeżdżający na nartorolki na Wysoczynę mogą zatrzymać się w Hotelu Ski przy samej Vysočina Arena oferującym pokoje w standardzie hotelowym, jak też pięcioosobowe bungalowy. Okolica obfituje też w niewielkie hotele i pensjonaty, a z niektórych, oddalonych o kilka kilometrów od ośrodka, można dostać się na Arenę nawet na nartorolkach.
Więcej fotek z Vysočina Arena prezentujemy w galerii pod tekstem.