Festiwal Biegów Nartorolkowych wraz z Ultramaratonem Nartorolkowym ma być zorganizowany ostatni raz

opublikowano: 12 czerwca 2019 autor: Redakcja
W sobotę 29 czerwca 2019 roku po raz czwarty odbędzie się najdłuższy w Polsce, a także na świecie bieg na nartorolkach. Uczestnicy zmierzą się na dystansach 200 km, 80 km i 40 km. Impreza ma się odbyć po raz ostatni. Kto myślał o starcie w wejherowskich zawodach, może to zrobić teraz albo nigdy.

Po raz pierwszy Ultramaraton Nartorolkowy odbył się w 2015 roku. Wówczas zawodnicy ścigali się na najdłuższym dystansie 140 km. W kolejnych latach wydłużono dystans główny do 160 km. W 2018 roku impreza nie była organizowana. Powróciła do kalendarza ponownie w 2019 roku i jak zapowiada organizator, będzie to ostatnia edycja tego wspaniałego polskiego sportowego wydarzenia z oficjalną nazwą 4 FBN ArenaTax Ultramaraton Nartorolkowy 200 km.

W tym roku zawodnicy po raz pierwszy mają możliwość zmierzyć się z dystansem 200 km. We wcześniejszych rozważaniach zespołu organizacyjnego ultramaraton140.pl pod przewodnictwem Grzegorza Musioła - pomysłodawcy imprezy - rozmawialiśmy o różnych formułach ścigania się na tak długim dystansie. W jednej z informacji na naszym portalu pisaliśmy o pomyśle ścigania się na 200 km tylko co cztery lata, a w latach pomiędzy na 160 km.

Wygląda jednak na to, że 2019 rok będzie ostatnią okazją do wzięcia udziału nie tylko w wyścigu na 200 km, ale we wszystkich konkurencjach Festiwalu Biegów Nartorolkowych. W poniedziałek 10 czerwca otrzymaliśmy od organizatora informację, że impreza nie będzie więcej organizowana.

Tegoroczny 4. FBN ArenaTax Ultramaraton Nartorolkowy 200 km odbędzie się w sobotę 29 czerwca 2019 roku. Można wybrać jeden z trzech dystansów:

  • bieg na 200 km techniką dowolną, na dowolnych nartorolkach sportowych zgodnych z przepisami FIS, także na kołach z poliuretanowymi bieżniami,
  • bieg na 80 km techniką dowolną z osobnymi klasyfikacjami dla biegnących na nartorolkach sportowych z twardymi kołami gumowymi oraz na rolkach i nartorolkach z kołami pompowanymi,
  • bieg na 40 km z klasyfikacją techniką klasyczną na nartorolkach sportowych z twardymi kołami gumowymi lub techniką dowolną na nartorolkach sportowych z twardymi kołami gumowymi lub techniką dowolną na rolkach i nartorolkach z kołami pompowanymi.

Impreza odbywa się w Puszczy Darżlubskiej niedaleko Wejherowa na Pomorzu. Zawodnicy ścigają się na asfaltowej trasie o długości 10 km pokonując ją wahadłowo, czyli do końca odcinka i z powrotem. Trasa została dokładnie wymierzona i otrzymała atest zgodny ze standardami IAAF. To oznacza, że wszelkie rekordy lekkoatletyczne ustanowione na tej trasie, byłyby oficjalnie uznane.

Nie ma jednostki w Polsce, ani na świecie, która dokonywałaby atestacji tras pod biegi na nartorolkach, nikt też nie rejestruje oficjalnie nartorolkowych rekordów. Jednak bieg i wyniki uzyskane w ArenaTax Ultramaratonie Nartorolkowym w 2019 roku będą niepodważalne. Organizator uczynił co mógł, by być może kiedyś było można je uznać za oficjalne rekordy.

W 2017 roku wszystkie opłaty startowe zostały przekazane w całości na cele charytatywne, dzięki temu był to pierwszy w polskiej historii charytatywny bieg na nartorolkach. W 2019 roku ta krótka tradycja jest kontynuowana. Jak zapewnia organizator, tym razem także wszystkie opłaty startowe zostaną przekazane na szczytny cel - dla Natalii Labuddy z Wejherowa walczącej z rakiem kości. Zawody zostaną sfinansowane ze środków pozyskanych od sponsorów, w tym sponsora głównego ArenaTax, pozostałych sponsorów i środków własnych organizatora.

Dlaczego to wspaniałe wydarzenie - jedyny znany nam nartorolkowy bieg na tak długim dystansie - nie będzie już więcej organizowane? - Powodów jest kilka, ale dziś schodzą na dalszy plan, bo najważniejsza jest bieżąca, czwarta edycja i cel charytatywny. Pomoc, która dzięki temu sportowemu wydarzeniu popłynie dla Natalii. Każda opłata startowa jest nowym, wciąż jeszcze brakującym kawałkiem protezy nogi, o której marzy ta dziewczyna, ścigająca się z czasem - podobnie jak zawodnicy - tyle że w innym wymiarze... Zdajemy sobie sprawę z tego, że oczekiwanie organizatorów i Sponsora Głównego, aby w tej niszowej dyscyplinie nasi zawodnicy rozumieli, akceptowali i wypełnili obydwa cele (sportowy i charytatywny), jest być może dla niektórych zbyt wymagające. Ale takie właśnie były, są i pozostaną do końca zawody nartorolkowe w Wejherowie. Cieszę się z udanych trzech edycji, przygotowujemy się do ostatniej rekordowej na 200 km. Sportowo i organizacyjnie jestem człowiekiem spełnionym: 4 lata temu chciałem jednorazowo pokonać dystans ultra i udało się. We wspaniałej sportowej atmosferze. Kolejne, jeszcze ambitniejsze zawody wypełniają moje aspiracje jako organizatora w 100%. Symboliczną klamrą jest pierwsza, pozytywna reakcja i artykuł na portalu nartorolki.pl, wspierający szalony pomysł jakiegoś gościa z Wejherowa oraz dzisiejszy, w którym mam możliwość symbolicznie pożegnać się i podziękować za zainteresowanie i wsparcie - mówi Grzegorz Musioł.

Drogi czytelniku, jeśli w twojej głowie kiełkował kiedyś pomysł, by spróbować swoich sił na najdłuższym z możliwych oficjalnych dystansów w biegach na nartorolkach, czyli 200 km, masz w tym roku ostatnią taką okazję. Jeśli wolisz krótsze dystanse, masz do wyboru także wyścigi w maratonie 80 km i półmaratonie 40 km. Dzięki temu staniesz się częścią wyjątkowego wydarzenia, słynącego ze wspaniałej sportowej atmosfery i świetnej organizacji. Możesz przejść do historii tego sportu, jako jedna z niewielu osób, która pokonała tak długi dystans na zawodach. A co najważniejsze, twój sportowy wyczyn stanie się częścią jakże ważnej pomocy dla Natalii Labuddy. Zrób to!

Zapisy do zawodów prowadzone są na stronie https://elektronicznezapisy.pl/event/3898/strona.html

Regulamin zawodów zawierający wszystkie szczegóły dotyczące imprezy zamieściliśmy pod tekstem w plikach do pobrania.

zaktualizowano wtorek, 11 czerwca 2019 16:47
Oceń artykuł
(1 głos)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.