To niewątpliwie najlepsze miejsce do jazdy na nartorolkach w naszym kraju. W 2001 i 2010 roku na profesjonalnej trasie nartorolkowej na Jamrozowej Polanie odbywały się Mistrzostwa Świata w biathlonie letnim. Przez większość sezonu z toru mogą bezpłatnie korzystać wszyscy chętni.
Asfaltowy tor nartorolkowy składa się z dwóch pętli o różnej długości i stopniu trudności. Łatwiejsza pętla mierzy ponad 1300 m i prowadzi wokół Centrum Polskiego Biathlonu i Turystyki Aktywnej – Jamrozowa Polana. Trudniejsza jest dłuższa, ma długość 2250 m, pokrywa się z łatwiejszą trasą na odcinku aż 1100 m i dodatkowo „odbija” w góry.
Dłuższa pętla mierzy ok 2250 m.
Krótsza pętla to ok. 1300 m.
Sprawdź ofertę największego polskiego sklepu z nartorolkami nartorolkowy.pl.
Obie pętle pokryte są gładkim asfaltem. Szerokość toru to około 3 m, a w niektórych miejscach nawet więcej. Trasę zaprojektowano dla sportowców wyczynowych. Wymaga od jeżdżących po niej osób dobrej kondycji i sporych umiejętności technicznych. Obie pętle mają wiele podbiegów i zjazdów, jest też sporo zakrętów. Połowa dłuższej pętli to stromy podbieg przechodzący w szybki i kręty zjazd.
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów ośrodka na Jamrozowej Polanie jest mostek, który wita przyjeżdżających w to miejsce. Górą po mostku jeżdżą rolkarze, dołem przejeżdżają samochody. Mostek dostarcza wiele emocji korzystającym z trasy po raz pierwszy. Tor przed nim opada, więc na szeroką „kładkę”, która ma kształt małej górki, wjeżdżamy rozpędzeni. Mostek zasłania nam widok na dalszy przebieg toru, a tam czeka niespodzianka: długi i stromy zjazd, na którym rozpędzamy się nawet do kilkudziesięciu kilometrów na godzinę, aby po chwili wykonać skręt w prawo pod kątem niemal 90 stopni. Emocje jak na rollercoasterze w lunaparku. Zwłaszcza, gdy zapomnieliśmy zabrać ochraniaczy na łokcie i kolana, a także kasku.
Trasa toru w większości poprowadzona jest w lesie, dzięki temu na drodze jest dużo cienia, a drzewa chronią przed wiatrem. Po obu stronach asfaltu są szerokie, nawet na kilka metrów, pasy ziemi, nie ma więc niebezpieczeństwa zderzenia z drzewami rosnącymi przy trasie.
Tor na Jamrozowej Polanie to obecnie najlepsze w Polsce miejsce do treningów i zawodów na nartorolkach. Daje możliwość jazdy po zróżnicowanej trasie bez obaw o kolizję z pojazdami. Mimo tego, że Jamrozowa Polana wymaga od jeżdżących pewnego zaawansowania, może być także dobrym miejscem dla stawiających pierwsze kroki. Wzdłuż strzelnicy prowadzi bowiem niemal całkowicie płaski 200 metrowy odcinek asfaltu łączący się z „karną pętelką” o długości 160 metrów, na której można bezpiecznie poćwiczyć zakręcanie.
Brak własnych nartorolek do pierwszych prób nie powinien być dla nikogo problemem, gdyż w znajdującym się tuż przy torze budynku znajduje się wypożyczalnia sprzętu sportowego. Oferuje ona pięć kompletów nartorolek do techniki łyżwowej i pięć do techniki klasycznej, wszystkie wyposażone w wiązania SNS Pilot. Do tego tyle samo par Skike-ów. Cena wypożyczenia nartorolek bardzo atrakcyjna, opłata za całą dobę to jedynie 19 zł. Pełny cennik sprzętu publikujemy na zamieszczonym obok zdjęciu. Niestety obecnie wypożyczalnia dysponuje tylko kilkoma parami butów. Lepiej przyjechać z własnymi.
Budynek, w którym znajduje się wypożyczalnia to nowy obiekt oddany do użytku w 2011 roku. Znajdują się w nim także szatnie (w zimie przekształcane w smarowalnie z wyciągami powietrza) dla ekip startujących w zawodach na Polanie, sanitariaty z ogólnodostępnymi prysznicami, a także punkt gastronomiczny, który ma funkcjonować w przyszłości. Z infrastruktury mogą także korzystać amatorzy przyjeżdżający na Jamrozową na indywidualne treningi.
Jamrozowa Polana
To rozległa polana położona na Wzgórzach Lewińskich blisko Dusznik-Zdroju, w płytkiej dolinie pomiędzy szczytami Gajowej a Jeleniem, pół kilometra do drogi krajowej nr 8 wiodącej z Wrocławia do Pragi. Rozciąga się wśród lasów świerkowych na południowy zachód od zbocza Gajowej na wysokości 650–675 n.p.m.
W latach 2001 i 2010 na terenie Jamrozowej Polany odbyły się Mistrzostwa Świata w biathlonie letnim. W miejscu tym wielokrotnie organizowano ważne imprezy w biathlonie, takie jak Ogólnopolskie Olimpiady Młodzieży, Mistrzostwa Polski i Puchary Polski. W latach 2010 i 2011 kosztem ponad 4 mln złotych wykonano modernizację obiektu.
Jamrozowa Polana to jedyny obiekt tego typu w naszym kraju, który posiada trybunę na około 1000 miejsc. Zarządzający Centrum chcieliby, żeby Jamrozowa Polana kojarzyła się z szeroko pojętą turystyką aktywną. W 2012 roku poza imprezami biathlonowymi organizowany jest Puchar Świata w rowerowej jeździe na orientację oraz Mistrzostwa Dolnego Śląska w Nordic Walking.
Ciekawostką jest, że wzdłuż obu pętli nartorolkostrady znajdują się latarnie. Potrafią one świecić z jasnością 300 lux-ów. Oświetlone są także tarcze na strzelnicy biathlonowej. Umożliwia to przeprowadzenie zawodów najwyższej rangi nawet wieczorami, a jasne oświetlenie trasy pozwala na prowadzenie transmisji telewizyjnych z imprez odbywających się nocą. Przy torze znajdują się także podłączenia dla armatek wodnych do sztucznego naśnieżenia. Obecnie Jamrozowa Polana to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można sztucznie naśnieżyć oświetlone trasy do biegania na nartach.
Jamrozowa Polana to miejsce, w które można przyjechać na cały dzień, a nawet na dłużej. Oprócz opisanego powyżej toru nartorolkowego i budynku z szatniami i wypożyczalnią, na miejscu znajduje się ogromny parking, restauracja słynąca z dobrej kuchni (w weekendy obiady w formie szwedzkiego stołu), a także oferujący miejsca noclegowe Óśrodek Wypoczynkowy Jamrozowa Polana należący do PGE SA Oddział Elektrownia Turów.
Bardzo dobra infrastruktura Jamrozowej Polany sprawia, że jest to wyjątkowe miejsce w Polsce dla osób biegających na nartach i jeżdżących na nartorolkach. Na Jamrozową na treningi nartorolkowe przyjeżdżają regularnie zawodnicy z Czech, co świadczy o tym, że obiekt doceniany jest nie tylko w Polsce, ale także w kraju, który słynie z bardzo dobrego zaplecza dla narciarzy biegowych i nartorolkarzy.
Zapis trasy dłuższej pętli (w formacie KML)
Zapis trasy krótszej pętli (w formacie KML)