Duże zmiany w nartorolkowych zawodach w Czechach w 2022 roku

opublikowano: 20 maja 2022 autor: Redakcja

Duże zmiany w nartorolkowych zawodach w Czechach w 2022 roku

Paweł Topolewski
U naszych południowych sąsiadów wiele się zmienia w kalendarzu otwartych biegów nartorolkowych. W cyklu Efisan Skiroll Classics zapowiedziano duże zmiany w zasadach i zwyczajach prowadzenia rywalizacji. Mają pojawić się też zupełnie nowe biegi.

Większość nartorolkowych biegów w Republice Czeskiej odbywa się w jej północnych rejonach, często w bliskiej odległości od polsko-czeskiej granicy. Z tego też powodu polscy biegacze często uczestniczą w zawodach za naszą południową granicą.

W Czechach w tym roku uznano, że czas na zmiany. Największy cykl biegów na nartorolkach Efisan Skiroll Classics w bieżącym sezonie zapowiedział znaczne modyfikacje zasad i nowe biegi w kalendarzu.

Zgodnie z tradycją rywalizacja w tym cyklu rozpocznie się pod koniec czerwca, a zakończy w pierwszej połowie października. Tak jak w poprzednich latach współzawodnictwo ma być prowadzone tylko techniką klasyczną. Nowością ma być rozgrywanie tylko jednych zawodów zaliczanych do cyklu w trakcie jednego weekendu. Choć w niektórych wypadkach będzie można pościgać się dwa razy - w sobotę i niedzielę - to tylko jeden z tych biegów zapewni punkty do klasyfikacji generalnej cyklu, drugi będzie imprezą towarzyszącą.

Czesi planują też wprowadzić istotne zmiany sprzętowe. W biegach zaliczanych do cyklu rywalizacja odbywać się będzie w dwóch kategoriach - elita - gdzie będą obowiązywać koła wolne o numerze prędkości 3 oraz open - gdzie nie będzie ograniczeń sprzętowych, będzie można ścigać się na dowolnych kołach, ale wyniki z biegu nie będą punktowane.

Projekt kalendarza Efisan Skiroll Classics na 2022 rok

Biegi zaliczane do cyklu

  • 26.6 Šumava - z Ráčí na Horskou Kvildu na 22 km
  • 16.7 Velké Karlovice - Vsetín - Velké Karlovice na 30 km
  • 7.8 Rýmařov na 42 km - bieg pod znakiem zapytania, organizatorzy czekają na zgodę lokalnych władz, odbywać ma się na pętli
  • 11.9 Karkonosze - bieg pod górę na Friesovy boudy - 12 km
  • 25.9 Ještěd - Mistrzostwa Czech - bieg pod górę - 12 km
  • 8.10 Lipno - finał cyklu - bieg na 50 km z Frymburku na Vítkův Hrádek

Zawody towarzyszące (lista może się powiększać)

  • 25.6 Šumava - bieg na Svojše
  • 17.7 Velké Karlovice - bieg na Kohútkę
  • 27-28.8 Pálava - bieg na 20 km i drugi w okolicach Pálavy na 25 km
  • 10.9 Karkonosze - bieg pod górę na Czarną Górę - 10 km

Inne biegi

Ze względu na remont drogi prowadzącej na Pradziada - najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich - który potrwa aż do października, w tym roku nie odbędzie się jeden z ciekawszych i cieszących się większą frekwencją biegów pod górę. Wyjazd na Pradziada odbywał się zwyczajowo w pierwszą sobotę sierpnia. Natomiast w tym terminie po raz pierwszy w tej okolicy ma się odbyć nartorolkowy maraton w Rýmařovie na 42 km.

Orlicky Rollerski Cup - czyli zawody w Górach Orlickich - w tym roku odbędą się od 19 do 21 sierpnia. Tradycyjnie w piątek wieczorem organizowany jest bieg na 1200 m z przewyższeniem 130 m ze startu indywidualnego. W sobotę zaplanowano cieszący się popularnością bieg pod górę na dystansie 10 km z Orlické Záhoří (start na moście granicznym w polskich Mostowicach) na przełęcz pod Šerlichem. W niedzielę zawodnicy zmierzą się na dystansie 16 km z miejscowości Skuhrov nad Bělou na Luisino údolí. W 2022 roku imprezy te nie wchodzą w skład cyklu Efisan Skiroll Classic.

zaktualizowano piątek, 20 maja 2022 13:44
Oceń artykuł
(1 głos)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.